eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przewodnik po kołach naukowych WGPiAK

Na UPWr powstał nowy wydział – WGPiAK. Wraz z przeniesieniem tu niektórych kierunków z WIKŚiG-u przeniesione zostały również koła naukowe SKN Architektury Krajobrazu i SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE.

SKN Architektury Krajobrazu

Jak mówi przewodnicząca SKN Architektury Krajobrazu Karolina Kelner, członkowie koła działają na wielu obszarach. – Pod pojęciem „architektura krajobrazu" kryje się o wiele więcej niż sadzenie drzew i projektowanie ogrodów. Stawiamy na działania, które przybliżą człowieka do natury. Chcemy rozpowszechnić tę niezwykle istotną ideę, szczególnie w czasach ocieplenia klimatu i wszechobecnej betonozy – mówi Karolina, podkreślając, że ten rok akademicki zapowiada się dla koła przełomowo. – Wracamy do pełnej działalności po prawie dwóch latach pandemii. To nie był lekki czas, ale bardziej niż kiedykolwiek dowiedzieliśmy się o tym, ile skrawek zieleni, śpiewające ptaki za oknem czy zapach bzu znaczą dla człowieka, który jest zmuszony siedzieć w domu. Wracamy więc ze świeżymi pomysłami i zapałem, bo wierzymy, że możemy zmienić nasz świat na lepsze – mówi przewodnicząca SKN Architektury Krajobrazu.

EduGarden
Projekt EduGarden, przy którym pracował SKN Architektury Krajobrazu i SKN PUZZLE
fot. materiały promocyjne SKN Architektury Krajobrazu

Jednym z głośniejszych projektów SKN Architektury Krajobrazu było zaprojektowanie rabaty dla przedszkolaków, czy też stworzenie od podstaw ogrodu społecznego "EduGarden" na terenie wrocławskiej szkoły, razem z SKN Puzzle, który był realizowany w ramach projektu "Foodshift". Projekt został nagrodzony w 3. edycji Funduszu Aktywności Studenckiej, organizowanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Na jego realizację przeznaczono 5 tys. zł. 

– Mamy za sobą też pierwszą akcję sprzątania brzegów Odry, a w najbliższym czasie planujemy kolejną. Poza tym staramy się czynnie działać w Internecie, promując nasz kierunek. Chcemy również w tym roku wkroczyć na ścieżkę badań naukowych – mówi o działalności koła jego przewodnicząca. 

SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE 

Jak już zostało wspomniane, w stworzenie "EduGarden" oprócz SKN Architektury Krajobrazu, zaangażowany był także SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE. – Ważna była współpraca obu kół, ale to głównie społeczność szkolna współtworzyła z nami projekt mówiąc o swoich potrzebach, a także rozmawiając z nami o idei samych ogrodów w mieście – opowiada o inicjatywie Nicola Stanisławska, przewodnicząca SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE, które skupia się głównie na projektach związanych ze zmianą miejskiego krajobrazu. 

"GreenInclusion" to kolejny przykład ogrodu społecznego, nad którym pracuje koło. – Projekt był podobny, ale współpracowaliśmy zupełnie z inną grupą społeczną – z osobami z Domu Pomocy Społecznej – wyjaśnia przewodnicząca, dodając, że oprócz projektowania ogrodów od marca zeszłego roku, członkowie koła dla dzieci w wieku przedszkolnym realizują serię warsztatów o roślinach i ich roli w krajobrazie. – Wszystkie nasze projekty pozwalają nam uczyć się, jak pracować ze społecznością lokalną w różnym wieku, ale również poznawać różne spojrzenia na miasto i krajobraz – mówi Nicola.

SKN PP PUZZLE
SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE podczas realizacji projektu EduGarden
fot. Facebook SKN PP PUZZLE

Według przewodniczącej SKN Planowania Przestrzennego PUZZLE jest kołem, które skupia osoby o różnych zainteresowaniach. Przede wszystkim zajmują się otaczającą ich przestrzenią, ale poruszają i łączą też ze sobą mnóstwo innych tematów, takich jak gospodarka, architektura, urbanistyka, transport, ekologia, krajobraz kulturowy czy socjologia. – Warto też wspomnieć, że nasze koło to nie tylko uczelnia – jeździmy na różne konferencje i warsztaty, realizujemy przeróżne projekty. Ale oprócz prowadzenia działań typowo naukowych, lubimy też spędzać wspólnie czas na kawie, wspólnym jedzeniu czy na wyprawach w góry – zachęca do zapisania się Nicola Stanisławska.

Powrót
16.11.2023
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg