Nagroda Europejskiej Unii Nauk o Ziemi dla prof. Rohma

Witold Rohm z prestiżową nagrodą Europejskiej Unii Nauk o Ziemi przyznawaną młodym, wybitnym, naukowcom. Wyróżniono go za „innowacyjny wkład w badania meteorologiczne z wykorzystaniem globalnych nawigacyjnych systemów satelitarnych”.

Prof. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został wyróżniony przez Europejską Unię Nauk o Ziemi, która nagrodziła go za innowacyjny wkład w badania meteorologiczne z wykorzystaniem globalnych nawigacyjnych systemów satelitarnych. European Geosciences Union honoruje młodych i wybitnych naukowców – Witold Rohm odebrał Outstanding Young Scientists Award 2016 w Sekcji Geodezji w trakcie Walnego Zgromadzenia EGU w Wiedniu, w kwietniu.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr doktor habilitowany witold rohm wydział inżynierii kształtowania środowiska i geodezji
Witold Rohm w marcu zeszłego roku uzyskał habilitację
fot. Tomasz Lewandowski

W zeszłym roku nasz naukowiec wygrał grant w ramach projektu TANGO. W konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyznano 750 tysięcy złotych na komercjalizację wyników projektu  „Tomografia GNSS jako istotne źródło danych meteorologicznych”.

Prof. Witold Rohm, geodeta i geograf, we współpracy z naukowcami z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego od kilku lat pracuje nad budową systemu monitorowania zawartości pary wodnej w troposferze – do praktycznego wykorzystywania przez meteorologów i podniesienia jakości opracowywanych przez nich prognoz pogody. – W naszej pracy chodzi o wykorzystanie obserwacji GNSS, czyli z Global Navigation Satellite Systems, na potrzeby meteorologii – wyjaśnia dr Rohm, który podkreśla, że oprogramowanie, nad którym pracuje powinno być też przydatne do zasilania  systemów wczesnego monitorowania zagrożenia przeciwpowodziowego.

kbk

28.04.2016