eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Startup Wrocław 2016

O rozwoju polskiej innowacyjności i przedsiębiorczości, efekcie Medyceuszy oraz Zielonej Dolinie rozmawiali uczestnicy konferencji Startup Wrocław 2016. Wśród panelistów prof. Tadeusz Trziszka.

Dwudniowa konferencja, poświęcona innowacyjnej gospodarce i rozwojowi miast Startup: Wrocław 2016 zgromadziła w centrum konferencyjnym przy Hali Stulecia blisko 900 osób z reprezentujących środowiska biznesowe, naukowe i samorządowe. Spotkanie odbyło się 24-25 maja.

Otwierając konferencję prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaznaczył, że władze samorządowe wspierają innowacyjność i rozwój przedsiębiorczości, między innymi poprzez współpracę z uczelniami. – Stawiamy na edukację, ale przede wszystkim, by wspierać kreatywność rozwijamy m.in. życie kulturalne w naszym mieście. Tylko w ten sposób uda się stworzyć ducha rozwoju i otwartości – podkreślał prezydent.

O rozwoju polskiej innowacyjności i przedsiębiorczości, efekcie Medyceuszy oraz Zielonej Dolinie rozmawiali uczestnicy konferencji Startup Wrocław 2016. Wśród panelistów prof. Tadeusz Trziszka.
Startup: Wrocław 2016 zgromadził w centrum konferencyjnym przy Hali Stulecia
blisko 900 osób
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny „10 kroków, które należy podjąć, aby wzmocnić polskie firmy na arenie międzynarodowej”, w której udział wziął prof. Tadeusz Trziszka, prorektor ds. nauki i innowacji, rektor elekt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wśród zaproszonych do dyskusji gości znaleźli się również: Maciej Bluj – wiceprezydent Wrocławia, prof. Tomasz Arciszewski z George Mason University oraz Remigiusz Nowakowski – prezes Tauron.

– Innowacyjność to system, który na każdym z trzech etapów: na poziomie nauki, wynalazczości i przedsiębiorczości musi być powiązany z wiedzą. Pułapką innowacji jest postawienie tylko na przedsiębiorczość. Tymczasem bez nauki i wynalazczości ten system nie będzie działać – przekonywał w dyskusji prof. Tomasz Arciszewski.

O rozwoju polskiej innowacyjności i przedsiębiorczości, efekcie Medyceuszy oraz Zielonej Dolinie rozmawiali uczestnicy konferencji Startup Wrocław 2016. Wśród panelistów prof. Tadeusz Trziszka.
Panel dyskusyjny „10 kroków, które należy podjąć, aby wzmocnić polskie firmy na arenie
międzynarodowej” z udziałem prof. Tadeusza Trziszki, rektora elekta Uniwersytetu
Przyrodniczego we Wrocławiu
fot. Tomasz Lewandowski

O tym, że przedsiębiorczość istnieje w ścisłym powiązaniu z efektami prac środowisk naukowych i kreatorów innowacji zapewniał również prof. Tadeusz Trziszka, który przybliżył uczestnikom konferencji ideę Dolnego Śląska jako Zielonej Doliny.

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako lider podejmuje się utworzyć regionalną infrastrukturę innowacji i rozwoju, w której centrum będzie osadzona uczelnia, a na jej obwodzie będą tworzone inkubatory akademickie, wraz z spółkami „spinowymi”. W bliskiej perspektywie czasu na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska powstaną przedsiębiorstwa produkujące żywność nowej generacji, w tym żywność funkcjonalną, nutraceutyki, preparaty biomedyczne, suplementy diety, a także biokosmetyki i inne produkty służące profilaktyce zdrowotnej – podkreślał prof. Trziszka.

O rozwoju polskiej innowacyjności i przedsiębiorczości, efekcie Medyceuszy oraz Zielonej Dolinie rozmawiali uczestnicy konferencji Startup Wrocław 2016. Wśród panelistów prof. Tadeusz Trziszka.
Powstaną startupowe przedsiębiorstwa produkujące żywność nowej generacji, w tym
żywność funkcjonalną, nutraceutyki, preparaty biomedyczne, suplementy diety, a także
biokosmetyki i inne produkty służące profilaktyce zdrowotnej – podkreślał prof. Trziszka.
fot. Tomasz Lewandowski

Niezwykle istotne są jednak finanse wspierające taką działalności. Mówili o tym prezes Tauron Polska oraz prof. Arciszewski, który zauważył, że jednym z powodów polskiej słabości jest brak wsparcia systemowego. Tu jednak z pomocą może przyjść rozwiązanie nazwane efektem Medyceuszy. – Dziś to przedsiębiorcy, aniołowie biznesu przejmują role mecenasów – wskazywał profesor Arciszewski. Potwierdził to wiceprezydent Maciej Bluj, który wskazał, że taką role we Wrocławiu pełnią także powolane przez samorząd instytucje: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławski Park Technologiczny czy EIT +.

Zapytani o polski start up, który miałby szanse zostać „jednorożcem”, prezes Tauron poszukiwałby go w obszarze energetyki, prof. Arciszewski w IT, a prof. Trziszka w innowacyjnych technologiach produkcji żywności prozdrowotnej.

***

Idea utworzenia w latach 2016-2020 i dalej do 2024 na Dolnym Śląsku ZIELONEJ DOLINY ŻYWNOŚCI I ZDROWIA, do której prof. Tadeusz Trziszka zdołał już przekonać wiele osób i instytucji, obejmuje działania na różnych płaszczyznach – naukowych, biznesowych, społecznych, zaprojektowane na wiele lat.

Upraszczając można powiedzieć, że ZIELONA DOLINA, to docelowo:

  • produkcja żywności nowej generacji o znaczeniu profilaktycznym wobec chorób cywilizacyjnych z zastosowaniem innowacyjnych technologii,
  • rozwój nowych metod (technologii) pozwalających pozyskać i przetworzyć naturalne źródła surowców rolnych i biotechnologicznych w produkty żywnościowe prozdrowotne służące prewencji wobec chorób cywilizacyjnych i lecznice,
  • stworzenie wyspecjalizowanych usług o charakterze prozdrowotnym, rewitalizującym, z wykorzystaniem istniejącej bazy uzdrowiskowej,
  • odbudowanie i rozwój drobnej przedsiębiorczości (w tym spółdzielczej/cechowej) z uwzględnieniem wytwarzania produktów regionalnych i tradycyjnych,
  • wykorzystanie naturalnych surowców Dolnego Śląska w produkcji żywności nowej generacji,
  • ożywienie gospodarcze i stworzenie nowych miejsc pracy,
  • wreszcie edukacja popularyzująca zachowania prozdrowotne (m.in. dotyczące żywienia), podkreślająca walory rodzimych surowców i produktów naturalnego pochodzenia z uwzględnieniem efektów prozdrowotnych.

To oznacza, że w ZIELONEJ DOLINIE miałyby być „wymyślane”, a następnie wytwarzane konkretne produkty, konkurencyjne na rynkach globalnych, ale produkowane z polskich surowcówo najwyższej biologicznej wartości. W ZIELONEJ DOLINIE powstaną więc fabryki nutraceutyków, suplementów diety, żywności funkcjonalna, preparatów biomedycznych, biokosmetyków itp.

Główna pula wyrobów, które będą pochodzić z ZIELONEJ DOLINY będzie skierowana na profilaktykę chorób cywilizacyjnych (m.in. choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, cukrzyca II, choroby otępienne mózgu, osteoporoza), a także będą to preparaty służące witalności i rewitalizacji zdrowia po przebytych ciężkich chorobach, m.in. nowotworach.

Druga zakładana specjalizacja ZIELONEJ DOLINY to programy dot. profilaktyki i rewitalizacji zdrowia ludzi, zwłaszcza osób w wieku senioralnym oraz –wspierające je - programy edukacyjne. W tym obszarze istotne znaczenia mają uzdrowiska Dolnego Śląska, stanowiące aż 25 % wszystkich uzdrowisk polskich. Miasteczka zdrojowiskowe (sanatoria) mogą pełnić istotną funkcję w zakresie rewitalizacji zdrowia i odnowy biologicznej, z uwzględnieniem m.in. terapii uzdrowiskowej, nutriterapii, psychoterapii, fizykoterapii, znacznie szerszą od dotychczasowej, tradycyjnej.

ds, jc

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg