eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pamięci prof. Michała Mazurkiewicza

I Międzynarodowa Konferencja Techniczna Eimeriana Avia była nie tylko forum wymiany doświadczeń najlepszych w Europie specjalistów z zakresu chorób drobiu. Upamiętniono też postać wybitnego awiopatologa, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Michała Mazurkiewicza.

– Rzymska maksyma mówi „Szlachetne imię pozostaje i po śmierci” – przypomniała prorektor Alina Wieliczko, która otworzyła I Międzynarodową Konferencję Techniczną Eimeriana Avia, przypominając nie tylko jak wiele świat nauki zawdzięcza prof. Michałowi Mazurkiewicza, ale też witając jego żonę Krystynę. – Tak długo będziemy pamiętać o autorytetach, jak długo będziemy o nich mówić – podkreśliła prof. Wieliczko, dodając, że w środowisku badaczy kształtowanie postaw ma ogromne znaczenie, a profesor – dzięki swojemu autorytetowi, ale też skromności i niezmiernej życzliwości – do dzisiaj jest wzorcem wartym naśladowania.

konferencja_eminaria-2
fot. Tomasz Lewandowski

Termin konferencji zbiegł się z trzecią rocznicą śmierci prof. Mazurkiewicza, przypadającą 28 lutego. Władze uczelni uczciły pamięć byłego rektora, kierującego uniwersytetem w latach 2002-2008, składając kwiaty na jego grobie.

Już podczas samej konferencji sylwetkę i dorobek profesora przypomniała dr Kamila Bobrek z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

konferencja eminaria prof. Michał mazurkiewicz kokcydioza drobiu
fot. Tomasz Lewandowski

– Dorobek naukowy profesora Michała Mazurkiewicza liczy około 400 publikacji, które dotyczą między innymi oceny pośredniej przemiany materii w stanach fizjologicznych i patologicznych u drobiu, optymalizacji warunków utrzymania drobiu oraz patogenezy, diagnostyki i zwalczania chorób bakteryjnych i pasożytniczych ptaków, w tym również kokcydiozy drobiu – mówiła dr Bobrek, podkreślając, że kokcydioza, choroba stanowiąca powszechny problem w produkcji drobiarskiej, była tematem szczególnego zainteresowania prof. Mazurkiewicza i jego zespołu.

Pierwsze publikacje naukowe nieżyjącego już rektora UPWr pochodzą z roku 1967. Właśnie w tym czasie opublikował on w „Medycynie Weterynaryjnej” artykuł „Kokcydioza u przepiórek japońskich”, który – choć napisany po polsku – do dzisiaj jest przywoływany w pracach naukowych wielu badaczy na świecie.

konferencja_eminaria_prof_maurkiewicz-1
fot. Tomasz Lewandowski

Dr Kamila Bobrek przypomniała też, że wielu lekarzy – praktyków, kojarzy sylwetkę profesora jako pomysłodawcy i organizatora cyklicznych konferencji naukowych Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (PTNW) w Polanicy Zdrój, w których uczestnictwo stało się tradycją i rytuałem dla lekarzy weterynarii zajmujących się problematyką chorób drobiu. – Profesor Mazurkiewicz pozostawił nie tylko bogaty dorobek publikacyjny. Jako naukowiec dzielił się również swoją wiedzą i doświadczeniem, zarażając współpracowników i uczniów pasją i kształcąc liczne grono zaangażowanych i ciekawych świata lekarzy weterynarii – podkreślała dr Bobrek.

Prof. Michał Mazurkiewicz zmarł 28 lutego 2013 roku w wieku 72 lat. Był promotorem 16 prac doktorskich, z czego dwie dotyczyły zagadnienia kokcydiozy.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg