Mamy rekord! Akademicki Sztab WOŚP po raz szósty spisał się na medal

W tym roku nasi wolontariusze przeszli samych siebie i przebili zeszłoroczną kwotę o ponad sto tysięcy złotych! Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali 249 261,90 złotych na walkę z sepsą! To nowy rekord!

Tegoroczny finał jest niezwykły nie tylko ze względu na rekordową sumę zebraną przez Akademicki Sztab WOŚP, ale też dlatego, że po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować. W tym roku zbierane pieniądze przysłużą się do zakupu sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy – czyli zespołu objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. WOŚP planuje więc wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń. Umożliwi to lepszą terapię sepsy przez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

wolontariusze
Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nasi wolontariusze zebrali 249 261,90 złotych na walkę z sepsą! To nowy rekord!

Akademicki Wrocław dla WOŚP

We Wrocławiu udało się łącznie zebrać 2 147 838, 84 złotych. Niemałą część tej kwoty stanowi ta zebrana przez Akademicki Sztab WOŚP. Choć nasi wolontariusze przebili dotychczasowy rekord, zbierając podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aż 249 261,90 zł, to nie koniec pomagania! Nadal można dorzucić swoją cegiełkę do sztabowej eSkarbonki i wziąć udział w charytatywnych licytacjach, które znajdują się tu i tu. Wylicytować można m.in. analizę sensoryczną wina z dr Martą Czaplicką, czy gotowanie ze studentami z koła naukowego „Zmiksowani”.

Swoje licytacje udostępnił też Akademicki Sztab UPWr.

Studenci i absolwenci – to oni są filarem Akademickiego Sztabu WOŚP

– Dobro zawsze wraca – ta myśl motywuje mnie do pomocy innym. Można mnie więc spotkać na różnych akcjach charytatywnych i wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna – mówi Mateusz Lipiński, który od dziecka kwastował z puszką. – W ostatnie wakacje dostałem telefon z pytaniem, czy nie chciałbym dołączyć do Akademickiego Sztabu WOŚP przy UPWr. Zgodziłem się natychmiast i w ten sposób po raz pierwszy biorę udział w WOŚP od strony organizacyjnej. Mam też nadzieję, że nie ostatni – mówi student biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego, który w tym roku został także członkiem Akademickiego Sztabu WOŚP.

Akademicki Sztab WOŚP powstał sześć lat temu – założył go Kacper Mędygrał, który w tegorocznej edycji był przewodniczącym komisji sztabu. W roli szefa sztabu zadebiutował zaś student Michał Dzik.

Swoją drogą, te nazwiska to tylko kropla w morzu osób, które pomagały w organizacji 31. Finału. Tegoroczny rekord to sukces dziesiątek  studentów, absolwentów i pracowników UPWr, którzy poświęcili swój czas, by dopiąć wszystko na ostatni guzik.

studenci wosp
Wolontariuszki Akademickiego Sztabu UPWr
fot. Paweł Rogalski

Praca w sztabie jest zdecydowanie bardziej wymagająca i stresująca niż kwestowanie z puszką. Jest dużo spraw organizacyjnych do załatwienia, wiele nagłych problemów do rozwiązania i choć atmosfera w sztabie była dosyć napięta, a po drodze pojawiały się różne niespodzianki, to Mateusz przyznaje, że przez cały dzień towarzyszył im uśmiech na twarzach. To świadomość, że byli częścią tak dużej inicjatywy charytatywnej dodawała im siły.

panorama_wosp_2023-15.jpg
fot. Seweryn Pietrucha

– Finał upłynął bezproblemowo. Wszystkie napotkane wyzwania sprawnie udawało nam się pokonywać, ale najśmieszniejszą niespodzianką okazał się brak noża do pokrojenia tortu upieczonego przez Zespół Szkół Gastronomicznych! Sytuację na szczęście uratował odziany w strój szlachcica członek zespołu "Jedliniok", dowożąc nam nóż – śmieje się Mateusz.

A skoro o Akademickim Zespole Pieśni i Tańca Jedliniok mowa, to podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej, którego organiztorami było Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego i Zespół Szkół nr 3, tradycyjnie można było zobaczyć ich występ. Jak zwykle było to piękne widowisko.

jedlinok
Tradycyjnie na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpił „Jedlinok"
fot. Paweł Rogalski

Ale to nie była jedyna atrakcja wieczoru dla wolontariuszy. Po całym dniu kwestowania można było też na przykład odreagować na „Imprezce z Bajerem” zorganizowanej przez Klub Studencki Bajer z Politechniki Wrocławskiej. SKN Bezpiecznik przygotował zaś atrakcje z wykorzystaniem technologii VR.

SKN Bajer
Klub studencki „Bajer" rozkręcał imprezę
fot. Paweł Rogalski

W tym roku z ramienia Akademickiego Sztabu WOŚP kwestowało 115 wolontariuszy. – Mam nadzieję, że za rok dołączy do nas jeszcze więcej osób. Na każdego czekają różne atrakcje, gadżety, nowe przygody i super ludzie, no i najważniejsze, możliwość niesienia pomocy! – zachęca Mateusz.

is

Galeria zdjęć