eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Konwent UPWr zakończył działalność

Konstytucja dla Nauki, czyli Ustawa 2.0 likwiduje konwenty działające przy uczelniach. Na ostatnim posiedzeniu Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego padły słowa podziękowania za wspólną pracę, ale rozmawiano też o planach na przyszłość.

Podczas ostatniego posiedzenia Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego jego przewodniczący prof. Bogusław Buszewski dziękował obecnym za zaangażowanie i współpracę.

– Naszym zadaniem i celem jest wspierać postulaty rektora. Ustawa 2.0 wprowadza wiele zmian i tak naprawdę nie wiemy, co nas czeka, choć wiemy, że żegnamy się z humboldtowską koncepcją nauki. Wiemy też, że ten czas, z którym się żegnamy jest czasem sukcesów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który obecnie jest najlepszą uczelnią rolniczą w Polsce i ma ambicje znaleźć się w wąskiej grupie uniwersytetów badawczych – powiedział prof. Buszewski.

konwent_rozwiazanie-2
Ostatnie posiedzenie Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło
się 18 grudnia 2018 roku
fot. Tomasz Lewandowski

Sukcesy UPWr w swojej prezentacji przedstawił rektor Tadeusz Trziszka, podkreślając, że trwają prace nad nowym statutem, który przewiduje powołanie, obok sześcioosobowej Rady Uczelni przewidzianej ustawą, również rady doradczej rektora.

– Chciałbym do niej zaprosić część członków Konwentu, a przy tworzeniu obu tych ciał chciałabym utrzymać dotychczasowe, dobre relacje, te wartości, które udało się nam wspólnie wypracować – powiedział prof. Tadeusz Trziszka, który przypomniał uczestnikom spotkania, że UPWr jest jedynym uniwersytetem rolniczym w kraju bez wydziału z oceną parametryczną C, może się za to pochwalić dwoma wydziałami z najwyższą oceną A+, jednym z A i dwoma – B. – Dzięki ostatniej ocenie parametrycznej zyskaliśmy 2 procent w naszym budżecie rządowych pieniędzy. Jeśli uda nam się dostać do grupy uniwersytetów badawczych, dotacja rządowa wzrośnie o 10 procent, co oznacza ponad 20 milionów złotych na rozwój – wyjaśniał rektor UPWr, dodając, że uniwersytet jest też w wąskiej grupie czterech uczelni będących liderami innowacyjności: w latach 2017-2018 zdobyto 40 miliony złotych na granty naukowe, B+R i wdrożenia. Uzyskano też 70 milionów złotych na budowę Centrum Innowacyjnych Technologii. Dużo uwagi prof. Trziszka poświęcił również programowi Zielonej Doliny, który powstaje we współpracy z władzami samorządowymi województwa i ma na celu nie tylko promocję postaw prozdrowotnych, ale przede wszystkim promocję regionalnych producentów zdrowej, certyfikowanej, żywności.

konwent_rozwiazanie-3
Rektor Tadeusz Trziszka przedstawił ostatnie sukcesy uczelni, mówił też o programie
Zielonej Doliny
fot. Tomasz Lewandowski

Marek Winkowski, wiceprezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego, podkreślił, że sukcesem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu są wdrożenia patentowe. – To jest wyjątkowa sytuacja, bo patenty wychodzące z tej uczelni, wchodzą na rynek, można je znaleźć na półkach aptek – powiedział Marek Winkowski.

Członkom konwentu dziękował też prof. Roman Kołacz, który pełniąc funkcję rektora UPWr powołał go do życia. – Jesteśmy wzorem dla uczelni w Lublinie, Krakowie i Poznaniu. Tam też pracują nad zmianami wynikającymi z nowej ustawy, ale obserwują nasze działania i czerpią z naszych pomysłów, co daje ogromną satysfakcję. Chciałbym też powiedzieć, że jestem pełen uznania za ogrom pracy wykonany nad koncepcją Zielonej Doliny, która jest autorskim pomysłem profesora Trziszki – powiedział prof. Kołacz, dodając: – Mam duże doświadczenie w zarządzaniu uczelnią, bo to sześć lat funkcji prorektora i osiem rektora, ale my takich wyzwań nie mieliśmy. Kiedy patrzę z perspektywy czasu mogę jednak powiedzieć, że mam satysfakcje z tego, co zostawiłem. I wiem, państwo też będziecie mieli radość z tego ogromu pracy, który wykonujecie.

konwent_rozwiazanie-4
Przewodniczący Konwentu prof. Bogusław Buszewski
fot. Tomasz Lewandowski

Adam Grehl, były wiceprezydent Wrocławia wyrażając szacunek dla dorobku uczelni, przypomniał, że trwa obecnie czas budowania nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i ustalanie nowych priorytetów. – To ważne, by udało się ideę Zielonej Doliny przenieść ponad kadencyjność i wpisać w Regionalny Program Operacyjny – podpowiadał Adam Grehl, który poparł też pomysł utworzenia rady doradczej rektora. – To jest styl Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: otwartość, szukanie sprzymierzeńców, współpraca.

Uczestnicy ostatniego posiedzenia Konwentu UPWr otrzymali od rektora Tadeusza Trziszki dyplomy z podziękowaniami i grafii przedstawiające uczelnię.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg