Śniadanie mistrzów

Studenci różnych kierunków i różnych lat, z różnymi, ale wyróżniającymi się osiągnięciami spotkali się z rektorem prof. Romanem Kołaczem na kawie i ciastku.

Piątka studentów, aktywistów i pasjonatów. Duma Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rektor nie ukrywał, że takich studentów, jak ci zebrani w jego gabinecie, chciałby mieć jak najwięcej. – Jestem szczęśliwy, że mam takich studentów, którzy przez potrzebę działania, swoje pasje i osiągnięcia promują uczelnię. To wy budujecie nasz autorytet i naszą pozycję. Mam nadzieję, że swoją energią i chęcią działania będziecie też zarażać kolejnych studentów, ośmielać i zachęcać ich do aktywności – mówił prof. Roman Kołacz witając ich w swoim gabinecie.

fot. Tomasz Lewandowski

Damian Kordas jest studentem trzeciego roku weterynarii, znanym całej Polsce z programu „MasterChef”. Nie tylko smacznymi, ale i apetycznie podanymi daniami zapewnił sobie tytuł najmłodszego mistrza kuchni w Europie i wielką popularność. Jedzenie i zwierzęta to jego dwie największe pasje. Rektorowi podarował swoją pierwszą książkę kucharską, a wszystkich uraczył tortem bezowym i fachowo o nim opowiedział: – Beza jest chrupiąca z zewnątrz, ale miękka, piankowa w środku. Żeby nie było za słodko są też owoce – truskawki, kiwi i borówki amerykańskie, a dla podkręcenia smaku dodałem krem ajerkoniakowy.

Wiola Barszcz to „człowiek orkiestra” – członkini Samorządu Studentów UPWr, rzecznik prasowy UPnaliów, organizatorka konferencji naukowych, przewodnicząca SKN Biotechnologów i wolontariuszka od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Planuje karierę naukową i realizację co najmniej sto kolejnych projektów.

Damian Kordas MasterChef weterynaria
fot. Tomasz Lewandowski

Paweł Migdał kończy na UPWr już drugi kierunek studiów (pierwsza była biologia, teraz bezpieczeństwo żywności) i robi doktorat. Jest przewodniczącym pięciu kół naukowych, specjalistą od pszczół, którego uwielbiają dziennikarze i . A z rektorem umówił się na zbudowanie pasieki z kamerami na podczerwień i transmisją życia pszczół online – to już wkrótce, na pewno o tym napiszemy.

Janek Ciesielski jest studentem ekonomii, ale to na boisku odnosi największe sukcesy. Jest mistrzem i trenerem uczelnianej drużyny futsalu – jak sam przyznał – najpopularniejszej w ostatnich czasach dyscypliny sportowej wśród studentów. Aktywizuje i namawia swoich rówieśników do polubienia wysiłku fizycznego, a dzieci uczy zasad gry i uczciwego współzawodnictwa.

fot. Tomasz Lewandowski

Dorota Bieniek właśnie kończy studia na weterynarii, ale rozpoczyna pracę w klinice zwierząt egzotycznych i, kto wie – nie będziemy zapeszać, studia doktoranckie. Jako przewodnicząca SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”, zorganizowała pierwszą studencką konferencję „Egzotyka okiem praktyka”, która została doceniona i wyróżniona w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas spotkania rektor pogratulował studentom ich dotychczasowych osiągnięć i życzył, żeby wszystkie zaprocentowały w przyszłości. Swobodnie tocząca się rozmowa zahaczyła o całe spektrum tematów: od sportu i mieszkania w akademikach przez studenckie plany na przyszłość i wolontariat po smakowanie jedzenia i… tworzenie uniwersyteckiej reprezentacji kajakarskiej. W żartach założono nawet SGTW (Studencką Grupę Trzymającą Władzę), której zadaniem będzie zmobilizowanie każdego studenta do dobrej aktywności. Studenci zgodnie stwierdzili, że im są bardziej zajęci, tym lepiej zorganizowani, więc czasu wystarcza im na wszystko (choć w czasie sesji kilka dodatkowych dniu w tygodniu by nie zawadziło), a każdy sukces i każda porażka to motor do dalszego działania.

mj

21.01.2016