Rekordowy Dzień Otwarty na UPWr

W Dniu Otwartym na kampusie grunwaldzkim UPWr wzięło udział około tysiąca osób! Licealiści się tłumnie zgromadzili, przekraczając tym samym liczby z poprzednich lat. Wydarzenie, pod hasłem „zasiej naukę", stało się platformą nie tylko do prezentacji oferty edukacyjnej uczelni, ale także do inspiracji i zachęcenia młodych ludzi do nauki.

Aleksandra Staszewska z Biura Rekrutacji podkreśliła ideę za hasłem wydarzenia, mówiąc, że chodziło o „zasianie" w licealistach ciekawości i chęci do nauki (mamy nadzieję, że na UPWr!). Co więcej, każdy uczestnik miał okazję otrzymać wyjątkowy upominek – m.in. ziarenka z łąką kwietną, symbolizującą hasło zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.

Dzień rozpoczął się od powitania przez prorektora ds. studenckich, prof. Damiana Knechta, a następnie Klaudia Buraczyńska z Biura Rekrutacji zaprezentowała ofertę edukacyjną uniwersytetu. Seria wykładów obejmowała szeroki zakres tematów – od tajników klonowania DNA, przez innowacje w rolnictwie precyzyjnym, po techniki motywacji do nauki.

dzień otwarty
fot. Martyna Kostrzycka

Pokazy naukowe, które odbyły się w kolejnej części dnia, wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników. Prezentacje takie jak "Stres u roślin", "Powódź bez wody", czy "Eksperymenty biotechnologiczne" pokazały praktyczne zastosowanie wiedzy naukowej, a także jej wpływ na otaczający nas świat.

Zapisani uczestnicy mieli też możliwość wzięcia udziału w szeregu dodatkowych warsztatów, które pozwoliły na praktyczne zgłębianie różnorodnych dziedzin. Na warsztatach z tworzenia makiet można było nauczyć się, jak projektować przestrzenie urbanistyczne i architektoniczne, podczas gdy zajęcia z rysunku odręcznego oferowały szansę na rozwijanie umiejętności wizualizacji przestrzeni. Zwiedzanie klinik weterynaryjnych dawało z kolei wgląd w codzienną pracę weterynarzy i opiekę nad zwierzętami.

pokazy na dniach otwartych
fot. Martyna Kostrzycka

Na wydziale przyrodniczo-technologicznym odbywały się warsztaty z biotechnologii, gdzie uczestnicy mogli poznać nowoczesne zastosowania tej dziedziny w rolnictwie i przemyśle. Zajęcia dotyczące zieleni miejskiej i ogrodnictwa miejskiego pokazały uczestnikom znaczenie roślin w poprawie ekologii i jakości życia w miastach. Warsztaty na temat rolnictwa w probówce i na szkle z kolei prezentowały możliwości nowoczesnej uprawy roślin.

Dzień otwarty
fot. Martyna Kostrzycka

Dodatkowo, uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia stoisk Studenckich Kół Naukowych, gdzie na przykład u SKN Geodetów mogli zobaczyć m.in. skaner laserowy i kamerę termowizyjną w akcji, czy nawet stworzyć własny model 3D za pomocą… telefonu podpiętego do odpowiedniego programu. Przy stoisku SKN Zmiksowani można było dowiedzieć się dużo kawie, przy stoisku SKN Antropologów „Juvenis" można było zobaczyć prawdziwy ludzki szkielet, a SKN Sadowników GALA przygotowali prezentację różnych rodzajów jabłek. SKN Bezpiecznik zaś przygotował „grę" VR, w której należało w wirtualnej rzeczywistości udzielić pierwszej pomocy. Zwieńczeniem Dnia Otwartego była tradycyjna już gra terenowa i rozdanie nagród.

is

08.03.2024