eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Rektorzy apelują o wspólne działanie przeciw rasizmowi i ksenofobii

Na posiedzeniu KRUWiO podjęto uchwałę przeciwko rasizmowi i ksenofobii. Wcześniej taką uchwałę – jednogłośnie – podjął też senat naszej uczelni.

– Nie ma naszej zgody na milczenie wobec rosnącej fali rasizmu i ksenofobii, które w dalszej perspektywie mogą zagrozić każdemu z nas – podkreślają wrocławscy rektorzy.

W czasie posiedzenia Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWIO) 17 maja przyjęto specjalną uchwałę. Jej sygnatariusze chcą zaprosić mieszkańców, władze miasta i województwa do rozmowy i stworzenia mechanizmów przeciwdziałających niepokojącym zjawiskom.

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWIO) uchwała przeciw rasizmowi i ksenofobii uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola zebrało się w Pawłowicach
i podjęło specjalną uchwałę przeciwko rasizmowi i ksenofobii
fot. Tomasz Lewandowski

– Te problemy dotknęły nas bezpośrednio. Mówimy o konkretnych aktach agresji słownej i cielesnej spotykających studentów wrocławskich uczelni. Doświadczają ich na ulicach naszego miasta, nie możemy pozostać wobec tego obojętni, spoczywa na nas odpowiedzialność za tych ludzi. Myślę też, że spoczywa na nas odpowiedzialność za nasze miasto i jego wizerunek – wyjaśnia przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Dlatego z inicjatywy władz Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego przyjęliśmy specjalną uchwałę. Chcemy dać jasny sygnał – nie ma naszej zgody na milczenie wobec rosnącej fali rasizmu i ksenofobii. Trzeba im przeciwdziałać.

W przyjętej uchwale rektorzy, ku przestrodze, zacytowali słowa niemieckiego pastora luterańskiego Martina Niemöllera, który w 1942 roku w obozie w Dachau napisał wiersz: „Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było”.

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWIO) uchwała przeciw rasizmowi i ksenofobii uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
– Te problemy dotknęły nas bezpośrednio. Mówimy o konkretnych aktach agresji słownej
i cielesnej spotykających studentów wrocławskich uczelni. Doświadczają ich na ulicach
naszego miasta, nie możemy pozostać wobec tego obojętni - mówił przewodniczący
KRUWIO prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego
fot. Tomasz Lewandowski

Jak podkreśla prof. Roman Kołacz, inicjator podjętej uchwały, uczelnie same mogą podkreślać brak zgody, ale działać trzeba wspólnie, zaczynając od własnego środowiska. Dlatego też przed posiedzeniem KRUWiO Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, nawiązując do apelu Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, podjął uchwałę o przeciwdziałaniu ksenofobii, w której czytamy:

„Godność, odpowiedzialność i wrażliwość społeczna – to wartości niezbywalne w naszym świecie. To wartości, które wynosimy z domów, ale których też uczymy się od naszych pedagogów, Mistrzów, którzy pokazują nam, czym jest prawdziwe, głęboko humanitarne człowieczeństwo.

Z niepokojem obserwujemy docierające do nas sygnały o aktach agresji wobec obcokrajowców pracujących i studiujących w naszym mieście. Szczęśliwie, jak do tej pory, żaden z naszych studentów nie padł ich ofiarą. Nie jesteśmy jednak samotną wyspą. Jesteśmy istotną częścią stutysięcznej społeczności akademickiej Wrocławia, pedagogami, ale też i mieszkańcami miasta. Od naszych postaw tu, w murach uczelni, ale też i poza nią, zależy nie tylko nasz indywidualny los.

Dlatego też w dobie kryzysu autorytetów i wartości apelujemy do całej społeczności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – każdy z nas powinien być wzorem, powinien swoją postawą kształtować charaktery tych, którzy za kilka lat, wchodząc w faktyczną dorosłość, będą współtworzyć nasze miasto i państwo. Bądźmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia, pamiętając, że słowa kanclerza Jana Zamoyskiego – Takie będą Rzeczypospolite, jakich ich młodzieży chowanie – dzisiaj nabierają szczególnego znaczenia”.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studiuje obecnie blisko 600 obcokrajowców.

kbk

Powrót
18.05.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg