Nazwijmy uczelnianego źrebaka

Nerona – angielka uratowana dwa lata temu od rzeźni przez rektora Kołacza i wyleczona w Klinice Chirurgii UPWr – została mamą. Kasztanowaty źrebak z czterema białymi skarpetkami będzie biegał w barwach uczelni. Wybieramy imię!

13 lutego, pół godziny po północy w Pawłowicach oźrebiła się Nerona, klacz uratowana od rzeźni przez rektora Romana Kołacza.

zrebak

Pierwszy dzień życia źrebaka, który za dwa lata wystartuje

prawdopodobnie na torze wyścigowym w barwach uczelni
/fot. Maciej Oziembłowski

Zanim klacz została uczelnianą „maskotką” i pupilką stajni, wygrywała gonitwy na wrocławskim torze wyścigowym – między innymi słynną gonitwę Wielka Wrocławska w 2012 r., rozegraną jako bieg z przeszkodami dla czteroletnich i starszych koni pełnej krwi na dystansie 3200 m. W wyścigu dwa lata później zwichnęła staw koronowy, zerwała ścięgna i złamała kość rysikową lewej kończyny piersiowej (a i tak dobiegła do mety – jako trzecia). Wiadomo było, że już nigdy nie pobiegnie.

Za namową Anny Zwyrzykowskiej, doktorantki w Katedrze Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, i po konsultacji z prof. Zdzisławem Kiełbowiczem, którzy podjął się przywrócenia Nerony do zdrowia, rektor Kołacz postanowił, że uczelnia wykupi klacz, która w innym przypadku trafiłaby do rzeźni. W czasie leczenia – przede wszystkim serii zabiegów laseroterapii wysokoenergetycznej i rehabilitacji – Nerona doglądana była w stajni przyległej do Kliniki Chirurgii UPWr, a później zamieszkała w Pawłowicach. Z myślą o potomstwie.

nerona2

W 2015 r. Nerona przeszła serię zabiegów laseroterapii
wysokoenergetycznej i rehabilitację w Klinice Chirurgii UPWr/fot. Marta Nowakowska

Ojcem nowo narodzonego źrebaka jest ogier ze Strzegomia. Kasztanowaty maluch ma cztery białe skarpetki i białą łatę na łbie.

Wybieramy imię

Źrebak, który prawdopodobnie za dwa lata pobiegnie – tak jak wcześniej jego matka, ale w barwach uczelni – na wrocławskim torze wyścigowym – nie ma jeszcze imienia. Wybierze je społeczność akademicka.

Burza mózgów, a później głosowanie na najlepsze imię odbędzie się na Facebooku. Propozycje imion można również zgłaszać na adres: kontakt@upwr.edu.pl do 21 lutego, do godz. 9 rano.

Ale uwaga – kreatywność wysoce wskazana!Imię (męskie oczywiście) musi zaczynać się na literę N (konie z rodowodem „dziedziczą” pierwszą literę imienia po matce). Wszystkie propozycje zostaną także sprawdzone w Księdze Stadnej Koni Pełnej Krwi Angielskiej – imiona rasowych koni nie mogą się powtarzać!Pomysłodawca wybranego imienia może liczyć na drobne upominki, odwiedziny u źrebaka i darmową lekcję jazdy konnej u Klaudii Sójki – mistrzyni Polski w jeździe w stylu Western.

Wydarzenie na FB

Historia Nerony

28 lutego 2017 r.

Z ponad 100 propozycji imienia, po zaciętym głosowaniu, w którym lider zmieniał się nie raz, studenci i pracownicy UPWr wybrali dla źrebaka imię NITRO – z turbodoładowaniem na cztery kopyta z pewnością wygra nie jeden wyścig.

mj

14.02.2017