eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Przebadaj swoją klimatyzację

9 czerwca (piątek) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu będzie można sprawdzić czy klimatyzacja w naszym samochodzie jest zagrzybiona i może nam zaszkodzić.

– Pobieramy powietrze z klimatyzacji tak zwaną metodą zderzeniową, co znaczy, że w nasze urządzenie wkładamy szalkę z pożywką, zasysamy powietrze w odpowiedniej objętości, tak żeby osiadło na szalce. Zarodniki grzybów, które przykleją się do pożywki rosną, a my po tygodniu, dwóch wiemy ile grzybów jest w konkretnej klimatyzacji, jakie gatunki i czy mogą być szkodliwe dla jeżdżących danym autem – wyjaśnia dr Włodzimierz Kita, jeden z niewielu mykologów badających grzyby na tak mikroskopijnym poziomie, któremu w badaniach będą pomagali studenci z koła naukowego Medyków Roślin „Armillaria”. Jeśli ilość grzybów w klimatyzacji jest taka sama, jak w powietrzu poza autem – wszystko jest w porządku. Niebezpieczne stają się, jeśli ilość zarodników przekracza 13-15 tys. na m3.

grzyby4

Grzyby, które mogą znaleźć się w naszej klimatyzacji: m.in.
Penicillium spp., Caldosporium spp., Alternaria spp., drożdżoidalne, Aspergillus spp.
W tych przypadkach liczba kolonii sugeruje, że nie ma niebezpieczeństwa,
występują one na co dzień w powietrzu.

Badanie klimatyzacji odbędzie się 9 czerwca (piątek) od godz. 15:00 do 18:00 na parkingu za Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Żywności (kampus Biskupin, ul. Chełmońskiego 37/41). Badanie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich, jednak wcześniej trzeba się na nie zapisać. Bilet z systemu rejestracyjnego (i numer pod kodem kreskowym) będzie też niezbędny do sprawdzenia wyników badania, które pojawią się na stronie uczelni po dwóch tygodniach – 23 czerwca.

badanie_kllimatyzacji-1
Urządzenie Air Ideal służy do badania zawartości grzybów w powietrzu.
Naukowcy UPWr należą do niewielkiej grupy badaczy,
którzy potrafią oznaczyć gatunki pozyskanych za jego pomocą grzybów
fot. Tomasz Lewandowski

mj

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg