eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przedstawicielki UPWr wygrały „Młode Talenty”

Anna Lipowska, przewodnicząca Samorządu Studentów UPWr i studentka odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, i Ewa Kozłowska, doktorantka Katedry Chemii, wygrały konkurs „Młode Talenty” w dwóch kategoriach: działalności społecznej i innowacji.

„Młode Talenty” to konkurs organizowany przez Dolnośląski Klub Kapitału w celu promowania i nagradzania studentów i młodych pracowników nauki, którzy odnieśli znaczący sukces naukowy, artystyczny, społeczny, sportowy, w działalności innowacyjnej i przedsiębiorczej. W kapitule konkursu zasiadają rektorzy wrocławskich uczelni, przedstawiciele Dolnośląskiego Klubu Kapitału, przedsiębiorców, władz lokalnych i regionalnych.

mlodetalenty1

Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystej gali w Operze Wrocławskiej
fot. Adam Zadrzywilski

Do grona nominowanych w konkursie zakwalifikowane zostały w tym roku dwie przedstawicielki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Anna Lipowska i Ewa Kozłowska. Obie zwyciężyły w swoich kategoriach.

– Jako wolontariuszka zaczęłam działać już w szkole podstawowej. Zdobyte przez lata wiedzę i doświadczenie wykorzystałam w 2018 r. przy organizacji pierwszego Studenckiego Sztabu WOŚP we Wrocławiu. Podczas tegorocznego finału WOŚP działałam już jako szefowa sztabu i wolontariuszka. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu całego komitetu organizacyjnego oraz pomocy partnerów udało się nam stworzyć innowacyjny sztab, dbający o swoich wolontariuszy i wprowadzający nowoczesne rozwiązania organizacyjne. W działanie sztabu zaangażowali się studenci z 10 publicznych uczelni Wrocławia i studenci uczelni niepublicznych. Podczas przygotowywania Finału pomagali również pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Wrocławskiej. W sumie zebraliśmy ponad 150 tys. zł – mówi Anna Lipowska, laureatka w kategorii sukces w działalności społecznej.

mlodetalenty2
Zwycięską statuetkę wręczył Ani rektor Tadeusz Trziszka
fot. Adam Zadrzywilski

Ania jest studentką odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Prowadziła badania nad sprawnością paneli fotowoltaicznych, a obecnie sprawdza możliwości wykorzystania odpadów z brokułów w przemyśle spożywczym – wyniki tych badań będą podstawą jej pracy magisterskiej.

Jako przewodnicząca Samorządu Studentów UPWr właśnie została członkiem pierwszej Rady Uczelni. Od początku studiów intensywnie działa na rzecz SKN „BioEnergia”, Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i uczelni. Żeby wymienić choćby kilka: współorganizowała VI i VII Konferencję Studentów Nauk Technicznych i Ścisłych PUZZEL, Międzynarodową Konferencję Studenckich Kół Naukowych i Sejmik SKN, Dzień Aktywności Studenckiej i Dni Otwarte, szkolenia dla studentów i członków samorządu, prowadziła warsztaty dla dzieci na temat odnawialnych źródeł energii, była zaangażowana w organizację UPnaliów, Juwenaliów Wrocławskich oraz Pochodu Juwenaliowego, brała udział w akcjach Szlachetnej Paczki, DKMS, zbiórce „Podaruj Wigilię”, „Kilometry dobra” i „Promyk Nadziei”.

mlodetalenty3

Ewa Kozłowska zwyciężyła w kategorii sukces w zakresie innowacji
fot. Adam Zadrzywilski

Ewa Kozłowska, która zwyciężyła w kategorii sukces w zakresie innowacji, jest doktorantką w Katedrze Chemii, 5 patentów i 55 zgłoszeń patentowych. W lutym zdobyła tytuł studenta-wynalazcy za cykl wynalazków dotyczących uzyskiwania związków steroidowych o wysokim potencjale terapeutycznym. W kwietniu pojechała reprezentować Polskę i promować swoje wynalazki na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions”, gdzie zdobyła brązowy medal i nagrodę specjalną przyznaną przez Uniwersytet Króla Abdulaziza z Arabii Saudyjskiej.

– Moje badania nad związkami steroidowymi zaowocowały powstaniem 26 rozwiązań, z czego 12 dotyczy zupełnie nowych związków steroidowych. Niektóre z otrzymanych przeze mnie związków mogą być wykorzystane w leczeniu chorób autoimmunologicznych, o podłożu alergicznym, u osób po przeszczepach organów. Inne mogą poprawiać pamięć i funkcje poznawcze u osób starszych, po wylewach, udarach i uszkodzeniach mózgu, u osób z chorobą Alzheimera. Pochodne progesteronu silnie wpływają na żeński układ hormonalny, a także biorą udział w przebiegu ciąży i połogu, co może być pomocne w leczeniu niepłodności i problemach z utrzymaniem ciąży. Otrzymane po raz pierwszy w wyniku biotransformacji grzybami strzępkowymi glikozydowe pochodne estronu mogą być składnikami nowoczesnych środków antykoncepcyjnych. Pochodne z układem oksiranowym w pierścieniu A oraz zawierające ugrupowanie laktonowe mogą mieć silne działanie hamujące aromatazę, co pozwoli na ich zastosowanie w leczeniu hormonozależnych nowotworów, w tym piersi czy prostaty – wylicza Ewa Kozłowska.

mlodetalenty4
Wszyscy nagrodzeni i nominowani wraz z kapitułą konkursu
fot. Adam Zadrzywilski

Doktorantka jest również współautorką 7 publikacji naukowych i 37 komunikatów na konferencjach międzynarodowych i krajowych. Otrzymała stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia na rok 2018/2019, wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych przyznane przez Kapitułę Stypendium im. Ludwika Hirszfelda działającą w ramach Studenckiego Programu Stypendialnego, a od 2018 roku jestem kierownikiem projektu Narodowego Centrum Nauki – PRELUDIUM 14 „Entomopatogenne grzyby strzępkowe jako biokatalizatory w procesie otrzymywania steroidów o cennych aktywnościach biologicznych”.

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg