Naukowcy z UPWr unijnymi ekspertami

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności to jedna z agencji UE. Jej zadaniem jest wspieranie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich w wypracowywaniu najlepszych rozwiązań prawnych dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa żywności.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) tworzy sieci najlepszych naukowców, a oni udzielają wyjaśnień, opiniują, doradzają we wszystkich kwestiach, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności i pasz. Dwaj naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: prof. Roman Kołacz i dr Przemysław Cwynar (niegdyś doktorant profesora Kołacza) zostali mianowani krajowym ekspertami i powołani do pracy w sieci EFSA, zajmującej się zdrowiem i dobrostanem zwierząt (AHAW).

rektor prof Roman Kołacz dr Przemysław Cwynar Europejski ds Bezpieczeństwa Żywności EFSA AHAW
fot. Urszula Markowska

Warto przy tej okazji przypomnieć, że to właśnie prof. Roman Kołacz wprowadził pojęcie dobrostanu zwierząt do nomenklatury zootechniczno-weterynaryjnej w Polsce. Profesor pracował już jako ekspert dla instytucji unijnych, m.in. w latach 1998–2002 zasiadał, jako przedstawiciel Polski, w Stałym Komitecie ds. Ochrony Zwierząt podczas Transportu Międzynarodowego przy Radzie Europy w Strasburgu. W tym czasie kierował zespołem, którego zadaniem było dostosowanie prawa polskiego do unijnych przepisów z zakresu dobrostanu zwierząt gospodarskich, doświadczalnych i podczas transportu. Udział aż dwóch naukowców z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt w międzynarodowej eksperckiej sieci to dobra wiadomość dla Uniwersytetu Przyrodniczego, oznacza zarówno możliwość wpływania na realne działania instytucji unijnych w ważnym dla przyrodników zakresie, ale także możliwość wymiany doświadczeń, kontakty, wspólne badawcze projekty.

fot. Tomasz Lewandowski

jc