eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Adam Figiel: Szkoła Doktorska UPWr czeka

Nowoczesne rolnictwo wymaga dzisiaj specjalistycznej wiedzy z bardzo wielu obszarów nauki. Prof. Adam Figiel podkreśla: – Nasza szkoła doktorska czeka na naukowców, którzy mają świadomość wyzwań, z jakimi musi się mierzyć ludzkość.

Szkoła doktorska to nowa, ale już dobrze ugruntowana forma kształcenia doktorantów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Skierowana jest do kandydatów wykazujących pasję naukową udokumentowaną m.in. odbytymi praktykami zagranicznymi, udziałem w zespołach realizujących projekty badawcze, współautorstwem w patentach lub artykułach opublikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych.

– Takim bogatym dorobkiem może poszczycić się już wielu absolwentów naszej uczelni. O miejsca w szkole konkurują jednak nie tylko absolwenci UPWr, ale też młodzi naukowcy z innych uczelni z kraju i zagranicy – mówi prof. Adam Figiel, jeden z promotorów w szkole doktorskiej, gdzie aktualnie proponowane tematy prac doktorskich realizowane są w trzech dziedzinach i siedmiu dyscyplinach naukowych. Jedną z dziedzin są nauki rolnicze, wymagające specjalistycznej wiedzy z bardzo wielu obszarów nauki, łącząc w sobie elementy m.in. inżynierii genetycznej, inżynierii środowiska, inżynierii systemów i inżynierii zarządzania.

Profesor Adam Figiel podczas warsztatów dotyczących żywności regionalnej, Uniwersytet w Orihueli w Hiszpanii
Profesor Adam Figiel podczas warsztatów dotyczących żywności regionalnej, Uniwersytet w Orihueli w Hiszpanii
fot. archiwum prywatne

Jak podkreśla prof. Figiel, dzięki pracom badawczym prowadzonym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, również w ramach szkoły doktorskiej, pojęcie „inżynieria rolnicza” nabrało znacznie szerszego znaczenia. I tłumaczy, że obecnie inżynieria rolnicza dotyczy nie tylko zagadnień związanych z mechanizacją rolnictwa, kojarzoną przez laików najczęściej z traktorem ciągnącym pług wieloskibowy lub kombajnem przecinającym łan zbóż.

– To przede wszystkim wiele operacji technologicznych od przygotowania materiału siewnego i stanowiska polowego do dostarczenia produktu spożywczego na stół konsumenta. W takiej perspektywie, wymagającej podejścia interdyscyplinarnego, o jakość produktów dostarczanych na rynek przez przemysł spożywczy troszczą się zarówno genetycy, gleboznawcy, uprawowcy, fitopatolodzy i logistycy, jak i chemicy, fizycy, biotechnolodzy oraz eksperci specjalizujący się w dyscyplinie technologia żywności i żywienia – wylicza prof. Adam Figiel.

I przypomina, że operatorzy nowoczesnych zestawów uprawowych to już nie mechanizatorzy rolnictwa, ale wysokiej klasy specjaliści posługujący się narzędziami informatycznymi współpracującymi z systemami satelitarnymi usprawnianymi przez geodetów, którzy mapując teren nie posługują się już niwelatorem optycznym, ale danymi rejestrowanymi przez sztuczne satelity.

Na konferencji w Magdeburgu prof. Figiel z innymi naukowcami oglądał laboratorium procesowe badania dla przemysłu spożywczego
Na konferencji w Magdeburgu prof. Figiel oglądał laboratorium procesowe badania dla przemysłu spożywczego
fot. archiwum prywatne

– To jest wręcz niewyobrażalny skok technologiczny, w sposób wyjątkowy pokazujący interdyscyplinarność nauki i zarazem jej praktyczne zastosowanie. Ekspansji w przestrzeń kosmiczną zapewnionej przez rolnictwo precyzyjne optymalizujące uprawę roślin, towarzyszy wejście w głąb produktu spożywczego przy użyciu mikroskopu elektronowego i mikrotomografii rentgenowskiej w celu zbadania jego jakości. Służą temu także nowoczesne metody chromatograficzne, które stosowane są m.in. w dyscyplinie technologia żywności i żywienia – tłumaczy prof. Adam Figiel od razu dodając, że z kolei zwiększenie jakości żywności odbywa się za sprawą innowacyjnych technologii procesowych wspomaganych przez modelowanie matematyczne oraz dzięki trosce o dobrostan i zdrowie zwierząt.

Jak podkreśla profesor Figiel, Szkoła Doktorska UPWr stwarza swoim adeptom możliwość łączenia pracy naukowej z empatią w ramach tzw. produkcji zwierzęcej, kojarzonej wcześniej z bezdusznymi metodami służącymi przede wszystkim zwiększeniu wydajności i opłacalności. Postęp w zakresie nauk biologicznych i zootechniki oraz weterynarii, korzystającej z najnowocześniejszych urządzeń i metod diagnostyczno-leczniczych, pozwala skutecznie przeciwdziałać dotychczasowym problemom bytowym i zdrowotnym zwierząt hodowlanych i domowych. To zaś sprzyja satysfakcji pochodzącej z pozytywnej relacji między człowiekiem i zwierzęciem.

– Z naukowej, ale też i czysto ludzkiej perspektywy mogę tylko podkreślić, że taka pozytywna relacja może ulec wzmocnieniu w otoczeniu roślinnym odpowiednio zaprojektowanym przez pasjonatów wywodzących się z inżynierii środowiska, dbających o ekologiczną równowagę w coraz bardziej zurbanizowanym świecie – uśmiecha się prof. Adam Figiel, który nie kryje, że Szkoła Doktorska UPWr to nie tylko szansa na awans i inwestycja w rozwój osobowy młodych ludzi, ale także udział w rozwoju nauk rolniczych mających coraz większe znaczenie w postępie naukowym.

Jak podkreśla jeden z jej promotorów, istnieje wiele przykładów na to, że beneficjentem tego rozwoju staje się szeroko rozumiane rolnictwo, a szczególnie przemysł spożywczy, który coraz chętniej współpracuje ze specjalistami wywodzącymi się z dyscypliny rolnictwo i ogrodnictwo oraz technologia żywności i żywienia, zwłaszcza z tymi, których szkoła doktorska może dodatkowo przygotować do rozwiązania szeregu problemów współczesnego świata.

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest szczególnie predystynowany zarówno do pomnażania, jak i korzystania z dynamicznego postępu technicznego i technologicznego. Uczestniczymy w wielu projektach w kraju, ale też i międzynarodowych, pracując nad recepturami nutraceutyków na tyle skutecznych, aby spełniło się życzenie Hipokratesa „Niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoją żywnością”. I tego też uczymy w naszej szkole doktorskiej oddając w ręce młodych naukowców naszą przyszłość – uśmiecha się prof. Adam Figiel, któremu doktoranci przekazują tematy swoich prac. Aktualnie profesor pod opieką ma pracę zatytułowaną „Wpływ parametrów suszenia na jakość komponentów żywności funkcjonalnej”.

Prof. Figiel z wykładem na konferencji w Kuala Lumpur Taylors University
Prof. Figiel z wykładem na konferencji w Kuala Lumpur Taylors University
fot. archiwum prywatne

Ale jak podkreśla tematów doktoratów z obszaru dotyczącego żywności funkcjonalnej jest więcej. To: „Składniki suplementów diety na bazie związków flawonoidowych uzyskiwane na drodze biotransformacji”, „Kształtowanie jakości proszków owocowo-warzywnych wybranymi technologiami suszenia pod kątem termolabilności związków bioaktywnych oraz powstawania produktów reakcji Maillarda i karmelizacji”, „Zmiana profilu chemicznego podczas wytwarzania i przetwarzania czarnego czosnku”, „Zapomniane rośliny olejkowe – analiza składu i właściwości biologiczne”, „Nowatorskie przekąski z marchwi o pożądanych właściwościach zdrowotnych”, „Uwarunkowania technologiczne w kształtowaniu jakości słodów specjalnych z roślin strączkowych i potencjał ich wykorzystania w przemyśle spożywczym” i „Waloryzacja młóta browarnianego jako funkcjonalnego składnika żywności”. W najbliższym czasie planowany do realizacji jest doktorat dotyczący grzybów: „Grzyby rosnące w Polsce jako dodatek do suplementów diety”.

kbk

Zobacz również:

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg