Międzynarodowo o zwierzętach na UPWr

Zarząd International Society for Animal Hygiene, światowej organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt gospodarskich, zebrał się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

W dniach 17-20 marca 2016 r. obradował na naszej uczelni zarząd międzynarodowej organizacji ISAH (International Society for Animal Hygiene). Do organizacji tej należą przedstawiciele 57 krajów świata (ok. 450 członków) – naukowcy zajmujący się problematyką szeroko rozumianej higieny zwierząt gospodarskich, a więc zdrowia i dobrostanu zwierząt, bioasekuracji, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju produkcji zwierzęcej.

Prezydentem organizacji jest prof. Jörg Hartung z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze (Niemcy), a w skład zarządu wchodzą również: prof. Andres Aland (Estonia), prof. Jan Venglovsky (Słowacja), prof. Stefan Gunnarsson (Szwecja), prof. Lászlo Könyves (Węgry), prof. Hermann Schobesberger (Austria).

isah_3
ISAH to międzynarodowa organizacja skupiająca przedstawicieli 57 państw
i zajmująca się problematyką higieny zwierzat gospodarskich.
Zarząd organizacji zebrał się w ośrodku UPWr w Pawłowicach
fot. Zbigniew Dobrzański

W trzydniowych obradach brali udział także przedstawiciele Polski – prof. Zbigniew Paluszak (Bydgoszcz), Ukrainy – prof. Igor Dwyluk (Lwów) oraz USA – prof. Jacek Koziel (IOWA AMES). W niektórych obradach oprócz rektora UPWr, prof. Romana Kołacza, wzięli też udział pracownicy i doktoranci Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt.

Zarząd zapoznał się z historią i osiągnięciami naszego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zwiedzono Ośrodek Szkoleniowy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pawłowicach oraz zaplecze dydaktyczno-naukowe uczelni, szczególnym zainteresowaniem darząc Wydział Medycyny Weterynaryjnej, ponieważ większość członków zarządu to pracownicy instytutów i wydziałów weterynaryjnych.

isah_1
Goście z dużym zainteresowaniem zwiedzili m.in. Wydział Medycyny Weterynaryjnej,
ponieważ większość członków zarządu to weterynarze
fot. Zbigniew Dobrzański

Goście zwrócili uwagę na doskonałą bazę dydaktyczną uczelni, dobre zaplecze laboratoryjne i doświadczalne oraz wielokierunkowość prowadzonych studiów. Co jest szczególnie ważne, ponieważ prezydent organizacji prof. Hartung zaproponował rektorowi Kołaczowi organizację we Wrocławiu Światowego Kongresu ISAH w 2019 r. Wcześniej bo w 2017 r. odbędzie się kolejny 18. Kongres ISAH w Mazatlan w Meksyku. Warto również nadmienić, iż 1. Kongres ISAH odbył się w 1973 r. w Budapeszcie z inicjatywy m.in. prof. Mieczysława Ceny, założyciela polskiej szkoły zoohigieny i pierwszego kierownika obecnej Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt UPWr.

prof. Zbigniew Dobrzański

22.03.2016
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png