eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Natalia Pietrzkowska finalistką Falling Walls Lab Warsaw

Falling Walls to jedna z największych na świecie sieci integrujących ludzi z całego świata, zarówno z sektora akademickiego, pozarządowego, jak i biznesu. Jej celem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o to, które mury jeszcze muszą upaść, aby zapoczątkować pozytywne zmiany – społeczne, gospodarcze i technologiczne.

Jak porównują organizatorzy wydarzenia – „Tak jak betonowe bloki muru berlińskiego, które rozsypały się w nocy 9 listopada 1989 r., rozpoczynając nową erę wolności, tak dziś fundacja Falling Walls działa na rzecz zjednoczenia tych, którzy wyruszają, aby zburzyć kolejne mury w nauce i społeczeństwie”.

W Berlinie o pomysłach na burzenie murów, co roku opowiadają studenci, doktoranci, naukowcy, założyciele start-upów i innowatorzy z całego świata. Wcześniej w ponad 70 krajach organizowane są krajowe eliminacje. Pierwsza konferencja odbyła się w 20. rocznicę upadku muru berlińskiego w 2009 roku. A za wszystkim stoi agencja Pro science.

Natalia Pietrzkowska, studentka ostatniego roku studiów biologii na UPWr, została finalistką warszawskiego etapu konkursu – Falling Walls Lab Warsaw, który odbył się w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.

uczestnicy
Natalia Pietrzkowska wraz z pozostałymi uczestnikami Falling Walls Lab Warsaw
fot. Facebook Falling Walls

Jak relacjonuje Natalia wydarzenie było podzielone na dwie sesje, podczas których prezentowano swoje pomysły na zburzenie naukowych i technologicznych murów. – W przerwie był natomiast czas na networking – na nawiązanie kontaktów i rozmowy z pełnymi pomysłów i pasji młodymi ludzmi, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy – opowiada studentka, dodając, że finał to wcale nie koniec ich przygody z Falling Walls i Pro science. – Wręcz przeciwnie, myślę, że dla wielu z nas dopiero początek. Agencja Pro science nie pozostawiła nas samym sobie, oferując pomoc, czy to w szukaniu partnerów biznesowych, czy nawiązaniu kontaktów z partnerami konkursu. Być może dla niektórych będzie to możliwość realizacji doktoratów wdrożeniowych w prestiżowych jednostkach – mówi Natalia.           

Podczas trzyminutowej prezentacji, bo tyle czasu miał każdy z uczestników, Natalia Pietrzkowska przedstawiła swój pomysł na zburzenie muru w przewlekłej chorobie nerek (PChN) – bardzo poważnego lecz lekceważonego problemu zdrowia publicznego. – Szacuje się, że ten niewidzialny wróg dotyka 13,4% populacji ludzkiej i przewiduje się, że do 2040 roku stanie się piątą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Mało kto wie, że na PChN umiera więcej osób niż na raka piersi czy raka prostaty. Zatem problem jest ogromny, a liczba przypadków PChN stale rośnie i przynajmniej częściowo ma to związek ze wzrostem częstości występowania cukrzycy, nadciśnienia czy otyłości – istotnych czynników ryzyka PChN u ludzi. Podczas finału Falling Walls Lab Warsaw przedstawiłam swój pomysł na opracowanie preparatu mającego na celu spowolnienie progresji tej choroby. Co ważne, PChN dotyka również zwierząt, zatem takie rozwiązanie byłoby przydatne nie tylko w medycynie ludzkiej, ale również weterynaryjnej – podkreśla Natalia.

uczestnicy falling walls
Falling Walls Lab Warsaw 2022
fot. Facebook Falling Walls

Z jednej strony finalistka z UPWr przyznaje, że czuła stres i tremę, w końcu na sali przebywała blisko 200-osobowa publiczność. Z drugiej strony była podekscytowana tym, że może podzielić się swoim pomysłem z innymi. – Trzy minuty na zaprezentowanie problemu i jego rozwiązania to bardzo, bardzo mało. Dodatkowo, temat należy przedstawić w przystępny i atrakcyjny dla słuchacza sposób, bowiem mówi się do bardzo różnorodnego grona osób – nie tylko do ekspertów ze swojej dziedziny, tak jak to często bywa na konferencjach naukowych – i to chyba największa trudność tego wystąpienia – przyznaje studentka, podkreślając jednak, że zachęca do udziału w Falling Walls Lab by spróbować swoich sił i zaprezentować swój pomysł innym. – Może akurat proponowane rozwiązanie komuś się spodoba i uda się je zrealizować i wdrożyć w życie. Odnoszę wrażenie, może mylne, że sporo młodych ludzi marnuje się i swoje pomysły, bo po prostu nie wie od czego zacząć, bo nikt im nie pokazał gdzie szukać możliwości realizacji swoich idei. Na szczęście pojawia coraz więcej takich inicjatyw i programów, które wychodzą naprzeciw tym potrzebom – choćby organizowana też w tym roku Akademia AIP&Shape VC – dodaje Natalia.

Pierwszy rok po studiach Natalia planuje przepracować w zawodzie: – A później... czas pokaże! Myślę, że jeśli robi się coś z pasją, to jest to skazane na sukces – podkreśla studentka.

is

Powrót
13.10.2022
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg