eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Mamy 72 lata!

W 1951 roku decyzją władz państwowych utworzona została Wyższa Szkoła Rolnicza we Wrocławiu. Pierwszym rektorem uczelni został wybitny botanik i badacz torfu i torfowisk prof. Stanisław Tołpa.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – od 1972 roku Akademia Rolnicza, od 1951 Wyższa Szkoła Rolnicza. Powstaliśmy decyzją ówczesnych władz państowych – z przeniesienia do nowej struktury wydziałów, które od 1945 roku istniały w ramach Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej.  

Prof. Stanisław Tołpa, pierwszy rektor Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, dzisiaj Uniwersytetu Przyrodniczego
Prof. Stanisław Tołpa, pierwszy rektor Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, dzisiaj Uniwersytetu Przyrodniczego
fot. archiwum UPWr

W 1945 roku do zniszczonego wojną Wrocławia przyjechali ci, którzy przeżyli niemiecką akcję zagłady polskiej inteligencji. Profesorowie – w większości ze Lwowa – przywieźli ze sobą dorobek naukowy, siłę tradycji i nadzieję, że na zgliszczach można odbudować nowe życie. Jesienią, a więc kilka miesięcy po zakończeniu wojny, odbyły się dwa pierwsze wykłady inaugurujące pierwszy, powojenny rok akademicki dwóch uczelni, które łączył jeden rektor – prof. Stanisław Kulczyński, były rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. 6 września swój wykład dla studentów medycyny prof. Ludwik Hirszfeld, wybitny serolog, twórca typologii grup krwi, a 15 listopada prof. Kazimierz Idaszewski. Hirszfeld mówił o najnowszych prądach w bakteriologii – w jednej z sal klinik uniwersyteckich w Zakładzie Mikrobiologii przy dawnej Robert Koch Strasse 4 (ob. ul. Chałubińskiego). Słuchała go młodzież ze Straży Akademickiej – przyszli studenci i studentki medycyny we Wrocławiu. Stanisław Kulczyński napisał później: „Od tej daty począwszy, wykłady odbywały się co kilka dni, okresami nawet codziennie, przyczyniając się do tego, aby młodzież niewyrobiona i narażona na różne pokusy w zdezorganizowanym mieście utrzymała poziom życia godny przyszłego akademika”. Prof. Kazimierz Idaszewski, specjalista budowy maszyn elektrycznych i elektrochemii, wykład o 9.30 wygłosił dla kilkunastu studentów Wydziału Mechaniczno-Elektrotechnicznego – zapisy na uczelnię rozpoczęły się 5 listopada, trwały do 12, a ten wydział cieszył się wyjątkową popularnością. Studenci zapisywali się też na Wydział Rolniczy i Weterynaryjny, które tworzyli tak wybitni polscy naukowcy jak Kazimierz Szczudłowski, Antoni Bant, Andrzej Klisiecki, czy Tadeusz Konopiński.

Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące do życia WSR we Wrocławiu
Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące do życia WSR we Wrocławiu
fot. archiwum UPWr

Pięć lat później ówczesne władze państwowe zdecydowały się na reformę szkolnictwa wyższego, wydzielając z uczelni wyższe szkoły rolnicze i ekonomiczne. Decyzja Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku wywołała protesty studentów – we Wrocławiu protestowali przyszli weterynarze, ale klamka zapadła. Pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu został wybitny botanik prof. Stanisław Tołpa, a dziekanem wydziału zootechniki – prof. Tadeusz Olbrycht. Dziekanami pozostałych wydziałów zostali – rolniczego prof. Kazimierz Boratyński, weterynaryjnego prof. Aleksander Zakrzewski, a melioracji wodnych – prof. Stanisław Bac.

Utworzenie WSR, czy WSE było częścią reformy szkolnictwa wyższego wzorowanej na systemie radzieckim
Utworzenie WSR, czy WSE było częścią reformy szkolnictwa wyższego wzorowanej na systemie radzieckim
fot. archiwum UPWr

W 1972 roku WSR została przekształcona w Akademię Rolniczą (na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 września ), a od 2006, na mocy Ustawy z 23 listopada 2006 r. jest już Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, z sześcioma wydziałami, z których ostatni został powołany w 2023 roku. To Wydział Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu.  

 

Powrót
17.11.2023
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg