eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Odbudowa ekosystemu wymaga kompetencji

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawiali z przedstawicielami samorządu województwa dolnośląskiego o działaniach, które trzeba podjąć, by maksymalnie zminimalizować, a w przyszłości odwrócić skutki katastrofy ekologicznej jaka dotknęła ekosystem Odry.

Władze samorządu dolnośląskiego zwróciły się do UPWr z prośbą o wsparcie. 

16 sierpnia odbyło się spotkanie robocze naukowców mających doświadczenie i wysokie kompetencje oraz aktywnie prowadzących badania w zakresie ekosystemu rzek i zbiorników wodnych. Wzięli w nim udział dr hab. Monika Kowalska-Góralska, prof. Ryszard Polechoński, dr Radosław Stodolak, prof. Krzysztof Lejcuś oraz prof. Mirosław Wiatkowski. Efektem są propozycje programu badań, odbudowy i monitoringu ekosystemu Odry i jej dopływów. 

Ten program rektor UPWr, prof. Jarosław Bosy wraz z prorektor ds. nauki, prof. Anetą Wojdyło przedstawili marszałkowi województwa dolnośląskiego, Cezaremu Przybylskiemu. Ekspertów uczelni, których kompetencje są niezbędne, by zmierzyć się ze skutkami katastrofy,  podczas rozmowy z marszałkiem reprezentowali dr hab. Monika Kowalska-Góralska uprawiająca naukową dyscyplinę zootechnika i rybactwo oraz zajmujący się inżynierią środowiska, prof. Krzysztof Lejcuś.

rektor.jpg
Dr hab. Monika Kowalska-Góralska i rektor Jarosław Bosy na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim
fot. Biuro Prasowe UMWD

– To, w czym możemy i chcemy pomóc – mówił po spotkaniu rektor Jarosław Bosy – to przygotować merytoryczny program pozwalający ocenić szczegółowo sytuację i możliwe kierunki rozwoju, a następnie zaplanować i pomóc odtworzyć równowagę życia biologicznego w Odrze. 

Prof. Aneta Wojdyło, prorektor ds. nauki, uszczegóławia, iż nasi specjaliści przedstawili samorządowcom propozycję najważniejszych etapów działań w związku z zaistniałą sytuacją, które obejmują m.in. kompleksowe badanie obecnego stanu środowiska wodnego i osadów dennych, opracowanie programu odbudowy i monitoringu ekosystemu Odry i jej dopływów. Podczas spotkania w UMWD podkreślono, że od wielu lat, chociaż dużo mówiono o monitoringu jakości wód rzeki, nigdy tego nie zrealizowano, stąd przedstwiciele UPWr zaproponowali także wieloletnie działania związane z monitoringiem i oceną odbudowy stanu ekologicznego Odry. 

Prof. Jarosław Bosy, który jest też przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych, zapewnił marszałka, że w przypadku tych kompetencji, których UPWr nie posiada, uczelnia współpracować będzie z innymi uczelniami i instytucjami badawczymi. – Duże znaczenie dla odwrócenia skutków katastrofy będzie mieć współpraca samorządowców ze wszystkich nadodrzańskich regionów, a to już zadanie UMWD – podkreślił rektor.   

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg