eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Zbigniew Dobrzański profesorem honorowym w Lublinie

Prof. Zbigniew Dobrzański z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt został profesorem honorowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, z którym współpracuje od 35 lat m.in. w zakresie badańnaukowych.

Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Lublinie uhonorowały prof. Zbigniewa Dobrzańskiego z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt nadając mu tytuł profesora honorowego. Współpraca prof. Dobrzańskiego z naukowcami z Lublina trwa już 35 lat. Z Instytutem Żywienia Zwierząt (gdzie głównym współpracownikiem był prof. Eugeniusz Grela) oraz Katedrą Higieny Zwierząt i Środowiska  (tutaj współpracując przede wszystkim z prof. Leszkiem Tymczyną) prowadził badania w ramach projektu „Nowe metody i technologie dezodoryzacji w produkcji przemysłowej, rolnej i gospodarce komunalnej”, czego efektem były wspólne publikacje naukowe i monografie. Jak podkreślali gospodarze uroczystości, profesor miał również ogromny wkład w rozwój kadry naukowej Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – opracował siedem recenzji prac doktorskich, pięć habilitacyjnych, 3-krotnie opiniował wnioski na tytuł profesora.

dobrzanski_hc-5
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

– Godność i prawa honorowego profesora uczelni nadawane są osobom, które wnoszą istotny wkład w rozwój określonej dziedziny i dyscypliny naukowej, inicjują nowe trendy i kierunki badawcze, kreują i wdrażają innowacyjne rozwiązania w praktyce gospodarczej, angażują się ponadprzeciętnie w kształcenie studentów i młodych naukowców. Niewątpliwie taką osobistością jest nasz gość z zaprzyjaźnionej wrocławskiej uczelni, bohater dzisiejszej uroczystości – prof. Zbigniew Dobrzański – mówił rozpoczynając uroczystość nadania tytułu rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Zygmunt Litwińczuk.

– Bez współpracy, bez integracji, nikt nie ma racji, schodzimy do konspiracji. Tak zwykłem mówić o nauce i to od lat 70. nieustannie próbuję wcielać w życie. Trzeba współpracować z tymi, którzy mają coś do powiedzenia – robić wspólne projekty, grant, publikacje. Ośrodek w Lublinie jest jednym z tych, z którymi współpracuję najdłużej i najowocniej. Ale muszę też przyznać, że okolice Lublina są mi szczególnie bliskie. W tamtych rejonach poznałem swoją żonę, tam pierwszy raz byłem na konferencji naukowej. Z tymi ziemiami mam też pewnego rodzaju związek rodzinno-historyczny, ponieważ mieszkańcy Lubelszczyzny podczas wojny dwa razy uratowali życie mojemu ojcu. Więc w pewnym sensie, bez nich by mnie nie było – opowiada prof. Dobrzański i przyznaje, że za pierwszym razem – kiedy w 2014 r. zostawał profesorem honorowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – był bardziej zestresowany, bo taka uroczystość to jednak duże przedsięwzięcie logistyczne.

dobrzanski_hc-3
fot. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Przy okazji uroczystości pracownicy Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr, której prof. Dobrzański był szefem przez 28 lat, do września 2016 roku, podarowali mu medal z podobizną i napisem „Najlepszy szef pod słońcem”. – Najważniejsza w jednostkach naukowych, szczególnie tak małych jak nasza katedra, jest dobra atmosfera. Jeśli nie ma dobrej atmosfery, dobrych kontaktów między pracownikami, to nie ma też współpracy, dobrej dydaktyki, publikacji, niczego. A współpraca wewnętrzna przekłada się też na tę zewnętrzną – przyznaje profesor, który podczas uroczystości wygłosił wykład „Czy warto hodować zwierzęta gospodarskie?”, poprzedzony wstępem na temat miejsca i obecności człowieka na Ziemi i we wszechświecie.

Zainteresowania naukowe prof. Dobrzańskiego koncentrują się głównie na zagadnieniach higieny zwierząt i pomieszczeń inwentarskich oraz wykorzystania naturalnych surowców i dodatków mineralno-organicznych w chowie zwierząt i produkcji żywności. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 600 pozycji, w tym 326 oryginalnych prac twórczych i przeglądowych, 37 podręczników, skryptów akademickich, monografii, 25 patentów i zgłoszeń patentowych oraz ok. 200 artykułów popularno-naukowych i komunikatów na konferencje. Jest m.in. współautorem podręczników „Higiena i dobrostan zwierząt gospodarskich” i „Hodowla i użytkowanie drobiu” oraz monografii „Chemistry for Agriculture” i „Chemia i biotechnologia w produkcji zwierzęcej”. Jego publikacje są szeroko cytowane – według bazy Web of Science posiada 539 zarejestrowanych cytowań, a index Hirscha wynosi 12. Wypromował 17 doktorantów, był opiekunem ponad 80 prac dyplomowych. Jest laureatem czterech nagród Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrody II i I stopnia w konkursie Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na najlepsze rozwiązania w dziedzinie techniki zrealizowane w 2004 i 2009 r., nagrody Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego za wdrożenie „Preparaty organiczno-mineralne dla zwierząt gospodarskich ograniczające kumulację metali ciężkich i poprawiające wartość odżywczą mięsa, mleka i jaj” (2006 r.) oraz wielu nagród rektora UPWr za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

dobrzanski_hc-2

Medal, który prof. Dobrzańskiemu podarowali pracownicy
Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt
fot. archiwum prywatne

W uroczystości przyznania tytułu profesora honorowego w Lublinie wzięli też udział przyjaciele i współpracownicy prof. Dobrzańskiego nie tylko z UPWr, ale i z innych polskich uczelni i instytucji naukowych – Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Politechniki Wrocławskiej, SGGW, AGH, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Politechniki Krakowskiej czy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg