eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Projekt SYMBIOREM – opracowywanie nowych biotechnologii na rzecz czystszego środowiska

Uniwersytet Kraju Basków i organizacja Greenovate! Europe rozpoczyna projekt SYMBIOREM, który ma ograniczyć zanieczyszczanie środowiska za pomocą innowacyjnych procesów bioremediacji. Udział UPWr w tym projekcie da uczelni dostęp do najnowszych technologii i pozwoli naukowcom na pracę w międzynarodowym konsorcjum i współpracę ze światowej sławy specjalistami od bioremediacji.

Obecność zanieczyszczeń w wodzie i glebie stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierzą, a także całych ekosystemów, przyczyniając się do różnych chorób i utraty różnorodności biologicznej. Projekt SYMBIOREM, którego rozwinięcie to – symbiotyczne, zamknięte systemy bioremediacji i rozwiązania biotechnologiczne na rzecz poprawy równowagi środowiska, gospodarczego i społecznego w kontroli zanieczyszczeń – zajmie się tymi wyzwaniami, wykorzystując możliwości bioremediacji mikroorganizmów, mikrobiomów, białek, roślin i zwierząt do usuwania zanieczyszczeń ze środowiska. 

Naukowcy pracujący nad projektem SYMBIOREM opracowywują dwanaście nowatorskich technologii biologicznych w celu zwalczania czterech najczęstszych zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych w Europie: metali ciężkich, oleju mineralnego, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH) i lotnych węglowodorów aromatycznych (VAH). 

Projekt skupi się również na zanieczyszczeniu mieszanym, eutrofizacji, mikrozanieczyszczeniach organicznych i mikroplastiku. SYMBIOREM przetestuje swoje innowacyjne rozwiązania w pięciu silnie zanieczyszczonych środowiskach: terenach poprzemysłowych, składowiskach zmieszanych odpadów stałych, miejskich zbiornikach wód powierzchniowych o mieszanym zanieczyszczeniu, zanieczyszczonych glebach i zbiornikach wód powierzchniowych i europejskich środowiskach morskich. 

Ten międzynarodowy projekt, finansowany przez unijny program Horyzont Europa i koordynowany przez Uniwersytet Kraju Basków, będzie trwał cztery lata (2022-2026). A już w dniach 21-22 września czternaście partnerów biorących udział w projekcie spotka się na inauguracji w Bilbao, w Hiszpanii.  

– Interdyscyplinarne konsorcjum SYMBIOREM opracuje innowacyjne rozwiązania biotechnologiczne w celu przywrócenia zanieczyszczonych ekosystemów i przyczyni się do realizacji unijnego planu działania na rzecz zerowego zanieczyszczenia – mówi dr Leire Ruiz Rubio, koordynator projektu z Uniwersytetu Kraju Basków.

naukowcy z SEMBIOREM
21 września startuje inauguracja w Bilbao w Hiszpanii, w której weźmie udział czternastu partnerów pracujących nad projektem SYMBIOREM
fot. Tomasz Lewandowski

Po stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zespołem realizującym zadania kieruje dr Wiesław Fiałkiewicz. Zespół tworzą wybrani pracownicy Instytutu inżynierii Środowiska, pracownicy Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności i czworo doktorantów. UPWr jest liderem trzech zadań badawczych i jednego pakietu zadań:

Pierwsze zadanie będzie polegało na opracowaniu nowej, opartej o zrównoważone metody i materiały, technologii fitoekstrakcji metali z gleby z wykorzystaniem biodegradowalnych geokompozytów sorbujących wodę.

Kolejnym zadaniem jest zaś „Stworzenie pływających wysp rozszerzonych o zanurzoną powierzchnię czynną”. Wynikiem tego zadania będzie pływająca wyspa, posiadająca aktywne środowiska, usuwające zanieczyszczenia zarówno na powierzchni wody jak i pod wodą.

„Testowanie połączonych technologii SYMBIOREM”  to trzecie zadanie, w którym najskuteczniejsze technologie zostaną połączone, by zapewnić zintegrowane rozwiązania zdolne do usunięcia wielu zanieczyszczeń jednocześnie w celu zwiększenia efektywności bioremediacji i wzbogacenia gatunkowego następujących ekosystemów.

Z kolei celem pakietu zadań pt. „Integracja i systemy bioremediacji o systemie zamkniętym” jest integracja różnych rozwiązań projektu w celu uzyskania efektu symbiotycznego i stworzenia produktów o obiegu zamkniętym.

– Udział UPWr w projekcie da uczelni dostęp do najnowszych technologii i pozwoli naukowcom na pracę w międzynarodowym konsorcjum i współpracę ze światowej sławy specjalistami od bioremediacji. To również szansa na opracowanie i przetestowanie własnych rozwiązań, takich jak wspomniane wcześniej pływające wyspy, biodegradowalne geokompozyty czy selekcja mikroorganizmów wspomagających fitoekstrakcję – mówi dr Wiesław Fiałkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Zobacz również:

Naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska oraz Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności zaczęli realizację międzynarodowego projektu SYMBIOREM w ramach programu Horyzont Europa. Cel to opracowanie rozwiązań, które pozwolą poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów i roślin usuwać zanieczyszczenia z terenów poprzemysłowych i zbiorników wodnych.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg