eu_green_logo_szare.png

Aktualności

NAWA – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

Powołana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego NAWA ma wspierać i promować polską naukę, odpowiadać za długofalową politykę naukową w aspekcie międzynarodowym i przyznawać środki studentom, naukowcom i instytucjom naukowym.

Misją Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, powołanej w lipcu 2017 r., jest wspieranie wymiany akademickiej i współpracy międzynarodowej w celu wzmocnienia potencjału polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Agencja ma prowadzić długofalową politykę na rzecz wsparcia mobilności akademickiej oraz projakościowego umiędzynarodowienia oferty polskich uczelni m.in. przez realizację programów adresowanych do studentów i kadry naukowej z Polski i zagranicy. Będzie również wspierała proces umiędzynarodawianiu oferty programowej uczelni, promowała polskie szkolnictwo wyższe i język polski za granicą.

NAWA prowadzi ciągły nabór na ekspertów reprezentujących różne obszary badawcze oraz posiadających doświadczenie w realizacji i ocenie projektów badawczych, edukacyjnych i promocyjnych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego. – Dla nas jako uczelni to bardzo ważne, żeby nasi pracownicy tworzyli grono ekspertów współpracujących z NAWA, ponieważ w ten sposób możemy mieć realny wpływ na strukturę i charakter następnych programów. Aby zostać ekspertem, trzeba zarejestrować się w bazie – mówi Krzysztof Kafarski z Działu Współpracy z Zagranicą.

nawa-glowna

– Do końca maja naukowcy mogą aplikować do programu Bekkera i wyjechać do krajów całego świata,  otrzymując bardzo atrakcyjne, nieopodatkowane stypendium i dodatkowe środki na wyjazd z rodziną. Wnioski aplikacyjne są przystępne, w miarę łatwe do wypełnienia – wyjaśnia Kafarski. – Wyjazd może trwać od 3 do 12 miesięcy, a jego celem może być prowadzenie badań naukowych, zbieranie materiałów do pracy naukowej, prowadzenie zajęć dydaktycznych czy odbycie stażu naukowego. Wystarczy dobrze uzasadnić .

Z projektów dla instytucji, które NAWA już ogłosiła lub za chwilę ogłosi, warto znać i śledzić:

Akademickie Partnerstwa Naukowe

– program, w którym można pozyskać środki na współprace z zagranicznymi partnerami. Projekty realizowane w ramach programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju uczelni i mieć wymiar międzynarodowy. Projekty mogą obejmować współpracę instytucjonalną w obszarze badań naukowych, działalności wdrożeniowej lub kształcenia.

Welcome to Poland

– celem programu jest wsparcie uczelni posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego lub jednostek naukowych prowadzących kształcenie w zwiększaniu ich zdolności instytucjonalnej do obsługi studentów, doktorantów i kadry akademickiej z zagranicy. Daje duże możliwości przystosowania uczelni do obsługi studentów i pracowników z zagranicy.

PROM – Wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej

– program skierowany przede wszystkim do doktorantów. Daje możliwość wzięcia udziału w krótkich formach kształcenia )od 5 do 30 dni).

STER – Realizacja międzynarodowych studiów III stopnia

– program przewiduje środki na prowadzenie przez polskie uczelnie i jednostki naukowe wysokiej jakości międzynarodowych studiów doktoranckich i zwiększenie liczby zagranicznych doktorantów.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg