eu_green_logo_szare.png

Aktualności

SciVal – narzędzie do analizy i oceny dorobku

Zarówno uczelnia, jak i sami naukowcy mogą skorzystać z nowego narzędzia wykupionego przez MNiSW – SciVal – i sprawdzić, jak wypadają na tle innych w kraju i na świecie.

SciVal to narzędzie jednego z największych na świecie wydawnictw naukowych, Elsevier, działające na platformie bazy bibliograficznej Scopus. Służy do przeprowadzania analiz, porównań i wizualizacji osiągnięć naukowych, które tworzy na podstawie aktualizowanych codziennie danych z 7,5 tys. instytucji i 220 państw. W 2016 r. w bazie znajdowało się 60 mln rekordów, 34 tys. czasopism od ponad 500 wydawców.

scival

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bazę Scopus udostępniło polskim instytucjom naukowym w 2012 roku, od stycznia 2018 roku zyskały one również dostęp do narzędzia SciVal. Na razie, pilotażowo na rok.

– SciVal pozwala uzyskać dane na temat konkretnej instytucji i porównać ją z innymi o podobnym profilu, sprawdzić na przykład ile publikacji i w jakich dyscyplinach mamy na koncie, ilu pracowników opublikowało coś w tym roku lub w ciągu ostatnich trzech, pięciu czy siedmiu lat, jaką cytowalność mają te publikacje i jaka jest średnia liczba cytowań jednej publikacji z uczelni, jaki mamy wskaźnik efektywności i jak wypadamy na tle innych uczelni w kraju i zagranicą. Można wygenerować „top 10” publikacji lub czasopism na świecie, ocenić współpracę międzynarodową, sprawdzić możliwości finansowania badań na świecie. A wszystkie wyniki otrzymujemy w postaci tabel lub wykresów – wyjaśnia Barbara Barańska-Malinowska, dyrektor biblioteki UPWr. – Dobrze wiedzieć gdzie jesteśmy w świecie, czym się zajmują inni i jak do tego ma się moja praca, do kogo mogę dołączyć, gdzie nawiązać współpracę, czy przypadkiem nie zamierzam badać czegoś, co zostało już wielokrotnie przebadane, albo odwrotnie – czy właśnie nie zaczynam pionierskich badań, na co się teraz kładzie nacisk na świecie, w jakich czasopismach dobrze publikować. Trzeba wiedzieć, gdzie są najlepsi, żeby do nich dążyć.

SciVal składa się z pięciu modułów analitycznych:

  • Overview

    – zawiera dane o publikacjach i cytowaniach przy zastosowaniu różnych wskaźników, np.: liczba cytowań, średnia cytowań przypadająca na publikację czy średnia cytowań międzynarodowa mierzona z uwzględnieniem dyscypliny badawczej, indeks Hirscha, zakres współpracy;

  • Benchmarking

    – pozwala ocenić osoby i grupy w kontekście publikacyjnym, porównać instytucje, badaczy i grupy badawcze, zestawy publikacji, dyscypliny badawcze i kraje. Naukowiec może też zaprezentować swój wpływ w proporcjach przeprowadzonych badań, uzyskać informacje o cytowaniach dorobku naukowego, współpracy autorskiej i otrzymanych grantach;

  • Collaboration

    – czyli określenie współpracy naukowej – na poziomie terytorialnym, tematycznym lub między konkretnymi typami instytucji. Pozwala też identyfikować najważniejsze grupy badawcze w danej dziedzinie, pomaga wskazać pola potencjalnej współpracy;

  • Trends

    – pozwala na analizowanie trendów badawczych w dowolnym obszarze, wyodrębnienie najlepszych publikujących, zobrazowania wydajności obszaru badawczego, a także wpływu instytucji, krajów, autorów i czasopism.

  • Reporting

    – pozwala tworzyć raporty analiz, zapisywać je, udostępniać innym.

scival_infografika

Naukowcy UPWr mają do niego nieograniczony dostęp z komputerów w uczelnianej sieci lub z komputerów domowych, ale przez serwer proxy. Można wykorzystać konto osobiste z serwerów i , lub – jeśli ktoś go nie posiada – założyć nowe bezpośrednio na stronie .

– SciVal posiada możliwość wielowymiarowej analizy dorobku naukowego jednostki – taką jednostką może być autor, grupa autorów, wydział, katedra czy cała instytucja. Znając zasady ewaluacji możemy dobrać do analizy właściwe wskaźniki i za ich pomocą tworzyć raporty i zestawienia. Podobnie za pomocą różnych wskaźników możemy śledzić pozycję uczelni w rankingach krajowych i międzynarodowych. Dodatkowo, uczelnie, które są ujęte w rankingach międzynarodowych posiadają informację o tym na swoim profilu. Już wkrótce zostaną także wprowadzone klasyfikacje dyscyplin stosowane w rankingach Times Higher Education (THE) oraz QS World University Rankings tak, aby każda zainteresowana instytucja mogła porównywać się z tymi, które są już obecne w tych rankingach – wyjaśnia Krzysztof Szymański z wydawnictwa Elsevier.

W czwartek, 12 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z cyklu SciVal Forum Polska, organizowane wspólnie przez Elsevier, fundację „Perspektywy” i UPWr. Konferencje środowiskowe odbędą się także w Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Warszawie.  

Powrót
11.04.2018
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg