eu_green_logo_szare.png

Aktualności

RE-SAVE, czyli energia odnawialna w edukacji rolniczej

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu bierze udział w międzynarodowym projekcie, który ma podnieść stan wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich.

Pokrycie potrzeb energetycznych to, obok bezpieczeństwa żywnościowego, najważniejsze obecnie globalne wyzwanie. Rosnące zużycie paliw jest wynikiem szybko rozwijających się gospodarek azjatyckich (głównie Chin i Indii), a także rozwoju gospodarczego niektórych obszarów Afryki i Ameryki Południowej. Europejczycy, uzależnieni od paliw kopalnianych, są coraz bardziej świadomi konsekwencji nadmiernej emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, powstających ze spalania paliw nieodnawialnych. Coraz realniejsza perspektywa wyczerpania zasobów energii nieodnawialnej skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Projekt RE-SAVE „Źródła energii odnawialnej – w systemie zawodowej edukacji rolniczej – Renewable Energy Sources for Agricultural Vocational Education” na upwr
fot. Shutterstock

Dlatego w 2007 roku Rada Europy przyjęła pakiet energetyczny zwany „3x20 do 2020 roku” polegający na:

  • zwiększeniu efektywności energetycznej o 20%;
  • zwiększeniu udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20% całkowitego zużycia energii;
  • zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20%, w porównaniu do 1990 roku.

Projekt RE-SAVE „Źródła energii odnawialnej – w systemie zawodowej edukacji rolniczej – Renewable Energy Sources for Agricultural Vocational Education”, realizowany w ramach programu Erasmus+, silnie wpisuje się w politykę energetyczną Unii Europejskiej. Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia jest przygotowanie innowacyjnych metod i materiałów szkoleniowych z zakresu odnawialnych źródeł energii. Podstawą będzie więc transfer wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy krajami członkowskimi konsorcjum, realizującego projekt. Jego liderem jest Uniwersytet w Ardahan (Turcja), członkami również instytucje, uczelnie, ośrodki szkolenia zawodowego i stowarzyszenia rolników z Włoch, Niemiec, Grecji, Słowacji i Polski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest jedynym polskim współpracownikiem).

Efektem działań konsorcjum będzie interaktywna platforma e-learningowa, przygotowana na podstawie dokonanej analizy zapotrzebowania. Grupą docelową będą uczniowie rolniczych szkół zawodowych i średnich, rolnicy oraz doradcy zajmujący się problematyką energii odnawialnej. Materiały opracowane zostaną w wersjach językowych krajów uczestniczących w projekcie i zostaną udostępnione dla szerokiego grona odbiorców.

Projekt RE-SAVE „Źródła energii odnawialnej – w systemie zawodowej edukacji rolniczej – Renewable Energy Sources for Agricultural Vocational Education” na upwr
Trzecie spotkanie konsorcjantów odbyło się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
fot. Józef Sowiński

– Na początku każdy z konsorcjantów określił stan wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich w swoim kraju, przeprowadził ankietę wśród grupy docelowej, żeby sprawdzić jakie są realne potrzeby kształcenia i na podstawie wszystkich zebranych danych stworzono zarys kursu i platformy edukacyjnej, która będzie się składała z 4 modułów tematycznych. My jesteśmy odpowiedzialni za moduł drugi, dotyczący biogazowni, wykorzystujących biomasę jako źródło energii na obszarach wiejskich właśnie – mówi prof. Barbara Król, która nad projektem będzie pracowała wspólnie z prof. Józefem Sowińskim.

W dniach 11-12 października na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu obyło się spotkanie koordynacyjne członków projektu, którzy mieli również okazję zwiedzić Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Instytucie Inżynierii Rolniczej UPWr, biogazownię w Strzelinie, wykorzystującą wysłodki buraczane jako surowiec, oraz Zakład Przetwórstwa Słomy w Jordanowie Śląskim.

Powrót
13.10.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg