eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pobiliśmy rekord: 144 551 złotych dla hospicjum!

Rekordowa aukcja, wiele wzruszeń, rewelacyjna Magda Umer (z towarzyszeniem Chóru Uniwersytetu Przyrodniczego) – tegoroczny, 8. już, Koncert Noworoczny – za nami.

– Od ośmiu lat na początku roku na tym koncercie spotykają się ludzie z różnych instytucji i firm, a ich wspólnym spoiwem jest potrzeba bezinteresownego pomagania innym. Dzielmy się radością i obdarzajmy dobrem – takimi słowami powitał gości rektor Tadeusz Trziszka, który zaapelował do zebranych o otwarcie portfeli i serc i pobicie ubiegłorocznego rekordu, kiedy podczas aukcji na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci udało się zebrać blisko 80 tysięcy złotych.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny rektor Tedusz Trziszka

Rektor Tadeusz Trziszka witał gości z nadzieją,
że uda się pobić ubiegłoroczny rekord aukcji. I miał rację!
/fot. Tomasz Lewandowski

I ten rekord – dzięki wyjątkowemu talentowi Marka Obszarnego, który ze swadą aukcję poprowadził (również charytatywnie) – pobić się udało. Emocje rosły, kiedy licytowano pióro ofiarowane przez premier Beatę Szydło, ostatecznie kupione za 7000 złotych przez Stanisława Hana, który jest nie tylko biznesmenem, ale też kolekcjonerem – dar dołączył do zbioru, w którym jest m.in. pióro Jana Pawła II.

Statuetkę Honorowego Obywatela Wrocławia, ofiarowaną przez kardynała Henryka Gulbinowicza, który ten tytuł otrzymał w 1996 roku, wylicytował prezes firmy VMotors Wojciech Frączak za – bagatela – 35 tysięcy złotych, a obraz ofiarowany przez Krystynę Mazurkiewicz, ze zbiorów nieżyjącego już rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Michała Mazurkiewicza, został sprzedany za 10 tysięcy złotych.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny aukcja charytatywna

Pierwszy licytowany był dar prezydenta Andrzeja Dudy – 4. z 13.
odbitek litografii Henryka Opałki. Nowy właściciel zapłacił za nią 4 tysiące złotych
/fot. Konrad Karolczyk

Bitwę stoczono też o dar prof. Józefa Sowińskiego i prof. Katarzyny Adamczewskiej-Sowińskiej – szkło artystyczne Magdaleny Kucharskiej „Ptaki na plaży”, który wylicytowano za 15 tysięcy złotych, a aktorka Marzena Sztuka, która na koncert przyjechała prosto z planu filmowego serialu „Świat według Kiepskich”, nie kryła radości, kiedy rzeźba Grzegorza Niemyjskiego („poszła” za 8500 zł) stała się własnością ATM-u, gdzie od 18 lat realizowany jest sitcom o Ferdku i jego żonie Halince.

Beata Hernik, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, dziękowała rektorowi Trziszce za wsparcie i kontynuację decyzji prof. Romana Kołacza, który kilka lat temu zdecydował o wspieraniu instytucji pomagającej dzieciom nieuleczalnie i przewlekle chorym.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny aukcja charytatywna

Za sukcesem aukcji stał – jak zwykle – Marek Obszarny,
który jak nikt inny potrafi przekonać do hojności
/fot. Tomasz Lewandowski

My staramy się zdążyć tu i teraz, bo nigdy nie wiemy, jak długo nasz podopieczny będzie z nami. Ale bez względu na to, czy będzie to kilka dni, czy kilka lat, robimy wszystko, by komfort jego życia był lepszy – mówiła ze sceny Beata Hernik, opowiadając o 8-letnim Hubercie, który odszedł w grudniu zeszłego roku, a dla którego wielkim przeżyciem była przejażdżka pendolino i pizza z jedną świeczką – zamiast tortu.

Kiedy licytacja zamknęła się kwotą 137 600 złotych, w kuluarach dało się usłyszeć, że to wielka zasługa Marka Obszarnego, który w wyjątkowy sposób potrafi podbijać stawkę, przekonywać i skutecznie zachęcać do hojności. Z puszek wystawionych na uczelni i ze sprzedaży katalogów aukcyjnych zebrano 6911,39 złotych, łącznie więc na konto Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci wpłynie 144 511,39 złotych.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny aukcja charytatywna uczestnicy licytacji

Po koncercie prof. Tadeusz Trziszka
zaprosił wszystkich zwycięzców licytacji do rodzinnego zdjęcia
/fot. Tomasz Lewandowski

Gwiazdą Koncertu Noworocznego w tym roku była Magda Umer, reżyserka, pieśniarka, wyjątkowa postać polskiej piosenki, która zaprosiła gości na spotkanie pełne humoru, nostalgii i wzruszeń. Usłyszeliśmy nie tylko piosenki Przybory, Wasowskiego, Kazaneckiego czy Knittla, ale też i wiele historii i anegdot, jak choćby tę o piosence Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego „Luna srebrnooka”, napisanej w stanie wojennym.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny Magda Umer

Magda Umer – wielka gwiazda polskiej piosenki
– zaprosiła słuchaczy do świata poezji i wzruszeń
/fot. Konrad Karolczyk

– Obiecałam Agnieszce, że ją nagram, ale zrobiłam to dopiero po jej odejściu z tego świata – przyznała Magda Umer, która nie kryła też, że dopiero z biegiem lat zrozumiała słowa wyjątkowego walca z filmu „Noce i Dnie”, również autorstwa jej wieloletniej przyjaciółki. Pierwszą wykonawczynią tej piosenki była Halina Kunicka, która po usłyszeniu pięknej melodii Waldemara Kazaneckiego, pobiegła do Osieckiej z prośbą, by napisała do niej tekst. – I ja w tym walcu zakochałam się od razu, ale dopiero dzisiaj mogę podpisać się pod każdym zdaniem – przyznała Magda Umer, która wykonała też „Miłość w Portofino” Freda Buscaglione.

– W 1964 roku to był wielki przebój w Europie. Ja tej piosenki słuchałam jako szkolna dziewczyna z radia z zielonym okiem i do głowy mi nie przyszło, że pół wieku później będę ją śpiewać – opowiadała piosenkarka, która rozbawiła publiczność historią, jaka przydarzyła jej się w teatrze Krystyny Jandy, gdzie przez kilka lat prowadziła „Karaoke z poezją”, spotkania, podczas których uczyła widzów swoich piosenek. – I któregoś wieczoru na scenę weszła młodziutka dziewczyna i zamiast zaśpiewać „jeszcze czynny GS”, zaśpiewała „DżIEs”.

– Proszę państwa, zrozumiałam, że minęła epoka, bo to dziewczę nie wiedziało, że istniało coś takiego jak Gminna Spółdzielnia, sklepy, gdzie nie było nic, ale gdzie kwitło życie towarzyskie – tą historią Magda Umer „wprowadziła” słuchaczy do piosenki „Ach Panie, Panowie” Bułata Okudżawy, który – o czym przypomniała zebranym – zapytany kiedyś przez dziennikarza, jakie jest jego marzenie, odpowiedział: – Bardzo chciałbym żyć w XIX wieku i być bogatym właścicielem ziemskim. I bardzo chciałbym, by wszyscy żyli w XIX wieku i byli bogatymi właścicielami ziemskimi.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu koncert noworoczny Magda Umer chór

Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
razem z Magdą Umer wykonał „Oczy tej małej” i „Stacyjkę Zdrój”
/fot. Tomasz Lewandowski

W czasie koncertu usłyszeliśmy też Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który rozpoczął spotkanie z muzyczną częścią wieczoru składanką kolęd i świątecznych przebojów. Jego dyrygentowi prof. Alanowi Urbankowi udało się namówić słuchaczy do wspólnego kolędowania – i tak kilkusetosobowy chór zaśpiewał jedną z najbardziej znanych polskich kolęd – „Gdy się Chrystus rodzi”. Talent młodych artystów mogliśmy też poznać, kiedy razem z Magdą Umer chór wykonał wzruszającą piosenkę Zygmunta Koniecznego i Agnieszki Osieckiej „Oczy tej małej”, napisaną do inscenizacji „Sztukmistrza z Lublina” na podstawie powieści Isaaca Singera, w reżyserii Jana Szurmieja, oraz „Stacyjkę Zdrój”.

Oczywiście nie mogło zabraknąć bisu – „Jeszcze w zielone gramy”, gdzie do śpiewu znów włączyła się publiczność.

Ostatnie słowo tego piątkowego wieczoru należało oczywiście do rektora Trziszki, który nie kryjąc wzruszenia, dziękował wszystkim za hojność, a artystce za wielki talent.

Magdzie Umer podczas koncertu towarzyszył zespół w składzie: Wojciech Borkowski, Bartek Kraus, Paweł Stankiewicz, Marcin Szczeciński i Piotr Maślany. Chórowi na fortepianie akompaniował Stanisław Śliwiński.

Sponsorami 8. Koncertu Noworocznego byli: Inter-System, Grupa Azoty, Cedrob, Agrar Magnice Spółka z o.o., Przedsiębiorstwo Budowlane Maxbud; darczyńcami byli Agro AR Łosice sp. z o.o. w likwidacji oraz Zakład Robót Ogólnobudowlanych i Instalatorskich s.c. Z Kozakiewicz i M. Kozioł, a partnerami PKO BP, V-Motors Wojciech Frączak oraz GARDA, Koncesjonowa Agencja Ochrony Mienia.

kbk

Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg