Pamięci profesorów lwowskich

4 lipca, w 75. rocznicę zamordowania profesorów lwowskich, władze wrocławskich uczelni złożyły kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na skwerze prof. Idaszewskiego.

4 lipca 1941 roku, kilka dni po zajęciu Lwowa, hitlerowcy rozstrzelali na Wzgórzach Wuleckich profesorów Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz członków ich rodzin. Wśród zamordowanych byli m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, prof. Antoni Cieszyński, prof. Władysław Dobrzaniecki, prof. Antoni Łomnicki, prof. Tadeusz Ostrowski, prof. Włodzimierz Stożek i prof. Toman Witkiewicz.

fot. Karolina Gerlicz

Przedstawiciele wrocławskich uczelni i władz samorządowych upamiętniły pamięć profesorów składając kwiaty pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich na skwerze prof. Kazimierza Idaszewskiego. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowali rektor prof. Roman Kołacz oraz prorektorzy: prof. Tadeusz Trziszka i prof. Alina Wieliczko. Złożono również kwiaty pod tablicą pamiątkową i urną z ziemią Wzgórz Wuleckich w gmachu głównym UPWr.

p75. rocznica zamordowania profesorów lwowskich pomnik martyrologii profesorów lwowskich skwer prof. idaszewskiego uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr prof. roman kołacz prof. tadeusz trziszka
fot. Karolina Gerlicz

mj