eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Mamy trzech LIDER-ów! Sukces naukowców UPWr w konkursie NCBiR

Projekty dr Karoliny Bierowiec, dr Agaty Mikołajczyk-Martinez oraz prof. Tomasza Hadasia zwyciężyły w XIII edycji konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER. Naukowcy UPWr otrzymają na swoje badania blisko 4,5 mln złotych.

NCBiR ogłosił wyniki XIII konkursu w ramach programu LIDER. To program skierowany do młodych naukowców, którego celem jest poszerzenie ich kompetencji w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym. Finansowane są w nim badania, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.

Na 49 przyznanych projektów (290 złożonych wniosków), aż trzy dostał Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. To sukces naszych naukowców: dr Karoliny Bierowiec z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, dr Agaty Mikołajczyk-Martinez z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej i prof. Tomasza Hadasia z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki oraz pracowników Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Projekt StaphiX – opracowanie innowacyjnego preparatu dla psów i kotów

Dr Karolina Bierowiec otrzymała blisko 1,5 mln złotych na realizację projektu StaphiX , czyli opracowanie innowacyjnego preparatu dla psów i kotów, na bazie bakteriocyny, o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.

lider-3.jpg
Dr Karolina Bierowiec z Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych
fot. archiwum prywatne

Jak tłumaczy naukowczyni Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr obecnie jednym z największych wyzwań medycyny ludzkiej i weterynaryjnej jest zahamowanie postępującego wzrostu oporności na związki przeciwdrobnoustrojowe wśród bakterii. Drobnoustroje antybiotykooporne zagrażają zdrowiu oraz życiu ludzi i zwierząt, wydłużają terapię, a tym samym realnie zwiększają koszty leczenia. Standardowe działania w postaci podawanych środków przeciwdrobnoustrojowych są coraz częściej zawodne. Dlatego tak istotne jest, aby poszukiwać alternatywnych rozwiązań.  

– S. aureus oraz S. pseudintermedius stanowią jedne z najczęściej izolowanych bakterii oportunistycznych zasiedlających skórę i błony śluzowe kotów i psów. Bakterie te, szczególnie szczepy metycylinooporne (MRSA i MRSP), mogą pierwotnie, jak i wtórnie powodować zakażenia u zwierząt o różnym stopniu nasilenia objawów klinicznych. Nasze badania wstępne wykazały, że niektóre gronkowce kagulazo-ujemne, naturalnie zasiedlające skórę zwierząt domowych, produkują substancje o działaniu antagonizującym wzrost MRSA i MRSP. Uważamy, że substancje te mogą zostać wykorzystane do opracowania nowego środka dla zwierząt o działaniu przeciwdrobnoustrojowym – tłumaczy dr Karolina Bierowiec.

Podkreśla, że celem projektu StaphiX jest opracowanie innowacyjnego preparatu dla psów i kotów, na bazie bakteriocyny, o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, skierowanych przeciwko S. aureus i S. pseudintermedius, szczególnie szczepom MRSA i MRSP. – Badania aplikacyjne umożliwią wytypowanie bakteriocyny o najsilniejszych właściwościach hamujących względem gronkowców, bezpiecznej dla ludzi i zwierząt, o pożądanych cechach fizyko-chemicznych. W drugim etapie projektu właściwości przeciwdrobnoustrojowe bakteriocyny oraz prototypu produktu zostaną przetestowane w warunkach in vitro na sztucznym modelu skóry psa – opowiada naukowczyni. – Liczę, że to stworzy skuteczne narzędzie do terapii psów i kotów – alternatywne do antybiotyków stosowanych u ludzi – podsumowuje.

Optymalizacja nowej metody leczenia nowotworów otrzewnej

Dr Agata Mikołajczyk-Martinez będzie realizowała projekt, którego celem jest optymalizacja nowej metody leczenia nowotworów otrzewnej metodą wewnątrzotrzewnowej hipertermii i dehydratacji gazowej skojarzonej z chemioterapią w aerozolu. Chce też stworzyć prototyp urządzenia do zastosowania tej procedury medycznej.

lider-2.jpg
Dr Agata Mikołajczyk-Martinez z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej
fot. archiwum prywatne

 – W samej Europie odnotowuje się rocznie około 168 000 przypadków zachorowania na ten typ nowotworu. Chorzy z rozpoznaniem raka otrzewnej rokują źle, a dotychczasowe metody leczenia w postaci chemioterapii bezpośredniej (HIPEC, PIPAC) wciąż nie są optymalne, ze względu na ograniczoną penetrację chemioterapeutyków w głąb guzów nowotworowych oraz nierównomierną dystrybucję leków w obrębie jamy otrzewnowej. Ponadto w przypadku metody HIPEC, kwalifikacja pacjentów do zabiegu jest bardzo restrykcyjna, przez co zawężona jest grupa jej odbiorców – mówi naukowczyni Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej UPWr.

Tłumaczy, że w proponowanej przez nią metodzie efekt terapeutyczny zamierza uzyskać poprzez skojarzenie trzech metod: hipertermii, dehydratacji oraz chemioterapii w aerozolu, przez co terapia ma być bardziej efektywna, przy jednoczesnej dostępności dla szerokiej grupy pacjentów.

Rezultatem projektu będzie stworzenie innowacyjnej procedury do leczenia zaawansowanych nowotworów otrzewnej, ze sprawdzoną jej skutecznością oraz konstrukcja prototypu urządzenia do przeprowadzenia wprowadzonej procedury.

Projekt PIGEON - zwiększenie funkcyjności odbiorników GNSS

Prof. Tomasz Hadaś otrzyma blisko 1,5 mln złotych na projekt PIGEON, którego celem jest implementacja internetowego serwisu przetwarzającego obserwacje z Globalnych Systemów Nawigacji Satelitarnej (GNSS) w czasie rzeczywistym techniką Precyzyjnego Pozycjonowania Punktu (PPP).

lider-1.jpg
Prof. Tomasz Hadaś z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki
fot. Tomasz Lewandowski

– W efekcie powstanie usługa obliczeniowa w chmurze typu „oprogramowanie jako usługa”, która wymagać będzie jedynie minimalnej ingerencji twórców w jego działanie operacyjne. To pozwoli na ciągłe, absolutne pozycjonowanie GNSS z dokładnością pojedynczych centymetrów w czasie rzeczywistym – tłumaczy naukowiec z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Dodaje, że metodologia będzie wykorzystywała liczne, najnowsze, w tym autorskie osiągnięcia naukowe, co zagwarantuje najwyższą możliwą dokładność i precyzję uzyskiwanych wyników.

– W części badawczej projektu udoskonalone zostaną modele wagowania zaszumionych obserwacji GNSS, metodologia niwelacji satelitarnej PPP, monitoring obrit i korekt zegarów satelitów dostępnych w czasie rzeczywistym w ramach serwisów IGS RTS i Galileo HAS – wylicza prof. Hadaś.

Podkreśla, że projekt przyczyni się do zwiększenia funkcyjności odbiorników GNSS i poszerzenia grona użytkowników GNSS, ponieważ umożliwi realizację techniki PPP w czasie rzeczywistym także tym odbiornikom, które nie mają takiej funkcjonalności. – W PIGEON będzie można podłączyć odbiorniki nisko-kosztowe, śledzące fazę na dwóch częstotliwościach. A to zwiększy możliwości stosowania techniki GNSS szczególnie w istotnych dla gospodarki systemach monitorowania środowiska i obiektów inżynierskich, czy zapewnienia bezpieczeństwa przed zagrożeniami naturalnymi i antropogenicznymi – podsumowuje naukowiec.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu w czołówce pod względem pozyskanych projektów programi Lider finansowanego przez NCBiR. To wielki sukces uczleni. Przed UPWr znalazły się AGH (6 projektów) oraz politechniki Warszawska (5 projektów), Krakowska (4 projekty) i Wrocławska (4 projekty).

mm

Powrót
30.11.2022
Głos Uczelni
badania
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg