Na zieleni w mieście znamy się jak nikt

Zasadzeniem magnolii symbolicznie zakończono „botaniczną modernizację” ulicy Norwida we Wrocławiu – wspólną inicjatywę władz miasta i Uniwersytetu Przyrodniczego. Powstają kolejne projekty.

Autorką projektu zagospodarowania zieleni przed gmachem głównym UPWr jest dr Elżbieta Szopińska, która w swojej koncepcji nawiązała do idei przestrzennej zieleni osi Grunwaldzkiej. Formowane cisy utworzyły intensywnie zieloną ramę dla kwitnących krzewów. Krzewy dobrano tak, by jak najdłużej w ciągu roku wypełniały przestrzeń kolorami: pierwsze kwitną azalie i różaneczniki, teraz róże, a najpóźniej hortensje.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia i prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, symbolicznie zamknęli tę wspólną inwestycję sadząc na końcu barwnego pasa magnolię – drzewo dla Wrocławia symboliczne. Posadzili odmianę o żółtych kwiatach – Yellow Bird, zwaną też magnolią brooklińską (od miejsca, w którym ją wyselekcjonowano).

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr grehl szopińska kołacz sadzenie magnolii
fot. Urszula Markowska

Wyróżniająca różnorodność

Magnoliowate, które obejmują ponad 250 gatunków, w stanie dzikim występują w Azji i Ameryce. – We Wrocławiu ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne są popularne już od XIX wieku – mówi dr Elżbieta Szopińska z Instytutu Architektury Krajobrazu. – Sadzono je chętnie i na terenach miejskich, i na prywatnych posesjach. Klimat Wrocławia z długim sezonem wegetacyjnym i dużą liczbą dni słonecznych sprzyja introdukcji roślin obcego pochodzenia. To także powoduje, że Wrocław wyróżnia się w Polsce wyjątkowo bogatym składem gatunkowym drzew i krzewów rosnących w mieście – wyjaśnia dr Szopińska.

Sadzenie przez rektora i prezydenta drzewa było okazją do rozmowy o planach związanych z miejskimi terenami zieleni. Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego są zaangażowani w wiele już rozpoczętych przedsięwzięć, a w planach są już kolejne. Dobry efekt uzyskany przy ul. Norwida sprawił, że prezydent Grehl chce zlecić wydłużenie pasa zieleni według projektu dr Szopińskiej od strony ul. Curie-Skłodowskiej i uporządkować wszystkie fragmenty zieleni w okolicy osi grunwaldzkiej (wkrótce rozpocznie się „botaniczna modernizacja” ul. Grunwaldzkiej – także zaprojektowana i nadzorowana przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego).

Więcej parków!

Wypełnianie w sposób przemyślany i konsekwentny każdej, nawet niewielkiej przestrzeni miejskiej zielenią jest ważne, ale nie zastąpi tworzenia rozwiązań systemowych, obejmujących także zakładanie parków, publicznych ogrodów czy powiększanie stref roślinnych wokół inwestycji w mieście.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr grehl kołacz sadzenie magnolii
fot. Urszula Markowska

W tym kontekście cieszyć muszą ostatnie działania Biura Rozwoju Wrocławia i Zarządu Zieleni Miejskiej. – Otrzymaliśmy od tych instytucji wytyczne i wkrótce powstaną w Instytucie Architektury Krajobrazu na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym prace dyplomowe będące równocześnie projektami nowych parków m.in. na Wojszycach, Psim Polu, Żernikach – mówi dr Elżbieta Szopińska. – Będziemy pracować też nad koncepcjami dla parków liniowych wzdłuż cieków wodnych, np. nad potokiem Ługowina.

Prezydent Adam Grehl wierzy, że każdy dobrze zaprojektowany i zadbany trawnik, klomb czy skwer w mieście staje się zachętą i właściciele posesji chętniej dbają o swoją zieleń, kopiując dobre wzory. Profesora Romana Kołacza martwi trochę brak spójnej wizji zagospodarowania prywatnych ogródków na osiedlach mieszkaniowych, tak by tworzyły elegancką całość, jak to widać w wielu miastach na zachodzie, ale liczy na skuteczność fachowców z UPWr w edukowaniu i propagowaniu dobrych wzorów zagospodarowania przestrzeni.

jc

06.06.2016