eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Lutowe posiedzenie senatu

Wśród najważniejszych spraw poruszonych na posiedzeniu senatu znalazły się: limity przyjęć studentów na rok akademicki 2016/2016, realizacja strategii rozwoju biblioteki i polityka wydawnicza uczelni.

Na wstępie uzupełniono skład komisji skrutacyjnej, zatwierdzono porządek dzienny obrad oraz protokół z poprzedniego posiedzenia senatu.

Nie podjęto uchwały w sprawie limitów przyjęć na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz studiów w języku angielskim w roku akademickim 2016/2017. Dyrektor Biura Rekrutacji Paulina Boroń-Kacperek przedstawiła informację o przyjęciach i wypełnieniu limitów w latach poprzednich. Zwrócono również uwagę na coraz częstsze kończenie przez studentów edukacji po studiach I stopnia. Sprawa zostanie ponownie przedyskutowana na radach wydziałów.

Prorektor do spraw studenckich i kształcenia prof. Danuta Parylak omówiła warunki socjalno-bytowe i zdrowotne studentów. W zeszłym roku przyznano tylko 38 zapomóg dla studentów. Liczba miejsc w pokojach w uczelnianych domach studenckich jest sukcesywnie zmniejszana na wniosek studentów. Wykorzystywane jest 86% miejsc w akademikach (są to również studenci z innych uczelni). We wszystkich akademikach funkcjonują siłownie.

U studentów I roku przeprowadzono badania wad podstawy. U 700 przebadanych studentów najczęściej występują: asymetria kręgosłupa i barków oraz nadwaga (prawie 16% kobiet i ponad 27% mężczyzn).

Dyrektor Biblioteki Głównej, Barbara Barańska-Malinowska poinformowała o realizacji strategii rozwoju biblioteki, natomiast o polityce wydawniczej uczelni opowiedziała dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Ewa Jaworska.

W ubiegłym roku biblioteka organizowała szkolenia i warsztaty dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Nieustanie uzupełniane są bazy danych i publikacji elektronicznych. W Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej, w której UPWr udostępnia aż 542 publikacje, najczęściej czytaną pozycją były „Związki aktywne owoców derenia” dr hab. Alicji Kucharskiej z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Zbóż (ponad 170 tys. odwiedzin). Znacząco wzrosła liczba kont na bibliotecznym serwerze Proxy i korzystanie z prenumerowanych przez bibliotekę zbiorów elektronicznych.

Wydawnictwo podjęło działania, mające na celu uzyskanie Cyfrowego Identyfikatora Dokumentów (DOI) dla wszystkich publikacji, który podniesie ich widzialność w amerykańskich wyszukiwarkach. Wydawnictwo wydaje 7 czasopism naukowych, z których najlepiej punktowane to „Electronic Journal of Polish Agricultural Universities” (12 punktów) i „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Rolnictwo” (9 punktów). Podniesiono również kwestię nie pojawiania się nowych książek dydaktycznych i podręczników.

Senatorowie wyrazili zgodę na zatrudnienie dr. hab. Artura Kowalczyka na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Hodowli Zwierząt.

W części senatu poświęconej sprawom różnym i interpelacjom prof. Zbigniew Dobrzański poinformował o sukcesie uczelni w webometrycznym rankingu uniwersytetów krajowych i światowych, w którym pod uwagę są brane: ilość treści internetowych (liczba stron internetowych i plików umieszczonych w Internecie) oraz ich widoczność i wpływ (cytowania). W 2015 roku Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu znacznie poprawił swoją pozycję zajmując 1701 miejsce na świecie, 676 w Europie i 32 w Polsce. Dla porównania w roku 2014 były to odpowiednio: 3752, 1100 i 56 miejsce.

Prorektor do spraw rozwoju uczelni prof. Andrzej Drabiński przedstawił natomiast informację o umiędzynarodowieniu studiów i kierunkach cieszących się największym zainteresowaniem obcokrajowców (medycyna, zarządzanie, stosunki międzynarodowe).

mj

Powrót
29.02.2016
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg