Ogólnopolski finał OWiUR na UPWr

Dwa dni potrwa rozpoczynający się dzisiaj ogólnopolski finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W tym roku gospodarzem OWiUR-u jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Finaliści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych będą musieli wykonać zadania z zakresu jedenastu bloków tematycznych: produkcja zwierzęca, produkcja roślinna, ogrodnictwo, ochrona środowiska, architektura krajobrazu, agrobiznes, mechanizacja rolnictwa, technologia żywności, gastronomia, weterynaria i leśnictwo. W każdym z nich najpierw będą musieli zdać testy zawierające po 60 pytań – to sprawdzenie wiedzy. Sprawdzenie umiejętności to wykonanie trzech zadań z każdego bloku tematycznego.

owiur2
fot. Tomasz Lewandowski

– Olimpiada wpisuje się w Krajowe Ramy Kwalifikacji, które stawiają na łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. I rzeczywiście stawia wysokie wymagania uczestnikom – tłumaczy przewodniczący Komitetu Głównego prof. Wiesław Wojciechowski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego UPWr. W poprzednich edycjach olimpiady finaliści mieli więc za zadanie m.in. wykonać prawidłowo orkę, z wystawionych organizmów wybrać szkodniki roślin uprawnych, z różnych pasz wybrać te odpowiednie dla konkretnych grup zwierząt, dokonać udoju czy obsłużyć urządzenie rolnicze.

– Mamy 236 zarejestrowanych uczniów z ośmiu regionów Polski. To dużo. W zeszłym roku finał odbył się w Lublinie, za rok będzie w Krakowie i co tu kryć, to duże przedsięwzięcie również logistyczne – podkreśla prof. Wojciechowski.

W trakcie olimpijskich zmagań uczestnicy będą mogli zawalczyć o specjalne stypendia, a zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na nagrody rzeczowe, ale też na miejsca na uczelniach przyrodniczych.

owiur1
fot. Tomasz Lewandowski

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy oraz umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl. Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Komitet Okręgowy OWiUR we Wrocławiu powołał przewodniczących poszczególnych bloków olimpiady jako tzw. komitet merytoryczny. W jego skład weszli: prof. Marian Kuczaj, prof. Janina Zawieja, prof. Katarzyna Adamczewska-Sowińska, prof. Tomasz Kowalczyk, prof. Aleksandra Lis, dr Tomasz Szuk, dr Marek Brennensthul, prof. Anna Pęksa, dr Danuta Figurska-Ciura, prof. Marcin Jankowski i Wojciech Mazur.