eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Miniatura 7 dla dr Wdowczyk

Dr Aleksandra Wdowczyk z Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska zdobyła finansowanie na badania wstępne nad oczyszczaniem odcieków ze składowisk odpadów komunalnych w roślinnych systemach osadu czynnego. 43 771 zł przyznano jej w konkursie Miniatura 7.

Dr Aleksandra Wdowczyk doktorat obroniła w lipcu 2022 roku – pracę zatytułowaną „Wybrane właściwości odcieków składowiskowych w aspekcie biologicznego oczyszczania” napisała pod kierunkiem prof. Agaty Szymańskiej-Pulikowskiej. Właśnie została stypendystką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wspierającego młodych naukowców. W Konkursie Narodowego Centrum Nauki Miniatura 7 zdobyła blisko 44 tys. zł na badania, które są poniekąd kontynuacją tematu, jaki podjęła w swoim doktoracie.

– Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze badań nad wykorzystaniem roślinnych systemów osadu czynnego (V-ASP) do oczyszczania odcieków składowiskowych. A problemy związane z oczyszczaniem odcieków zmuszają nas do poszukiwania nowych, ekologicznych metod ich oczyszczania, które będzie można stosować na miejscu – mówi dr Aleksandra Wdowczyk i dodaje, że na potrzebę prowadzenia takich badań zwrócili też uwagę recenzenci grantu.

20230516_200148.jpg
Dr Aleksandra Wdowczyk
fot. archiwum prywatne

W badaniach, które powinny ruszyć na początku czerwca, młoda naukowczyni sprawdzi wykorzystanie systemów V-ASP, będących połączeniem hydrofitowego systemu (naśladującego naturalnie występujące systemy bagienne) oraz systemu opartego na osadzie czynnym, do oczyszczania odcieków ze składowisk odpadów komunalnych.

– W efekcie realizacji działania badawczego chciałabym dokonać wstępnej oceny przydatności tych systemów i ocenić ich wydajność w oczyszczaniu odcieków. Sprawdzę też, czy i jak różne rodzaje wypełnień systemów V-ASP wpływają na skuteczność oczyszczania odcieków oraz kształtowanie bioróżnorodności drobnoustrojów w systemach – tłumaczy dr Wdowczyk.

W laboratorium na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu powstaną prototypy modeli badawczych, które zostaną obsadzone mieszanką roślin wykorzystywanych w pływających systemach oczyszczania.

– Realizacja projektu mogłaby przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat możliwości wykorzystania badanych dotąd w niewielkim zakresie systemów V-ASP. Zaproponowane rozwiązanie może pozwolić na zdecentralizowane oczyszczanie, a tym samym daje możliwość stosowania bezpośrednio w miejscu powstawania odcieków, co jest istotne - tłumaczy dr Aleksandra Wdowczyk i dodaje, że zadanie badawcze będzie realizowała we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

– Chciałabym podziękować prof. Agacie Szymańskiej–Pulikowskiej za nieocenione wsparcie i cenne wskazówki, które przyczyniły się do otrzymania finansowania na badania – dodaje dr Wdowczyk.

Powrót
01.06.2023
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg