SKN „Mephitis” wyróżnione

Studenckie Koło Naukowe Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis” odebrało w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżnienie w konkursie StRuNa 2015 w kategorii „Konferencja roku”.

– Wszyscy pasjonujemy się zwierzętami egzotycznymi, tak się poznaliśmy. Każdy ma w domu jakiś okaz, ja na przykład hoduję gekony orzęsione, od niedawna mam też świnkę „z odzysku”. Więc gdy tylko pojawiła się możliwość zaproszenia na wykład dr. Jaco Bakkera – światowej sławy specjalisty w dziedzinie medycyny i biologii małp – od razu zdecydowaliśmy się na zorganizowanie całej konferencji – opowiada Dorota Bieniek, studentka weterynarii, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Studencki Koło Naukowe Medycyny Zwierząt Egzotycznych Mephitis weterynaria nagroda
fot. archiwum SKN

Tak w 2015 roku powstała pierwsza edycja konferencji „Egzotyka okiem praktyka”, w której wzięli również udział polscy specjaliści i lekarze-praktycy, a podczas wykładów i warsztatów 350 studentów z całej Polski zgłębiało wiedzę na temat m.in. skunksów i ptaków drapieżnych jako pacjentów, chorób układu oddechowego papug, układu rozrodczego gadów czy chorób tarczycy i małych ssaków.

fot. archiwum SKN

Zwierzęta egzotyczne to coraz popularniejsi domowi pupile: – Rośnie zainteresowanie zwierzętami innymi niż kot i pies. Jeszcze parę lat temu krokodyl był szczytem fantazji, a już teraz mamy w Polsce kilka dużych drapieżnych kotów, ludzie zakładają prywatne zoo albo rejestrują się jako artyści cyrkowi, żeby je trzymać. Granica się zdecydowanie przesuwa – tak Dorota Bieniek wyjaśnia potrzebę organizacji tej konferencji i zdobywania wiedzy o gatunkach egzotycznych przez studentów.

Konferencja została doceniona w konkursie organizowanym przez Studencki Ruch Naukowy StRuNa. Przedstawiciele „Mephitis” odebrali wyróżnienie w kategorii „Konferencja roku” na tzw. Paradzie Zwycięzców w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

To drugi sukces studenckich kół naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – w 2013 roku nagrodę główną w tej samej kategorii odebrało SKN Medyków Weterynaryjnych „Chiron”.

mj

18.01.2016