Środowiskowa inauguracja roku akademickiego 2016/2017

Po raz kolejny wrocławskie uczelnie wspólnie rozpoczęły rok akademicki. Była tradycyjna uroczystość w Oratorium Marianum, immatrykulacja studentów pierwszego roku, barwny pochód i „Gaudeamus” na Rynku.

3 października o godz. 13:30 rozpoczęła się uroczystość inaugurująca rok akademicki 2016/2017 we Wrocławiu. Władze i studenci 11 publicznych uczelni zebrali się w Oratorium Marianum, gdzie nie tylko dokonano immatrykulacji studentów pierwszego roku wszystkich uczelni, ale również wysłuchano pierwszego wykładu i wręczono nagrody.

fot. Tomasz Lewandowski

Po raz pierwszy wręczono Wrocławską Nagrodę Naukową, której laureatami zostali profesorowie Edward Chlebus i Marek Samoć. Jak mówił prof. Tadeusz Luty, doradca prezydenta Wrocławia do spraw współpracy z uczelniami wyższymi, nagroda trafia w ręce osób, które dzięki swojej interdyscyplinarnej aktywności w sposób szczególny przyczyniają się do integracji wrocławskiego środowiska akademickiego.

fot. Tomasz Lewandowski

Wykład inauguracyjny „Witkacy nasz współczesny” wygłosił prof. Janusz Degler – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, literaturoznawca, historyk literatury i teatru, przed którym Witkacy nie ma żadnych tajemnic, a o którym mówi się, że wypowiedział wojnę złej sławie artysty.

fot. Tomasz Lewandowski

Po zakończeniu oficjalnej części inauguracji orszak z udziałem rektorów, prorektorów, pocztów sztandarowych, chórzystów, studentów i gości, przemaszerował na rynek, gdzie połączone chóry wszystkich uczelni wykonały Gaudeamus igitur.

środowiskowa inaugoracja roku akademickiego 2016/2017 gaudeamus na rynku
fot. Tomasz Lewandowski

Rektor Uniwersytetu Medycznego Marek Ziętek wręczył nagrody zwycięzcom „Akademickiego Starcia”. Połączone siły studentów wszystkich uczelni rywalizowały w grze miejskiej – na 11 stanowiskach czekały na nich niebanalne wyzwania. Liczył się czas, spryt i współpraca. Trzeba było zgadnąć, jaka to melodia, zatańczyć, złowić rybę (papierową oczywiście), oznaczyć organy i substancje je leczące, rozpoznać zwierzęta po odgłosach, które wydają, a nawet zbudować piramidę… z ludzi.

środowiskowa inaugoracja roku akademickiego 2016/2017 akademickie sparcie
fot. Tomasz Lewandowski

Nie zabrakło też tańców w samym sercu Rynku – mimo deszczu instruktorzy tańca: Dorota, Robert i Krzysiek rozgrzali studentów i wspólnie zatańczyli do utworu „Up Town Funk” Marka Ronsona i Bruno Marsa – i koncertu. Dla studentów, zwłaszcza tych świeżo upieczonych, zaśpiewał Krzysztof Zalewski.

mj

Galeria zdjęć