Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych na UPWr

Już po raz kolejny byliśmy organizatorem wojewódzkiego etapu 47. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR). To jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów wiedzy oraz praktycznych umiejętności w Polsce.

Zorganizowana w sześciu blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, weterynaria, agrobiznes i architektura krajobrazu, olimpiada cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół średnich. Nagrodą są bowiem indeksy na studia. W tym roku w etapie wojewódzkim OWiUR wzięło udział 175 laureatów eliminacji szkolnych z województwa dolnośląskiego i opolskiego wyłonionych spośród blisko 1900 uczniów z 39 szkół średnich.

owiur2.jpg
Prof. Wiesław Wojciechowski i prof. Roman Wacławowicz odpowiadali za organizację etapu wojewódzkiego OWiUR
fot. Martyna Kostrzycka

– Celem Olimpiady jest promowanie wśród młodzieży zainteresowania rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy teoretycznej, oraz praktycznych umiejętności rolniczych – wyjaśnia prof. Wiesław Wojciechowski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego i Komitetu Okręgowego OWiUR.

Podczas finału największą wiedzą wykazali się:

• Mateusz Siciarz - ZSCKR Lututów (kategoria Produkcja Roślinna);
  • Zuzanna Brodziak - ZSiPO Nysa (kategoria Produkcja Zwierzęca);
  • Jan Bartkowiak - ZSP Koźmin Wielkopolski (kategoria Mechanizacja Rolnictwa);
  • Wiktoria Poloczek - ZSEiO Olesno (kategoria Agrobiznes);
  • Patryk Grzenik - ZSB Rybnik (kategoria Architektura Krajobrazu);
  • Katarzyna Garbacka - PZS Krzyżowice (kategoria Weterynaria).

– Olimpiada skupia uczniów przede wszystkim techników i stanowi udany wstęp do kariery zawodowej. Wielu jej laureatów dostaje się na studia na UPWr z pominięciem postępowania rekrutacyjnego – mówi Paulina Boroń-Kacperek, dyrektor Biura Rekrutacji.

Są i tacy, którzy zostają na uczelni, by poświęcić się pracy naukowej To. m.in.: prof. Wiesław Wojciechowski, prof. Adam Roman, prof. Stanisław Dzimira, prof. Wojciech Kruszyński i prof. Józef Sowiński.

owiur1.jpg
Uczniowie musieli wykazać się sporą wiedzą w kilku dziedzinach
fot. Martyna Kostrzycka

wydarzenia