eu_green_logo_szare.png

Aktualności

ORCID: narzędzie dla naukowców

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wprowadza międzynarodowy identyfikator naukowca – ORCID. Jednostką, która koordynuje związane z tym działania, jest biblioteka.

ORCID, czyli Open Researcher and Contributor iD to międzynarodowy identyfikator naukowca, który zgodnie z Ustawą 2.0 będzie wymagany przy ewaluacji zaplanowanej na 2021 rok. Jest powszechny w świecie naukowym, a w Polsce obowiązek jest posiadania nakłada nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i przyjęte do niej przepisy wykonawcze. ORCID będzie musiał posiadać każdy, kogo osiągnięcia złożą się na oceniany dorobek jednostki naukowo-badawczej, z którą jest związany. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w procesie zakładania identyfikatora (wraz z informacjami dotyczącymi zasad korzystania z niego) pomaga Biblioteka UPWr.

W obowiązującym systemie identyfikacji DOI identyfikuje publikację cyfrową, ISBN książkową, a ORCID autora publikacji akademickiej. Jest darmowy i może być używany równolegle z innymi identyfikatorami (tj. ResearcherID powiązanym z Web of Science, Google Scholar Author ID czy Author Identifier w bazie Scopus). Różni go jednak to, że jest niezależny od komercyjnych dostawców innych rozwiązań, a  uniwersalny i bezstronny. Warto też wiedzieć, że wydawcy pozwalają na wzajemne łączenie informacji o autorze i linkowanie profili pomiędzy serwisami. Zachęcają czy wręcz obligują autorów do posiadania ORCID.

orcid-2

Unikalne oznaczenie alfanumeryczne ORCID składa się z 16 cyfr podzielonych na cztery równe części dywizami. W oznaczeniu uwzględnia się cyfry od 0-9 oraz literę X dla oznaczenia liczby 10. ORCID Stephena Hawkinga to http://orcid.org/0000-0002-9079-593X.

Profil naukowca, obok indywidualnego oznaczenia ORCID, obejmuje: imię i nazwisko, biografię, kraj pochodzenia, słowa kluczowe, stronę internetową i adres mejlowy, inne wykorzystywane przez autora identyfikatory osobowe (np. przypisany ResearcherID), wykształcenie, przebieg zatrudnienia, publikacje, realizowane granty badawcze. Profil może, ale nie musi zawierać wszystkich tych elementów. Osoba posiadająca identyfikator może również korzystać z unikalnego dla siebie kodu QR.

Obecnie identyfikator ORCID ma ponad 4 740 000 osób na całym świecie, a ich przydzielanie rozpoczęto w październiku 2012 roku.

Szczegółowe informacje na temat rejestracji w systemie ORCID
kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg