eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Marycz w rządowym zespole ds. biobanków

W czerwcu 2020 roku zespół ekspertów przedstawi projekt ustawy regulującej zasady biobankowania materiału biologicznego, w tym zasady udostępniania zbankowanych materiałów do dalszych badań. W zespole jest prof. Krzysztof Marycz, kierownik Katedry Biologii Eksperymentalnej UPWr.

W czerwcu 2020 roku powołany niedawno przez premiera zespół specjalistów ma przedstawić projekt ustawy regulującej zasady biobankowania materiału biologicznego, w tym zasady udostępniania zbankowanych materiałów do dalszych badań. W zespole jest prof. Krzysztof Marycz, kierownik Katedry Biologii Eksperymentalnej UPWr.

prof_marycz-1-2
Prof. Krzysztof Marycz w zespole eksperckim będzie pracował nad nową ustawą
fot. Tomasz Lewandowski

Zespół tworzony przez 14 naukowców pod przewodnictwem prof. Piotra Fiedora w ciągu pół roku – do marca 2020 roku – ma przygotować projekt ustawy dotyczącej biobanków. W zarządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego powołującym go do życia zapisano m.in., że do zadań grupy ekspertów należy: „analizowanie potrzeb środowiska naukowego w zakresie możliwości pozyskiwania danych naukowych i medycznych; analizowanie dostępności i interoperacyjności baz danych zawierających dane naukowe i medyczne, posiadanych przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, podmioty lecznicze, Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia; opracowanie modelu funkcjonowania systemu informatycznego integrującego bazy danych zawierających dane naukowe i medyczne”.

Zaproszeni do współpracy specjaliści mają za zadanie opracować propozycje rozwiązań prawnych, które pozwolą stworzyć system integrujący bazy danych zawierających dane naukowe i medyczne, w szczególności z zakresu onkologii, medycyny personalizowanej i chorób rzadkich, oraz zapewnią możliwości wykorzystywania tych danych na potrzeby prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych.

– Może to wyglądać dziwnie, ale w Polsce nie ma nadzoru państwowego nad biobankami, w których przechowuje się komórki, tkanki czy inny materiał biologiczny pobierany do badań. Jest kilka biobanków, które są zrzeszone w sieć, są oczywiście uczelnie, na których prowadzi się badania, ale nie ma zasad regulujących przede wszystkim udostępnianie przechowywanego materiału do badań. Naszym zadaniem jest to zmienić. Do czerwca mamy opracować regulacje, które w dalszej kolejności trafią do pod obrady w Sejmie – tłumaczy prof. Krzysztof Marycz, kierownik Katedry Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dodaje, że do prac zespołu działającego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproszono świetnych specjalistów. Prof. Piotr Fiedor jest przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Konsorcjum Medycyny Personalizowanej, Joanna Didkowska – jest m.in. kierownikiem Zespołu Krajowego Rejestru Nowotworów i członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Jan Kochanowicz jest świetnym neurologiem i szefem Kliniki Neurologii w Białymstoku, neurologiem jest prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Centrum Neurologii w Łodzi, a Filip Urbański – zastępcą dyrektorą Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg