eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pakt Mediolański. UPWr wspiera Wrocław

Wrocław przystąpił do Paktu Mediolańskiego. Zobowiązanie związane z realizacją miejskiej polityce żywnościowej łączy obecnie 225 miast z całego świata. Uniwersytet Przyrodniczy poprzez działania naukowe, edukacyjne, jak i popularyzatorskie wspiera realizację paktu, który jest wyrazem troski o system żywnościowy miast, a co za tym idzie, kondycję i zdrowie ich mieszkańców.

20 kwietnia 2022 roku prezydent Jacek Sutryk podpisał w imieniu Wrocławia Pakt Mediolański, czyli Pakt o Miejskiej Polityce Żywnościowej. O pakcie i jego znaczeniu nie tylko dla mieszkańców miasta rozmawiano podczas spotkania w Żyjni, w Galerii Design. Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur podkreślił, że włączenie myślenia o żywności w kategorii strategicznych celów miasta jest wyrazem wielu zmian globalnych, które w ostatnich latach stały się naszym doświadczeniem – pandemia COVID-19, zagrożenie głodem będące konsekwencją wojny w Ukrainie, zmiany klimatyczne.

– Pakt Mediolański jest swoistą deklaracją troski o system żywnościowy miasta, a więc o wszystko co dzieje się z żywnością w obrębie od jej wyprodukowania do momentu spożycia przez człowieka. Z perspektywy zarządzania strategicznego zaczynamy mówić o bezpieczeństwie żywnościowym, czyli zapewnieniu każdemu obywatelowi dostępu do wystarczającej ilości zdrowej i bezpiecznej żywności, dostępnej także cenowo, i wyprodukowanej z poszanowaniem środowiska i wszystkich uczestników tego procesu – mówił podczas spotkania wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, dodając, że owi uczestnicy to producenci rolni, działkowcy, przetwórcy, jak choćby piekarnie, transport, hurtownie, sklepy, dyskonty, markety, szpitale, hotele, bursy, stołówki, targowiska, restauracje, magazyny i wreszcie miejsca składowania i przetwarzania odpadów. I na każdym z tych etapów dochodzi do marnowania żywności, wciąż jeszcze niewspółmiernie taniej w stosunku do kosztów jej wytworzenia.

Lodówki społeczne to pomysł, który z powodzeniem wprowadzany jest również we Wrocławiu
Lodówki społeczne to pomysł, który z powodzeniem wprowadzany jest również we Wrocławiu
fot. Shutterstock

Do grona sygnatariuszy Paktu Mediolańskiego Wrocław wszedł z określonym niemałym dorobkiem. To projekty edukacyjne realizowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we współpracy m.in. z miastem, takie jak FoodShift, czy BioCantreens, w tym dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności, a więc lodówki społeczne i socjalne, ale też dobre wyniki w walce z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży dzięki wprowadzeniu certyfikacji stołówek i sklepików szkolnych, systemowe wsparcie dla naukowych rozwiązań wprowadzanych do biznesu w konkursie MOZART, czy największa w Polsce kampania społeczna „Wrocław nie marnuje” i działalność Społecznej Rady Gastronomii przy Prezydencie Wrocławia. Wszystkie te działania wpisują się w 5 z 6 obszarów interwencji składających się na miejską politykę żywnościową zdefiniowana w Pakcie Mediolańskim.

W spotkaniu prezentującym tę politykę uczestniczył też Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Dr Marek Szołtysik z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych podkreślił, że Pakt Mediolański, do którego dołączył Wrocław, to przede wszystkim działania zespołowe i wieloaspektowe, których istotnym elementem jest praca i zaangażowanie środowiska naukowego.

Jednym z działań wpisanych w Pakt Mediolański jest kształtowanie odpowiednich postaw żywieniowych wśród dzieci
Jednym z działań wpisanych w Pakt Mediolański jest kształtowanie odpowiednich postaw żywieniowych wśród dzieci
fot. Shutterstock

– To naukowcy pracują nad nowymi pomysłami, technologiami, rozwiązaniami, uczą dobrych praktyk, wdrażania nowych rozwiązań, wreszcie przygotowują profesjonalistów, którzy wyposażeni w najnowszą wiedzę są w stanie reagować na wyzwania współczesnego świata – podkreślił dr Szołtysik, dodając, że żywność i wszystko co się z nią wiąże, a więc zarówno produkcja, jak i żywienie człowieka są jednym z priorytetowych obszarów badawczych UPWr.

Uczelnia kształci wysokiej klasy specjalistów z zakresu technologii i organizacji gastronomii, żywienia człowieka i dietetyki, technologii żywności i żywienia człowieka, biogospodarki, promując odpowiednie – a więc korzystae dla człowieka i środowiska postawy, ale też realizuje międzynarodowe projekty naukowe wpisujące się w Pakt Mediolański. Sieć edukacji żywieniowej dla zrównoważonego rozroregionu Nysa, strategie zapobiegania powstawaniu i gospodarowania odpadami żywności w Europie Środkowej, wykorzystanie surowców odpadowych białkowo-węglowodanowych w biorafineriach, opracowywanie zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów żywnościowych w celu zwiększenia zatrudnienia w sektorze spożywczym, pobudzenia małych i średnich przedsiębiorstw, oraz wzmocnienia pozycji obywateli i ułatwienia osiągnięcia spójności miast i wsi czy prace naukowe nad żywnością funkcjonalną, która ma działanie prozdrowotne i profilaktyczne – to tylko część naukowej, ale i prospołecznej aktywności badaczy UPWr, którzy uczą dzieci w przedszkolach i szkołach zasad zdrowego żywienia, promują korzystne środowiskowo krótkie łańcuchy dostaw i zasadę „od pola do stołu”, gospodarkę zero waste, czy ogrody społeczne.

Pakt Mediolański o Miejskiej Polityce Żywnościowej został podpisany 15 października 2015 r.

 

Powrót
03.07.2022
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png