eu_green_logo_szare.png

Aktualności

PRELUDIUM BIS 5 dla naukowczyń z UPWr

Określenie roli fitoskładników jagód oraz liści i kwiatów sorbus w kształtowaniu m.in. potencjału prozdrowotnego i bioprzyswajalności w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, to projekt UPWr, który otrzymał dofinansowanie w najnowszej edycji konkursu PRELUDIUM BIS 5 Narodowego Centrum Nauki. Kierownikiem projektu, realizowanego przez Monikę Siniawską ze Szkoły Doktorskiej UPWr, jest prof. Aneta Wojdyło.

Projekt pn. „Rola interakcji fitoskładników Sorbus domestica L. w kształtowaniu żywności o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych, biodostępności i bioprzyswajalności” otrzymał ponad 688 tys. złotych finansowania w ramach konkursu PRELUDIUM BIS 5 Narodowego Centrum Nauki. Konkurs skierowany był do podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, a jego celem jest wsparcie kształcenia doktorantów i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw doktorskich. Kierownikiem projektu pozostaje promotor doktoranta, w przypadku UPWr - prof. Aneta Wojdyło, lider Wiodącego Zespołu Badawczego Plants4FOOD – żywność funkcjonalna pochodzenia roślinnego.  

Dieta może spowalniać postęp chorób i łagodzić ich przebieg

Zdaniem WHO niewłaściwa dieta, używki i brak aktywności fizycznej, to obok reaktywnych form tlenu, te elementy stylu życia, które poważnie zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych. Ta wiedza, to paradoksalnie dobra wiadomość, bo oznacza, że tylko od nas zależy, czy narażamy się na zachorowanie. To my bowiem mamy pełną kontrolę nad tym, co spożywamy i jak aktywnie fizycznie żyjemy.

preludium_glowna.png
Dieta bogata w fitoskładniki zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych 
fot. Shutterstock

Badania dietetyczne, nutrigenomiczne i nutrigenetyczne potwierdziły, że świadomie dobrana dieta może modulować procesy metaboliczne, znacząco spowalniać postęp chorób i łagodzić ich przebieg lub wręcz wyeliminować występowanie wielu niepożądanych stanów patologicznych. Potwierdzają to badania naukowe ostatnich lat, wskazując, że dieta bogata w fitoskładniki zawarte w żywności pochodzenia roślinnego, takiej jak owoce, warzywa czy zioła, jest czynnikiem znacząco zmniejszającym ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i związanych z nimi stanów patologicznych.

Potencjał owoców sorbus jest duży i interesujący

– Dotychczas dieta człowieka była zbilansowana w oparciu o bioaktywne związki występujące w owocach i warzywach, głównie: jabłkach, pomarańczach, marchwi czy pomidorach, przy jednoczesnym, ciągłym poszukiwaniu nowych i alternatywnych źródeł fitoskładników. Biorąc pod uwagę te poszukiwania, szczególną uwagę należy zwrócić na bogate źródło substancji bioaktywnych, jakim są jagody, liście i kwiaty gatunku i hybryd Sorbus domestica L. – podkreśla prof. Aneta Wojdyło. Dodaje, że potencjał tych owoców, nowych gatunków, hybryd i ich odmian w badaniach wstępnych, rozpoznany we współpracy z prof. Przemysławem Bąbolewskim z Katedry Ogrodnictwa, okazał się na tyle interesujący, że stanowił podstawę do wnioskowania o fundusze z NCN-u na wykonanie badań naukowych w ramach doktoratu. 

rektor_wojdylo_fot_grymuza.jpg
Prof. Aneta Wojdyło, lider Wiodącego Zespołu Badawczego Plants4FOOD – żywność funkcjonalna pochodzenia roślinnego 
fot. Grymuza

Głównym celem projektu realizowanego na UPWr, będzie określenie wielowymiarowej roli fitoskładników jagód, liści i kwiatów Sorbus domestica L., gatunków i hybryd, w kształtowaniu potencjału prozdrowotnego, biodostępności i bioprzyswajalności w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo, dokonana zostanie  ocena wpływu parametrów technologicznych podczas projektowania nowych, innowacyjnych, funkcjonalnych produktów otrzymanych na bazie owoców oraz liści i kwiatów Sorbus domestica L. o ukierunkowanych właściwościach prozdrowotnych, akceptowalnych sensorycznie, pożądanej trwałości i przydatności do spożycia.

Projekt realizowany jest przez doktorantkę Monikę Siniawską, która miała dzięki niemu możliwość podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej UPWr, od II semestru z własnym finansowaniem kosztów stypendium, badań oraz stażu zagranicznego zgodnie z regulaminem Szkoły Doktorskiej związanym ze ścieżką projektową.

Powrót
11.03.2024
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg