Śniadanie przyjaciół fundacji Uniwersytet Dzieci

Uniwersytet Dzieci od ponad dekady rozbudza w dzieciach ciekawość i chęć do nauki. Na UPWr dyskutowano o potrzebie zmian w polskich szkołach.

Ideą śniadania przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci jest rozpoczęcie dialogu pomiędzy trzema środowiskami: naukowym, edukacyjnym i biznesowym. Do Wrocławia Uniwersytet Dzieci i Uniwersytet Przyrodniczy zaprosili pracowników współpracujących uczelni, szkół i firm, aby rozmawiać o potrzebie zmian w polskiej szkole.

uniwersytet_dzieci-1

fot. Uniwersytet Dzieci

Ekspertami ze środowiska naukowego byli prorektor UPWr Józef Sowiński, dr hab. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego, a środowisko biznesowe reprezentowały Hanna Piotrowska z Credit Suisse i Ewa Carr de Avelon z firmy XL Catlin. Natomiast przedstawicielami środowiska edukacyjnego były Maria Szymerowska, dyrektor prywatnej SP Leonardo da Vinci i Monika Zwierko-Odachowska, dyrektor programowa Uniwersytetu Dzieci.

Debatowano o potrzebie zmian w polskiej szkole. Przedstawicielki pracodawców podkreślały znaczenie kompetencji miękkich na rynku pracy, w szczególności kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów i dobrego komunikowania się. Natomiast prof. Sowiński zwrócił uwagę na fakt, że uczelnie muszą realizować ustalony program, ale jednocześnie wypracowują też własne rozwiązania, które mają pomóc studentom odnaleźć się na rynku pracy. Wszyscy paneliści zgodzili się z głosem Moniki Zwierko-Odachowskiej, podkreślającej, że ciekawość jest podstawową siłą zmieniającą edukację. Jej zdaniem potrzebujemy nauczycieli z pasją, którzy będą inspirować dzieci do nauki i rozwoju.

uniwersytet_dzieci-3

fot. Uniwersytet Dzieci

Na przyszłe spotkania zaplanowano dyskusję o tym, jak przekonać nauczycieli do prowadzenia interesujących lekcji i zachęcić ich do korzystania z metod opracowanych przez fundację Uniwersytet Dzieci, m.in. autorską Metodę Pytań i Doświadczeń, tak, aby polska szkoła odpowiadała wreszcie potrzebom współczesnego świata.

ud

wydarzenia