Prestiżowe wyróżnienie dla naszego wydawnictwa

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na XXII Targach Książki Naukowej zdobyło wyróżnienie w konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską za książkę Renaty Gubańskiej pt. „Założenia rezydencjonalno-folwarczne na Dolnym Śląsku. Możliwości adaptacji do nowej funkcji”.

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej Targi Książki Naukowej organizuje już od 22 lat. W tegorocznych udział wzięło ponad 40 wystawców z całej Polski, a na stoiskach prezentowano książki z niemal wszystkich dziedzin nauki, a także wydania encyklopedyczne, albumowe i poradniki.

Główną nagrodę – Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – w konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej zdobyła publikacja Muzeum Narodowego w Warszawie pt. „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”.

Książka Renaty Gubańskiej została wyróżniona za
najtrafniejszą szatę edytorską. Grafik wydawnictwa,
Paweł Wójcik pracował nad książką
około półtora miesiąca.

Nasze wydawnictwo wyróżniono za książkę Renaty Gubańskiej „Założenia rezydencjonalno-folwarczne na Dolnym Śląsku. Możliwości adaptacji do nowej funkcji”. W publikacji znajduje się 525 fotografii, map, planów i rycin, w czego 34 to rozkładane plany lub mapy w formacie A3. Jak podkreśla dyrektor wydawnictwa, Ewa Jaworska, praca grafika Pawła Wójcika nad książką trwała około półtora miesiąca, a materiał graficzny dostarczony od autora wymagał oceny, opracowania, dostosowania do publikacji, zanim można było przystąpić do łamania całej książki.

Renata Gubańska z Instytutu Architektury Krajobrazu nie kryła zaskoczenia, że książka jej autorstwa zdobyła wyróżnienie: – Ale to przede wszystkim zasługa wydawnictwa i osób, które nad tą publikacją pracowały. To dzięki nim udało się zamieścić to, co chyba najwartościowsze w książce tego typu – plany i propozycje przygotowane przez studentów.

Renata Gubańska, autorka wyróżnionej książki,
nie kryła zaskoczenia, ale podkreślała, że to przede
wszystkim zasługa wydawnictwa i osób,
które pracowały nad publikacją.

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prezentuje swoje publikacje na Targach Książki Naukowej od początku ich istnienia. Wielokrotnie było też wyróżniane za szczególną staranność w doborze szaty edytorskiej do wymogów stawianych książce naukowej – i to nie tylko na targach Oficyny Wydawniczej PWr.

W 2004 roku wyróżniono książkę Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik „Kynologia. Wiedza o psie”. Dwa lata później przyznano nam nagrodę w Konkursie o Puchar Dyrektora Radia RAM na najlepiej zorganizowane stoisko, nominowano – w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki – książkę „Choroby drobiu” pod. red. Michała Mazurkiewicza, a podczas I Światowych Targów Książki Kulinarnej nagrodzono książkę „Jajczarstwo" pod red. Tadeusza Trziszki. Dostrzeżono nasze książki również w 2007 roku – wyróżnienie zdobyła „Higiena i dobrostan zwierząt gospodarskich”, i to zarówno w konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską, jak i na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki. A w 2009 roku nominowano książkę „Warzywnictwo” pod red. Eugeniusza Kołoty, Mariana Orłowskiego, Anity Biesiady.

wydawnictwo uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr wyróżnienie targi książki naukowej Renata Gubańska „Założenia rezydencjalno-folwarczne na Dolnym Śląsku. Możliwości adaptacji do nowej funkcji”
Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej Targi Książki Naukowej organizuje
już od 22 lat. W tegorocznych udział wzięło ponad 40 wystawców z całej Polski
fot. archiwum wydawnictwa

Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ciągu ostatnich 5 lat średnio wydawało 87 tytułów rocznie. Na ogólnopolskim rynku kilka naszych podręczników ugruntowało swoją pozycję. Do tych wznawianych i dodrukowanych należą „Chów i hodowla zwierząt” pod redakcją Tadeusza Szulca, „Szczegółowa uprawa roślin” pod redakcją Zofii Jasińskiej i Andrzeja Koteckiego, wspomniane „Choroby drobiu” i „Kynologia. Wiedza o psie”, oraz „Badania kliniczne i laboratoryjne w diagnostyce chorób zwierząt” pod red. Józefa Nicponia.

Niewątpliwym bestsellerem jest monografia Czesława Wajdzika i Jarosława Dąbrowskiego z Instytutu Budownictwa UPWr „Tradycyjne więźby dachowe”. Jak informuje szefowa Wydawnictwa, Ewa Jaworska, książka ta od lat siedemdziesiątych, kiedy ukazała się po raz pierwszy – jeszcze jako praca jedynie pierwszego autora, a później poprawiona i uzupełniona przez drugiego – cieszy się niesłabnącym uznaniem w Polsce z uwagi na jej bardzo praktyczny charakter. Ma kilka wydań i wiele corocznych dodruków. Karierą światową chlubi się monografia wydana w 2014 r. autorstwa Jacka Urbaniaka i Macieja Gąbki „Polish Charophytes. An Illustrated Guide to Identification”. Ta naukowa książka o wąskiej specjalizacji sprzedawana jest do różnych krajów Europy, obu Ameryk, Azji i Australii.

kbk