eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Kurs EVSSAR-u na weterynarii UPWr

Jak sprawdzić płodność psa? Jak zbadać ginekologicznie kotkę? To tylko niektóre z problemów rozrodu małych zwierząt, które będą omawiane podczas międzynarodowego kursu organizowanego przez UPWr i Europejskie Towarzystwo Rozrodu Małych Zwierząt.

Europejski mistrzowski kurs rozrodu małych zwierząt od 9 do 13 października organizowany w Katedrze Rozrodu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu po raz pierwszy w 30-letniej historii istnienia Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Małych Zwierząt (EVSSAR) odbędzie się w Polsce. – To są kursy bardzo prestiżowe, do tej pory prowadzone były najczęściej w Anglii, we Francji lub w Szwajcarii, czasami we Włoszech. W Polsce odbędzie się po raz pierwszy, a to oznacza, że zaufano nam i naszemu ośrodkowi – mówi prof. Wojciech Niżański, odpowiedzialny za organizację kursu rozrodu. – Mamy świetny zespół, warunki, sprzęt, doświadczenie kliniczne, możliwości i jesteśmy rozpoznawalni w świecie. Wykonaliśmy ogromną pracę, bo Berno, Paryż, Zurich czy Londyn dla kogoś ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji czy Włoch są bardziej oczywiste dla osób z Zachodu niż Wrocław.

evssar-1

Podczas kursu będą m.in. omawianie konkretne przypadki z praktyki weterynaryjnej
fot. Tomasz Lewandowski

Kurs jest adresowany zarówno do naukowców, jak i praktyków. Podczas pięciu dni intensywnych zajęć jego uczestnicy będą się uczyć zaawansowanych procedur wykorzystywanych w ginekologii, andrologii, technikach wspomaganego rozrodu małych zwierząt, a więc głównie u psów i kotów. – Kurs rozpocznie się od wprowadzenia teoretycznego, a więc określenia specyfiki cyklu jajnikowego, później będziemy omawiać techniki diagnostyczne. Zaczniemy od badania klinicznego, przejdziemy do cytologii układu rozrodczego, histologii, badań endoskopowych, biopsji. I między innymi po to jest ten kurs, żeby jego uczestnicy, lekarze medycyny weterynaryjnej, wiedzieli, jak wykonywać badania, bo one nie są łatwe do przeprowadzenia ani u kota, ani u psa. A u nas dowiedzą się i nauczą, przy którym badaniu zwierzę można obłaskawić, przy którym trzeba podać środki znieczulające, a przy którym – jeśli będzie taka konieczność – zastosować głęboką narkozę – tłumaczy prof. Niżański.

Jak przyznają polscy organizatorzy europejskiego kursu rozrodu małych zwierząt, ich absolwenci świetnie się znają, tworząc autentyczną elitę zawodu. Większość z nich spotyka się na międzynarodowych sympozjach, publikuje w specjalistycznych pismach – nawet jeśli są praktykami, a nie naukowcami.  – Taki zresztą jest cel organizacji kursu przez EVSSAR – stałe podnoszenie kwalifikacji i stworzenie platformy wymiany doświadczeń – dodaje szef Katedry Rozrodu.

evssar-2

Prof. Wojciech Niżański: – Kurs EVSSAR-u jest po raz pierwszy
organizowany w Polsce. To wielkie wyróżnienie.
fot. Tomasz Lewandowski

Podczas pięciu dni zajęć uczestnicy kursu od zagadnień teoretycznych, przejdą do zajęć praktycznych w ambulatorium. Zajęcia będą się odbywały w grupach, a na ich zakończenie planowana jest dyskusja nad konkretnymi przypadkami. – Każdy z wykładowców będzie miał przygotowane swoje przypadki do omówienia, ale z poprzednich kursów wiemy, że uczestnicy również przyjeżdżają ze swoimi, na analizie których im szczególnie zależy. Będziemy więc dyskutować o tym, jak postawiliśmy diagnozę, jaka jest przyczyna choroby i jak ją leczymy – wyjaśnia prof. Wojciech Niżański, dodając, że problemy rozrodu małych zwierząt są podobne jak u ludzi, którym towarzyszą, bo zwierzęta te są narażone na te same negatywne czynniki cywilizacyjne, a więc konserwanty w żywności, zanieczyszczenie środowiska, znajdujące się w wodzie, pożywieniu i glebie substancje zmieniające profil hormonalny, a w konsekwencji obniżające potencjał reprodukcyjny.

Do Wrocławia na kurs rozpoczynający się 9 października przyjadą lekarze medycyny weterynaryjnej specjalizujący się w rozrodzie małych zwierząt m.in. z Norwegii, Finlandii, Austrii, Danii, Czech, Meksyku, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Tajlandii i oczywiście z Polski. A po kursie, w dniach 14-15 października zaplanowano XIII Kongres Problemy w rozrodzie małych zwierząt, organizowany jak co roku przez Katedrę Rozrodu Wydziału Wrocławskiego oraz PSLWMZ, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, TBR i Dolnośląską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.

evssar-3
fot. EVSSAR

Tematy przewodnie tegorocznego Kongresu to: wady wrodzone, obrazowanie USG i Color Dopler w rozrodzie, patologie prostaty, patologia ciąży i porodu, neonatologia oraz onkologia w rozrodzie. Do pracy w sześciu sekcjach tematycznych zgłosiło się 420 osób, najwięcej z dotychczasowych edycji, z Polski, Szwecji, Niemiec, Ukrainy, Litwy, Norwegii. Zagadnienia, które szczególnie zaakcentowano w programie Kongresu to podstawy genetyczne i sposób dziedziczenia anomalii rozwojowych małych zwierząt, zaawansowane metody analizy przepływu naczyniowego oraz doskonalenie diagnostyki i skutecznej terapii onkologicznej.

kbk

Powrót
08.10.2017
Głos Uczelni
wydarzenia

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg