eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przekazaliśmy dary dla Afryki

Uczelnia przekazała artykuły papiernicze zebrane przez studentów i materiały edukacyjne przygotowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego fundacji „Serce dla Afryki”. Dary trafią do szkoły w Kamerunie.

– Kontakty z Afryką to pokłosie powołania na UPWr kierunku podstawy dla rolnictwa tropikalnego. Zgłosił się do nas Adam Gardynik – prezes fundacji „Serce dla Afryki”, która pomaga w edukacji kameruńskich dzieci – powiedział prof. Józef Sowiński, prorektor ds. studenckich i edukacji, który w pomoc dla kameruńskich dzieci zaangażował uniwersytecką społeczność. Łącznikiem z Kamerunem stała się dla uczelni siostra Tadeusza, która nie tylko zainicjowała powstanie fundacji, ale i od 16 lat przebywa na misji w Kamerunie.

pomagamy_afryce_www-3

Od lewej: prof. Piotr Nowakowski, prezes fundacji Adam Gardynik,
siostra Tadeusza i prorektor Józef Sowiński
/fot. Tomasz Lewandowski

Studenci przeprowadzili kwestę, zbiórkę materiałów papierniczych i słodyczy. Zgromadzili około 130 zeszytów, setki kartek, 1000 ołówków, kredek i długopisów, karton farb, pędzli, gumek, linijek, temperówek, nożyczek i kalkulatorów. Postanowili zebrać również słodycze, choć z pewnymi obawami… Adam Gardynik uspokajał jednak, że trudno mówić o szkodliwości słodyczy, jeśli jest to jeden lizak raz na pół roku. Albo i rzadziej. – We wschodnim Kamerunie panuje ogromna bieda, taka bieda, której nie da się nawet opowiedzieć. Każdy lizak, czekolada czy zwykły ołówek, długopis, kartka papieru to dla tamtejszych dzieci wielka radość.

pomagamy_afryce_www-6

Symboliczny karton z kredkami studenci przekazali na ręce siostry Tadeuszy.
Reszta zostanie przetransportowana na kontener,
który w czerwcu wypłynie do Kamerunu
/fot. Tomasz Lewandowski

Dzięki zaangażowaniu prof. Krzysztof Matkowskiego szkoła otrzymała też farby do odnowienia budynków. Centrum Kształcenia Ustawicznego opracowało natomiast materiały dydaktyczne – dla dzieci i dla nauczycieli – do lekcji o układzie oddechowym człowieka. W 120 francuskojęzycznych zestawach wielokrotnego użytku, które mogą być przekazywane z klasy do klasy (czy nawet, jak zasugerowała siostra Tadeusza, ze szkoły do szkoły) znalazły się puzzle, plansze ilustrujące wymianę tlenową, balony, kreda i kolorowe piłki… Wszystko po to, aby ta lekcja była też zabawą. Materiały zostały przygotowane dzięki finansowemu wsparciu firmy BASF.  

pomagamy_afryce_www-1

Materiały dydaktyczne przygotowane przez Centrum Kształcenia Ustawicznego
/fot. Tomasz Lewandowski

Jak podsumował spotkanie prof. Piotr Nowakowski, który odwiedził szkołę w Garoua Boulai w Kamerunie: – Cieszy nas, że robiąc tak proste rzeczy, możemy sprawić komuś tak dużo radości. Że dając to samo, ale w innej części świata, zmieniamy wartość przedmiotów i skalę szczęścia, które wywołują.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg