eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rusza XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Od 21 września ponownie we Wrocławiu – festiwal pełen tajemnic, wiedzy nieoczywistej i naukowych inspiracji. Nie tylko dla dzieci.

Inauguracja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 21 września, ale już w miniony weekend można było poczuć ducha nauki w zapowiadającym festiwal Parku Wiedzy, który na dwa dni powstał przed Parkiem Staromiejskim. Studenckie Koło Naukowe „Apis” i jego opiekunowie – dr Ewa Popiela-Pleban i doktorant Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Paweł Migdał – zafundowali odwiedzającym lekcję budowy anatomicznej i morfologicznej pszczoły, możliwość przebadania swojego miodu refraktometrem (pokazuje zawartość wody w miodzie, która świadczy o tym, czy miód został odpowiednio przygotowany) i spróbowania miodów smakowych. Można było zobaczyć od środka ul klasyczny, nowoczesny z automatycznym wyciekiem miodu i wirtualny – za pomocą okulusa oraz – jak zawsze – porozmawiać i o pszczołach i pszczelarstwie dowiedzieć się absolutnie wszystkiego. Nie zabrakło entuzjastów coraz powszechniejszego pszczelarstwa miejskiego, szukających informacji o tym, jak założyć własny ul.

dfn_2017_zapowiedz-5

fot. Dorota Sikora

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się w czwartek w Wielkiej Sali Ratusza Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie wykład otwierający o ruinach i grobowcach Peru wygłosi prof. Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego, a pedagodzy Akademii Muzycznej dadzą niecodzienny koncert.

A później – przez cały tydzień – 44 wrocławskie instytucje zapraszają na wykłady, warsztaty, dyskusje i wystawy poświęcone naukom humanistycznym, sztuce, medycynie, biologii, chemii, naukom o ziemi, matematyce, fizyce, astronomii, technice i społeczeństwu.

dfn_2017_zapowiedz-1

fot. Tomasz Lewandowski

Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na wykładach opowiedzą o bakteriach i mikroorganizmach, dinozaurach, pszczelich rodzinach, niesamowitych właściwościach wody, krwinkach czerwonych, egzotycznych pasożytach i jadalnych owadach. Na warsztatach pokażą, co kryją w sobie żelki, jaką rolę w środowisku odgrywa gleba albo jak rozpoznać minerały, urządzą naturalny plac zabaw lub jabłkową fiestę.

W programie DFN także debata oksfordzka, zwiedzanie dzielnicy Czterech Wyznań, dyktando, 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej i CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia.

dfn_2017_zapowiedz-3

fot. Tomasz Lewandowski

Więcej informacji i program

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg