Roszek najważniejszym krasnalem we Wrocławiu

Krasnal-weterynarz, którego można spotkać przed wejściem do Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, zwyciężył w plebiscycie na najważniejszego krasnala w mieście i znajdzie się na najdroższym polu wrocławskiej edycji gry Monopoly Junior.

W plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” Roszek, po zaciętej walce m.in. z Ósemką Wioślarską, Ekonomkiem i 100matologiem, zwyciężył zdobywając prawie 10 tys. głosów. Tym samym zajmie najdroższe miejsce na planszy wrocławskiej edycji gry dla dzieci. Stolica Dolnego Śląska jest jedynym miastem na świecie, które jeszcze w 2016 r. będzie miało dwie edycje kultowej gry – Monopoly Junior i Monopoly Wrocław.

roszek-3
fot. Tomasz Lewandowski

Podobnie jak większość wrocławskich krasnali Roszka wykonał rzeźbiarz Tomasz Moczek. Swoje imię krasnal zawdzięcza św. Rochowi, patronowi lekarzy weterynarii, a towarzyszy mu odwieczny przyjaciel człowieka – pies.

Roch urodził się we Francji w połowie XIV wieku. Sprzedał majątek odziedziczony po rodzicach i jako pielgrzym wyruszył do Rzymu. Zarówno w drodze, jak i w samym mieście opiekował się zarażonymi dżumą, której epidemia panowała wtedy w Europie. Kiedy sam zachorował, schronił się w lesie, by nie zarażać innych. Jak głosi legenda, tam wytropił go pies (w niektórych podaniach nazywany Roszkiem), którego właściciel opiekował się przyszłym świętym aż do wyzdrowienia.

W polskiej tradycji św. Roch jest patronem zwierząt, opiekunem bydła i przyjacielem psów. 16 sierpnia modlono się do niego w intencji zdrowia zwierząt oraz, profilaktycznie podczas uroczystej mszy, święcono je w pochodzie: pierwsze konie, potem bydło, a na końcu owce. Tego dnia również na drogach prowadzących do obory rozpalano ogniska, do których wrzucano zioła poświęcone Matce Boskiej Zielnej.

roszek-2
fot. Tomasz Lewandowski

Roszek stojący przed Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej UPWr został ufundowany przez Radę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej z okazji 70-lecia wydziału. Jego pomysłodawczyni i „matka chrzestna” Maria Tonder przyznała, że od dawna marzyło jej się uhonorowanie zawodu weterynarza, dlatego zaproponowała ufundowanie krasnala przez lekarzy weterynarii z całej Polski: – Jestem lekarzem weterynarii już prawie 40 lat, ale nadal uważam, że to jeden z najpiękniejszych zawodów na świecie – mówiła tuż przed odsłonięciem dzieła.

mj

17.08.2016