eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Noc Naukowa o wielkich odkryciach

Tematem tegorocznej – dziewiątej już – Szalonej Studenckiej Nocy Naukowej będą odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. 28 lutego gwiazdą będzie Dawid Myśliwiec, chemik i popularyzator nauki na YT.

Co roku Szaloną Studencką Noc Naukową organizuje inne koło naukowe działające na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W tym roku odpowiedzialność za to przedsięwzięcie, obok samorządu studenckiego, wzięło na siebie SKN Org-Chem, czyli koło chemików specjalizujących się w chemii organicznej.

mysliwiec2
Gwiazdą tegorocznej Szalonej Studenckiej Nocy Naukowej będzie Dawid Myśliwiec,
chemik i koszykarz
fot. sreen z YT

– Temat, który jest mottem tegorocznej nocy, to pomysł Jordana Sycza z naszego koła. Zrobiliśmy burzę mózgów, dyskutowaliśmy o tym, co byłoby ciekawe dla wszystkich studentów, tak, by można było wyjść w swoich prezentacjach poza wąskie dziedziny – mówi Michalina Grębowiec z SKN Org-Chem.

Chemicy początkowo było zgodni – przełomowym dla ludzkości odkryciem było na pewno odkrycie przez Marię Curie-Skłodowską pierwiastków promieniotwórczych. – Ale rok temu prezentowaliśmy wybitne kobiety w nauce i wtedy też przybliżyliśmy sylwetkę polskiej noblistki. Zastanawialiśmy się również nad Jackiem Czochralskim, najczęściej cytowanym polskim uczonym, metaloznawcą, wynalazcą stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształu krzemu, podstawy procesu produkcji układów scalonych, ale ostatecznie postawiliśmy na show. Nasza prezentacja pełna będzie błysków, dymów, wybuchów, słowem pokażemy, jak bardzo spektakularna jest chemia – zdradza Michalina Grębowiec, która pytana o to, co jej zdaniem było przełomem w rozwoju nauki, po chwili wahania mówi: – Loty kosmiczne. Od startu pierwszej rakiety, później lądowania na Księżycu przez kolejne misje, loty nie tylko wpłynęły na rozwój technologii, ale też na myślenie o naszej planecie o ludzkości.

szalona_noc_naukowa_poprzednie_edycje-6
Ubiegłoroczna Noc Naukowa poświęcona była kobietom
fot. Tomasz Lewandowski

Martyna Morawska z Samorządu Studenckiego UPWr (dla niej przełomowym wynalazkiem jest internet) podkreśla: – Jak co roku podczas Nocy będą pokazy, prezentacje i stoiska kół naukowych. Chcemy nie tylko pokazać to, co robią SKN-y, ale też spędzić fajnie czas. Stąd zaproszenie z wystąpienie Dawida Myśliwca, cenionego popularyzatora i jutubera. Dostał od nas wolną rękę i sama jestem ciekawa, co nam powie.

Co czeka studentów podczas Szalonej Nocy?

SKN Architektury Krajobrazu pokaże, jakich narzędzi używali architekci krajobrazu kiedyś, a jakich używają dzisiaj, SKN Org-Chem udowodni, że chemia może porwać każdego w kwadrans, a SKN Juvenis uświadomi wszystkich, jak mydło wpłynęło na życie homo sapiens. SKN hydrologów i hydrotechników przedstawi prezentację „Nasza woda jest waszą wodą”, SKN Botaników i Biologów Roślin „Moroszka” opowiedzą o zielnikach, SKN Jakości Żywności zdradzi, co jedzą astronauci, a SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska będzie przewodnikiem po środowisku (z pomocą izotopów).

masterchefs-1
Pojedynek MasterChefów Krzysztofa Biegusa i Wojciecha Kasprowicza powinien
być… smaczny
fot. materiały prasowe TVN

– Zapraszamy na naszą Noc studentów nie tylko naszej uczelni, ale też wszystkich szkół wyższych Wrocławia. Liczymy, że przyciągnie ich nie tylko Dawid Myśliwiec, ale też pojedynek naszych MasterChefów, czyli studentów, którzy brali udział w popularnym teleturnieju dla kucharzy-amatorów. Nasi MasterChefowie dostaną zadania wymyślone dla nich przez SKN Kuchni Molekularnej. Będą więc robić różne cudowne rzeczy, nie mogę zdradzić co dokładnie, bo to dla nich też będzie niespodzianka. Uprzedzę tylko, że przynajmniej jedna z rund tego pojedynku będzie się wiązała z przygotowaniem czegoś jadalnego i jeśli się panowie spiszą i przygotują tego dużo, to myślę, że wszystkich uczestników będzie można poczęstować oryginalnym smakołykiem – śmieje się Martyna Morawska i przyznaje, że organizatorzy nie mieli żadnych problemów, by do udziału w pokazie przekonać Wojciecha Kasprowicza i  Krzysztofa Bigusa, zwłaszcza, że ten drugi jest… bratem przewodniczącej SKN Kuchni Molekularnej.

Koła wezmą udział w konkursach, a łączna suma nagród to 3000 zł sponsorowane przez wspierający innowacje Wrocławski Park Technologiczny. IX Szalona Studencka Noc Naukowa, która tym razem odbędzie się 28 lutego, rozpocznie się o godzinie 18, występem chóru UPWr. Zakończy się około godziny 23. Do zobaczenia w Centrum Dydaktyczno-Naukowym przy placu Grunwaldzkim 24A.

Więcej informacji

Wydarzenie na FB

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg