Przed nami Święto sera i wina

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaprasza na wspólne obchody kolejnej edycji Święta sera i wina – po raz pierwszy dwudniowe. 23 i 24 września w Centrum Edukacyjno-Rozwojowym na wrocławskich Pawłowicach czekać będzie mnóstwo atrakcji.

Do pięknego parku na wrocławskich Pawłowicach ponownie zawitają producenci regionalnych przysmaków, winiarze, serowarzy i amatorzy gotowania. Będzie smacznie, o co zadba m.in. Mateusz Krojenka, finalista 7. edycji programu „MasterChef” i atrakcyjnie, bo w programie każdy znajdzie coś dla siebie.

Dwudniowe święto producentów i smakoszy na Pawłowicach to doskonała okazja do zakupów
Dwudniowe święto producentów i smakoszy to doskonała okazja do zakupów
fot. Tomasz Lewandowski

Najmłodszych zapraszamy na warsztaty z kiszonek oraz sensoryczne. Dzieci będą miały też okazję skomponować własne lunch boxy do szkoły, zawierające smaczne i zdrowe posiłki i nauczą się, jak nie marnować żywności. Dla dorosłych przygotowaliśmy warsztaty winiarskie dotyczące białych i czerwonych win. Podczas tych zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie winorośle uprawiane są w naszym regionie, poznają charakterystykę jasnych odmian winorośli oraz technologię produkcji. Będzie to też okazja do degustacji polskich win białych. Dowiedzą się też, że wina czerwone z chłodnego klimatu są zwykle delikatniejsze, mają niższą zawartość alkoholu, wyrazistą kwasowości i świeży, rześki smak. I poznają specyfikę także tych win, szlachetne i hybrydowe odmiany winorośli oraz metody winifikacji, czyli procesów, w wyniku których otrzymujemy ten czerwony trunek.

Podczas święta zostaną rozstrzygnięte konkursy dla serowarów i winiarzy
fot. Tomasz Lewandowski

Zaprosimy również do zwiedzania serowarni UPWr, w której poznamy tajniki produkcji sera rzemieślniczego. Ale nie tylko. Będzie to również okazja do przyjrzenia się wyposażeniu serowarni oraz spróbowania świeżo wyprodukowanego twarogu. Dla miłośników sera przygotowaliśmy warsztaty, po których już nikt nie pomyli goudy i stiltona, będzie wiedział skąd bierze się słodki smak w serze, a skąd orzechowa nuta i zapach. Obalimy mit żółtego sera bez laktozy i powiemy, dlaczego niektórych boli głowa po mlecznym przysmaku. Rozstrzygniemy też dwa konkursy: na najlepszy ser i najlepsze wino oraz konkurs kulinarny „Pojedynek mistrzów kuchni”.

Finalista 7. edycji programu „MasterChef” Mateusz Krojenka wspólnie z gośćmi jarmarku będzie gotował zupę cebulową i gulsza
Finalista 7. edycji programu „MasterChef” Mateusz Krojenka wspólnie z gośćmi jarmarku będzie gotował zupę cebulową i gulasz
fot. archiwum prywatne

Złaknieni wiedzy będą mogli wziąć udział w warsztatach sensorycznych, podczas których najmłodsi będą mieli okazji sprawdzić, czy potrafią rozpoznać zapach truskawek z zamkniętymi oczami, czy świeże owoce pachną tak samo jak ich odpowiedniki w fiolkach oraz czy zamknięte oczy ograniczają nasz smak i węch. Gospodarstwo Rolne Sznajder poprowadzi warsztaty kiszonkowe dla dzieci, będą też warsztaty kosmetyczne, podczas których będą robione peeling cukrowy do ciała z pestkami winogron, maseczka ujędrniająca na bazie miodu i skrobi, peeling do twarzy z płatkami owsianymi i maseczka do cery trądzikowej.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy na portalu evenea.pl (linki do poszczególnych warsztatów w tekście). Szczegółowy program dwudniowego spotkania znajdziecie Państwo tutaj.

Podczas kiermaszu będzie można spróbować serów i win, kupić chleb, wędliny, czy miody od lokalnych producentów. Smakoszy z pewnością ucieszy też fakt, że na terenie Centrum Rozwojowo-Edukacyjnego na Pawłowicach znajdzie się strefa food trucków. Będzie można zjeść burgery, corn-dogi, azjatyckie pierożki, frytki, gofry, naleśniki i lody albo napić się aromatycznej kawy czy orzeźwiającej lemoniady.

Partnerem wydarzenia jest miasto Wrocław. Dzięki uprzejmości wrocławskiego MPK 23 i 24 września w godz. 10.00 – 16.00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii 151, co ułatwi dojazd do Pawłowic komunikacją miejską.

Strona Święta sera i wina

wydarzenia