eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Majowe posiedzenie senatu

Sprawozdania z realizacji planów w zakresie inwestycji i remontów oraz realizacji planów finansowych, plan budżetowy na rok 2016, sprawozdania z zakupu aparatury i informatyzacji uczelni to najważniejsze z poruszanych podczas majowego posiedzenia spraw.

Majowe posiedzenie senatu rektor prof. Roman Kołacz rozpoczął minutą ciszy poświęconą zmarłemu byłemu dziekanowi Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji prof. Włodzimierzowi Parzonce. Wręczono nominację profesorską prof. Joannie Mąkol z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. – Pani Profesor, serdecznie gratuluję, życzę sukcesów w dalszej pracy naukowej i życiu osobistym – powiedział rektor wręczając nominację. Uzupełniono skład komisji skrutacyjnej oraz zatwierdzono protokół z poprzedniego posiedzenia senatu.

Podjęto decyzje w sprawach osobowych. Do najważniejszych z nich należała zgoda na wszczęcie postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Zygmuntowi Litwińczukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podjęto także decyzje o dalszym zatrudnieniu na stanowiskach profesora zwyczajnego: prof. Danuty Witkowskiej w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, prof. Czesława Wawrzeńczyka w Katedrze Chemii, prof. Jerzego Soboty w Instytucie Budownictwa, prof. Andrzeja Jarmoluka w Katedrze Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością.

Senatorowie wyrazili także zgodę na przyznanie medalu „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” pracownikom uczelni: prof. Zbigniewowi Dobrzańskiemu, prof. Krzysztofowi Kuczewskiemu, prof. Bożenie Patkowskiej-Sokole, prof. Danucie Witkowskiej oraz prof. Andrzejowi Grzywaczowi – przewodniczącemu Konwentu, Stanisławowi Sęktasowi – kierownikowi Arboretum Leśnego im. prof. Stefana Białoboka, a także prof. Shaohui Fu z Hunan Agricultural University in Changsa. Dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i geodezji zaznaczył, że uczelnia współpracuje z Chinami realizując wspólne studia na kierunku architektura krajobrazu, które kończą się podwójnym dyplomem polskim i chińskim.

Podjęto uchwały w sprawie korekty planu rzeczowo-finansowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zatwierdzenia łącznego sprawozdania finansowego, zatwierdzenia sprawozdania z planu rzeczowo-finansowego oraz sprawozdania z planu rzeczowo-finansowego w zakresie inwestycji budowlanych.

Prof. Edward Hutnik, przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. inwestycji, remontów i gospodarki lokalami, omówił przekazane senatorom materiały. Rektor podkreślił, że długa lista inwestycji i remontów będzie realizowana w miarę możliwości finansowych uczelni.

W dyskusji dotyczącej uchwalenia planu-rzeczowo-finansowego kwestor, Urszula Paszkowska-Szczerba, podkreślała, że podstawowym źródłem przychodu uczelni jest dotacja podmiotowa na działalność dydaktyczną, która, w porównaniu do roku ubiegłego, jest mniejsza o blisko 400 tys. zł. W zaproponowanym planie wydatki zostały zbilansowane. Prof. Kołacz, podsumowując dyskusję wspomniał o spadającej liczbie projektów badawczych, która ma przełożenie na ocenę parametryczną wpływającą na wysokość dotacji dla uczelni. Zaznaczył, że plan może zostać skorygowany przez nowe władze rektorskie i nowy senat.

Plan rzeczowo-finansowego w zakresie inwestycji budowlanych oraz remontów na 2016 rok omówił prof. Edward Hutnik. W odpowiedzi na pytanie prof. Krzysztofa Pulkowskiego z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji wskazał zasady dotyczące wymagań BHP. Rektor, podsumowując dyskusję podkreśl, że inwestycje planowane do zrealizowania ze środków pochodzących z MNiSW będą wdrożone pod warunkiem przyznania dotacji ministerialnej.

Uchwalenia planu rzeczowo-finansowego w zakresie informatyzacji oraz zakupów
aparatury na 2016 rok omówili prof. Andrzej Drabiński prorektor ds. rozwoju uczelni oraz prof. Tadeusz Trziszka prorektor ds. nauki i innowacji. Prof. Józef Szlachta podkreślił, że plan był dyskutowany na posiedzeniach Senackiej Komisji Finansowej. We wrześniu będzie można dokonać jego korekty.

Informację o działalności Biura Programów Międzynarodowych przekazał senatorom prof. Tadeusz Trziszka prorektor ds. nauki i innowacji. Podkreślił, że wynikiem działalności biura jest zwiększenie aktywności w ramach wnioskowania o projekty programu ramowego Horyzont, współpracy międzyregionalnej, akcji COST oraz projektów międzynarodowych NCBiR, NCN. Prof. Kołacz przypomniał, że głównym celem powołania jednostki była pomoc pracownikom naukowym przy wnioskowaniu o projekty. Zaznaczył, że biuro będzie spełniało swoją rolę, jeśli pracownicy naukowi będą się tam zgłaszać z projektami badawczymi.

Współpracę z makroregionem Polski południowozachodniej w roku akademickim 2015/2016 omówiła prof. Alina Wieliczko prorektor ds. współpracy z zagranicą. Poinformowała zebranych o tym, że w ostatnich dwóch latach zwiększyła się aktywność pracowników uczelni w zakresie poszukiwania partnerów do współpracy. Zawierane z nim umowy mają przekładać się na projekty, których finansowanie jest uwarunkowane nawiązaniem współpracy między uczelnią a podmiotem gospodarczym.

Na zakończenie obrad senatu prof. Andrzej Drabiński poinformował o liczbie kandydatów rekrutujących się na studia na Uniwersytecie przyrodniczym we Wrocławiu.

ds

Powrót
27.05.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg