eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Niżański i prof. Pawęska z ważnymi nagrodami

Prof. Niżański wyróżniony na Światowym Kongresie Rozrodu Małych Zwierząt w Mediolanie – międzynarodowa kapituła przyznała mu BASIC RESEARCHER CAREER AWARD. Prof. Pawęska z Nagrodą im. Benedykta Polaka i Rady Badań Medycznych Republiki Południowej Afryki.

Światowy Kongres Rozrodu Małych Zwierząt odbywa się co cztery lata, ostatni zorganizowano w 2016 roku w Paryżu, kolejny odwołano ze względu na pandemię koronawirusa, kilkuset naukowców spotkało się więc dopiero w tym roku. Debaty, dyskusje i wymiana doświadczeń odbywały się we Włoszech w Mediolanie.

I to tam podczas International Symposium for Canine and Feline Reproduction – na kongresie zorganizowanym przez amerykański komitet ISCFR i EVSSAR – największe w Europie towarzystwo reprodukcji małych zwierząt skupiające naukowców i praktyków weterynarii – prof. Wojciech Niżański, przewodniczący Rady dyscypliny weterynaria i Wiodącego Zespołu Badawczego Innowacyjna diagnostyka i terapia weterynaryjna (Inno-WET) został wyróżniony nagrodą za najlepszą karierę badawczą w naukach podstawowych.

Prof. Michelle Kutzler, prof. Wojciech Niżański i prof. Pierre Comizzoli na kongresie we Włoszech, gdzie naukowiec z UPWr odebrał nagrodę
Prof. Michelle Kutzler, prof. Wojciech Niżański i prof. Pierre Comizzoli na kongresie we Włoszech, gdzie naukowiec z UPWr odebrał nagrodę
fot. archiwum prywatne

– To naprawdę duże wyróżnienie i powód do satysfakcji, bo na kongres zjeżdżają ludzie z całego świata i jest to ścisła czołówka naszej dziedziny w medycynie weterynaryjnej. W kapitule, która przyznała mi tę nagrodę, jest prof. Michelle Kutzler z Oregon State University i prof. Pierre Comizzoli, biolog w Semithsonian Conservation Biology Institute w Stanach Zjednoczonych, specjalista od inseminacji pandy wielkiej i dzikich kotowatych. Można go zobaczyć w Animal Planet – mówi prof. Wojciech Niżański, nie kryjąc, że jeszcze 15 lat temu naukowcy z Polski musieli wyrabiać sobie pozycję w międzynarodowym środowisku, które całą Europę środkowo-wschodnią traktowało z pewnym dystansem w kontekście osiągnięć naukowych.

– Ta nagroda to wyróżnienie nie tylko dla mnie. To też świadectwo pozycji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zespołu ludzi, który udało się tu zbudować i który dokłada kolejne cegiełki do nauki, w tym konkretnym przypadku w dziedzinie rozrodu małych zwierząt, a więc przede wszystkim kotów, psów i ginących gatunków – podkreśla prof. Wojciech Niżański.

Nagrodzony został też prof. Janusz Pawęska, absolwent Wydziału Medyny Weterynaryjnej UPWr – w 1982 zaczynał swoją karierę naukową w Katedrze Mikrobiologii Weterynaryjnej ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, a w 1991 roku już w Republice Południowej Afryki rozpoczął pracę w Instytucie Weterynaryjnym w Onderstepoort, obejmując po kilku latach funkcjię m.in. eksperta Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Działalność prof. Pawęski w 2021 roku doceniła południowoafrykańska Rada Badań Medycznych (SAMRC), przyznając naukowcowi z Polski złoty medalem za wybitny i długoletni wkład naukowy w badania medyczne w krajach rozwijających się. Nagroda ta należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień naukowych w RPA. W tym roku absolwent UPWr został też uhonorowany Nagrodą im. Benedykta Polaka – za prace odkrywczo-badawcze w dziedzinie mikrobiologii, a szczególnie za badania nad wirusami odzwierzęcymi wywołujacymi gorączki krwotoczne u ludzi.  Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czerwcu 2022 roku.

Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka – prof. Janusz Pawęska drugi od lewej, z bukietem kwiatów
Laureaci Nagrody im. Benedykta Polaka – prof. Janusz Pawęska drugi od lewej, z bukietem kwiatów
fot. archiwum prywatne

Na antenie radiowej Jedynki prof. Pawęska, kierujący Centre for Emerging Zoonotic and Parasitic Diseases National Institute for Communicable Diseases w RPA mówił: – Zawsze fascynowała mnie Afryka i egzotyka. Po ukończeniu doktoratu z wirusologii pojechałem tam na rok, tylko na wakacje. W tym czasie złożyłem podanie do dwóch innych instytutów – jeden z nich potrzebował wirusologa i podpisałem kontrakt na trzy lata. Tak się złożyło, że z trzech lat zrobiło się 30.  

Prof. Pawęska zajmuje się filowirusami, rodziną patogenów, do której należy wirus Ebola wywołujący śmiertelnie niebezpieczną gorączkę krwotoczną u ludzi. Wszystko wskazuje na to, że naturalnymi nosicielami tego wirusa są nietoperze, które same nie chorują, ale zarażają ludzi.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg