eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pierwszy konkurs Inicjatywa Doskonałości rozstrzygnięty

Pierwszy konkurs Inicjatywa Doskonałości, który wyłonił grupę najlepszych 20 polskich uczelni walczących o status uczelni badawczych, został rozstrzygnięty.

– Dyskusje w środowisku akademickim pokazują, że wszystkie 20 uczelni zyskało na prestiżu dzięki wyróżnieniu, jakim była możliwość udziału programie IDUB. Na wielu uczelniach perspektywa udziału w konkursie była bodźcem do analizy własnych perspektyw ‒ podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

mnisw_wyniki_uczelnia_badawcza_gowin

Wnioski konkursowe przedstawione przez uczelnie były oceniane pod kątem: poziomu merytorycznego, istotności założonych celów dla podniesienia międzynarodowego znaczenia działalności uczelni, adekwatności opisywanych działań do założonych celów i potencjału uczelni. Poza oceną opartą na zawartości wniosku, międzynarodowy zespół ekspertów przeprowadził przesłuchania przedstawicieli wszystkich uczelni. Minister Gowin podkreślał, że uczelnie uczestniczące w konkursie zyskały w ten sposób cenne rekomendacje wybitnych ekspertów.

Celem konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza było wyłonienie i wsparcie uczelni, które w perspektywie mają konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi na świecie. Do pierwszego etapu przeszło 20 uczelni. Każda z nich była oceniana przez 15 ekspertów, którym przewodniczył prof. Lauritz Holm-Nielsen, jeden z autorów raportu o kondycji polskiego szkolnictwa wyższego, który powstał w 2017 roku w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020. W zespole znaleźli się przedstawiciele każdej dziedziny nauki, rektorzy, cenieni w środowisku międzynarodowym naukowcy z uniwersytetów w Getyndze, Amsterdamie, Aarhus, Manchasterze czy Southampton.

mnisw_wyniki_uczelnia_badawcza_trziszka

W prestiżowym gronie 20 uczelni, które przeszły do drugiego etapu konkursu, znalazł się też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Te uczelnie, które znalazły się w pierwszej dziesiątce będą do 2026 roku miały zwiększoną subwencję o 10 procent, pozostałym, w tym UPWr, subwencja wzrośnie o 2 procent.

Finałowa dziesiątka to: Uniwersytet Warszawski, który zdobył największą liczbę punktów, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Wrocławski. Gratulujemy!

mnisw_wyniki_uczelnia_badawcza_wygrani
– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od początku tej kadencji realizuje strategię, która pozwoli nam z tradycyjnej uczelni przeobrazić się w uniwersytet 3. generacji, nastawiony na silne powiązania z gospodarką i transfer do niej wyników naszych badań. Ministerialny konkurs pozwalający zyskać status uniwersytetu badawczego wpisał się więc w nasze już wcześniej zaplanowane i realizowane działania i – co warto podkreślić – nieco je zdynamizował – mówi po ogłoszeniu wyników konkursu rektor Tadeusz Trziszka. – UPWr jest niedużą (w porównaniu z innymi) specjalistyczną uczelnią. Fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani do grona 20 uczelni, które mogły startować w konkursie, jest już ogromnym sukcesem. Byliśmy jedyną uczelnią przyrodniczo-rolniczą wśród wielkich politechnik i uniwersytetów szerokoprofilowych. Ku zaskoczeniu wielu osób byliśmy tuż za finałową dziesiątką, czego nam serdecznie gratulowano.
Pierwsza dziesiątka:
Miejsce Punktacja Uczelnia
1 36,5 University of Warsaw
2 35,0 Gdańsk University of Technology
3 34,0 Adam Mickiewicz University in Poznań
4 34,0 AGH University of Science and Technology
5 34,0 Jagiellonian University in Cracow
6 34,0 Warsaw University of Technology
7 33,5 Medical University of Gdańsk
8 33,0 Silesian University of Technology
9 32,5 Nicolaus Copernicus University in Toruń
10 31,5 University of Wrocław
Druga dziesiątka:
11 30,5 Medical University of Bialystok
12 27,5 Wrocław University of Environmental and Life Sciences
13 25,0 University of Silesia in Katowice
14 24,0 University of Łódź
15 23,5 Medical University of Łódź
16 23,0 University of Gdańsk
17 21,5 Wrocław University of Science and Technology
18 20,5 Lodz University of Technology
19 20,5 Pedagogical University of Cracow
20 20,5 Poznan University of Medical Sciences

– Z rozmów z ekspertami wiemy, że na naszą niekorzyść działało głównie to, że jesteśmy małą uczelnią. Być może w przyszłości będziemy musieli zastanowić się nad jakąś formą federacji z innymi szkołami. Teraz cieszymy się z tego, że zyskaliśmy dodatkowe 2 proc. subwencji na działalność – w naszym przypadku to po ponad 3 miliony złotych przez kolejne 6 lat. Konsekwentnie realizujemy przyjętą 4 lata temu strategię rozwoju. No i oczywiście gratulujemy przyjaciołom z Uniwersytetu Wrocławskiego – dodaje rektor UPWr.

Pierwszą ocenę wybrane uczelnie badawcze przejdą w 2023 roku – przedstawiony przez nie we wniosku konkursowym plan działalności będzie podlegał ewaluacji. Co najmniej dwie uczelnie, które uzyskają negatywną ocenę lub uplasują się na najniższych miejscach listy rankingowej, nie dostaną dalszego finansowania. To zaś oznacza, że uczelnie lub ich federacje, które wygrają drugą edycję konkursu Inicjatywa Doskonałości, mają szansę zająć ich miejsce.

Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnie Badawcze to jedna z najważniejszych inicjatyw przewidzianych w Ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, a wicepremier Jarosław Gowin podczas ogłaszania wyników konkursu podkreślał, że dla całego środowiska akademickiego ważna jest wola zmiany, wola wybicie się, a ten konkurs to początek długiej drogi - To co dwadzieścia uczelni przedstawiło w swoich wnioskach konkursowych, to są obietnice – mówił – teraz czeka je wielki test.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg