Rodzina Kornów znowu w Pawłowicach

Kwietniowy koncert z cyklu „Wieczory Pawłowickie” zaczarował słuchaczy klimatem sięgającym historii. Do Pałacu w Pawłowicach wrócili jego dawni właściciele – Heinrich von Korn i jego żona Helena – kopie posągów dłuta Chistiana Behrensa.

– Czujcie się tu dobrze, wszak znowu jesteście u siebie – tak Maria Kołacz, żona rektora prof. Romana Kołacza, w żartobliwy sposób powitała kopie posągów Heinricha von Korna i jego żony, dawnych właścicieli pałacu w Pawłowicach.

Należące dziś do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pałac, folwark oraz park w Pawłowicach, były kiedyś własnością rodziny Kornów – księgarzy, wydawców i mecenasów sztuki. W XIX wieku figury Heinricha von Korna i jego żony dłuta Chistiana Behrensa znalazły się na wrocławskim Ratuszu wśród wizerunków ważnych ówczesnych wrocławian. Uniwersytet Przyrodniczy, dzięki hojności sponsorów, przygotował trójwymiarowe kopie posągów. Dziś można je podziwiać w holu pałacu w Pawłowicach.

wieczory pawłowickie do pałacu w pawłowicach wrócili jego dawni właściciele - Heinrich von korn i jego żona helena uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Najpierw, wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia, zeskanowano obie postacie
umieszczone 12 metrów nad ziemią, potem dzięki cyfrowemu modelowi, za pomocą
wieloosiowej szlifierki, odtworzono je w gęstej masie
fot. Kornelia Kolasa

– Ten pomysł to nie tylko ukłon w stronę tradycji, wyraz szacunku dla historii, ale przede wszystkim okazja do pokazania jakimi możliwościami technicznymi dysponuje uczelnia – podkreślał w rozmowie prof. Roman Kołacz.

Pomysłodawca i czuwajacy nad każdym etapem prac prof. Jerzy Monkiewicz, nie krył dumy. – Pałac zmienia się z roku na rok. Można uznać, że dzięki przychylności sponsorów i współczesnych mecenasów sztuki, odzyskuje swój dawny blask.

Wiosną specjaliści z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki pod przewodnictwem dr. Przemysława Tymkowa, wykorzystując najnowocześniejsze urządzenia, zeskanowali dwie figury oraz stworzyli ich trójwymiarowy model. Od tego etapu już tylko krok do przygotowania kopii dzieła Chistiana Behrensa.

Skanowanie i odtworzenie figur małżeństwa Kornów to dobra okazja, by promować to,
co na Uniwersytecie Przyrodniczym mamy najlepsze: umiejętności i sprzęt pozwalający
prowadzić najbardziej zaawansowane technologicznie działania – mówił dr Tymków
fot. Kornelia Kolasa

Uroczystego odsłonięcia posągów dokonano podczas kwietniowego koncertu z cyklu „Wieczory Pawłowickie”, zatytułowanego „Różne Klimaty Muzyczne”, podczas którego zagrał zespół Noble Five.

– Zachęcam do odwiedzin pałacu w Pawłowicach, by przed wspaniale wykonanymi replikami ratuszowych rzeźb obu postaci, chociaż przez chwilę zadumać się nad nieustannym dotykiem historii, której także nieustannie jesteśmy częścią – mówił Andrzej Krupski, meloman, stały bywalec „Wieczorów Pawłowickich”.

ak, jc, ds

25.04.2016
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png