Nowe laboratoria Instytutu Inżynierii Rolniczej

Uczelnia zyskała zespół jedenastu laboratoriów dydaktyczno-naukowych. Na kampusie Biskupin, w miejscu starych garaży, otwarto nowy budynek Instytutu Inżynierii Rolniczej.

W budynku znalazły się między innymi: pracownia prototypów, laboratorium suszarnicze, biomasy i odpadów, agrofizyki ośrodka glebowego, techniki i ochrony roślin czy badań trakcyjnych. W budynku mieści się również Centrum Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin.

otwarcie_laboratorium_inzynierii_rolniczej-4
fot. Tomasz Lewandowski

– Od 1964 roku, kiedy powstały pierwsze obiekty Instytutu Mechanizacji Rolnictwa, później Instytutu Inżynierii Rolniczej, wrastamy w to miejsce. Dziś w konsekwencji kolejnej dużej inwestycji Centrum Innowacyjnych Technologii, dla której zwalniamy przestrzeń, zyskaliśmy zespół laboratoriów dydaktyczno-naukowych. To klasyczny przykład przeistaczania się ilości w jakość – mówił prof. Krzysztof Lejman, dyrektor instytutu.

otwarcie_laboratorium_inzynierii_rolniczej-2
fot. Dariusz Perkiewicz

Choć obiekt należy do Instytutu Inżynierii Rolniczej, to charakter prac prowadzonych w laboratoriach wpisuje się w badania interdyscyplinarne nie tylko rolnictwa i ogrodnictwa, ale też technologii żywności i żywienia czy dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych.

otwarcie_laboratorium_inzynierii_rolniczej-6
fot. Tomasz Lewandowski

– Szczególnie atrakcyjną ofertę stanowi pracownia prototypów. To tu materializować się będą wizje i myśli twórcze pracowników uczelni – powiedział prof. Krzysztof Lejman.

Nowa inwestycja, przebudowa dawnego budynku garażowego dla potrzeb dydaktycznych, kosztowała ponad 6 mln zł.

wydarzenia